Często pytacie mnie o aquafabę. Co to jest aquafaba? Jak używać aquafaby, do czego ją wykorzystać czy jak ją ubić, by wypieki się udały. Postanowiłam zebrać wszystkie informacje w jednym wpisie.
W poniższym artykule znajdziesz więc wszystko na temat aquafaby wraz z filmikiem jak się ją ubija oraz najlepsze przepisy z jej wykorzystaniem. Jest tutaj wszystko, co musisz wiedzieć, by cieszyć się idealnymi i zawsze udanymi wegańskimi wypiekami i deserami, a także innymi potrawami, które do tej pory były do wykonania tylko przy użyciu jajek.
Jeśli brakuje Ci tutaj jakiś informacji, masz jeszcze jakieś pytania, napisz w komentarzu. Zapraszam do czytania!
Aquafaba – co to jest?
Aquafaba to zalewa z puszki lub słoika ciecierzycy, lub woda pozostała po gotowaniu suchej ciecierzycy. Jej nazwa pochodzi od łac. aqua – woda oraz faba – fasola. Aquafabą możemy więc nazwać również zalewę z fasoli. Jednak według mnie, ta z ciecierzycy ma najlepsze właściwości i nie zmienia smaku przyrządzonych z jej pomocą potraw.
Dlaczego poświęcam cały artykuł wodzie po gotowaniu strączków? Otóż jest ona wykorzystywana jako substancja doskonale zastępująca jajka. Oczywiście mówimy o zastępowaniu jajek pod względem nadania wypiekom i deserom odpowiedniej struktury, a nie właściwości odżywczych. Tych w aquafabie zbyt wiele nie znajdziemy. Jest złożona głównie ze skrobii i białka.
Jak używać aquafaby?
Aquafabę używamy do ciast i deserów, zastępując w przepisie jajka w następujący sposób:
- Całe jajko zastępujemy 3 łyżkami aquafaby
- Białko jaja zastępujemy 2 łyżkami aquafaby
- Żółtko – 1 łyżką aquafaby.
Jeśli w przepisie, który chcemy dostosować do diety wegańskiej czy bez jajecznej jest mowa o tym, że białko ubijamy na pianę, to wtedy odpowiednią ilość aquafaby również ubijamy.
Gdy zastępujemy jajko w przepisie, gdzie jajka są wrzucane do ciasta bez ubijania, wówczas nie musimy aquafaby ubijać, tylko wlewamy ją w formie płynnej.
Zalewa z puszki, słoika czy po samodzielnym gotowaniu niczym się od siebie nie różni i w przepisach możemy używać dowolnej aquafaby. Jednak jeśli gotujesz ciecierzycę warto skorzystać z opisanych przeze mnie tutaj proporcji wody do suchej ciecierzycy, by nie uzyskać zbyt rzadkiego płynu, który ciężko się będzie ubijał.
Redukować, czy nie redukować?
Redukować, czyli gotować płyn na wolnym ogniu, aż zmniejszy on swoją objętość. W przypadku aquafaby taka redukcja jest przydatna w określonych przypadkach.
Jeśli zależy nam, by aquafaba ubiła się idealnie i chcemy do minimum ograniczyć możliwość nieudanego wypieku np. biszkoptu, bezy, babki lub makaroników, wtedy warto aquafabę zredukować. Taką z puszki czy słoika gotujemy kilka minut, aż zmniejszy swoją objętość o 30%. Po wystudzeniu zobaczycie, że płyn jest ciemniejszy i bardziej gęsty. Aquafabę należy wystudzić w lodówce i dopiero potem ubijać.
Jeśli jednak dolewamy do ciasta nieubity płyn, nie ma potrzeby jej redukowania.
Jak ubijać aquafabę, by wypieki zawsze się udały?
Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku, który przedstawia proces ubijania.
Jaki cukier wybrać?
Na ogół staram się w przepisach zaznaczać czy używam cukru kryształ, drobnego do wypieków czy cukru pudru. Jak możecie zauważyć w powyższym filmiku, ważne, by cukier dobrze się rozpuścił w pianie. Szybciej rozpuści się puder czy drobny cukier niż zwykły kryształ.
A co z zamiennikami cukru?
Nie ma się co oszukiwać. W wypiekach, gdzie potrzebna jest dobrze ubita piana, gdzie ważna jest puszystość i stabilizacja jak np. w bezach, biszkopcie czy babce z aquafaby, najlepszy jest zwykły biały lub ewentualnie trzcinowy cukier. Zamienniki nie radzą sobie zbyt dobrze z usztywnieniem piany podczas pieczenia czy suszenia. Jeszcze nie znalazłam na to idealnego sposobu, ale jeśli mi się to uda, na pewno Wam o tym powiem. Można spróbować ksylitolu lub erytrolu, jednak warto je najpierw zmielić na puder. Małe beziki powinny się udać. Biszkopt czy babka raczej mogą nie utrzymać swojej struktury.
Jak przechowywać aquafabę?
Aquafabę przechowuję w słoiczku wstawionym do lodówki. Zachowuje świeżość do 5 dni. Można ją również zamrozić.
Przepis na bezy z aquafaby:
Bezy z Aquafaby
Składniki
- 0,5 szklanki aquafaby
- 0,5 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 0,5 łyżeczki soku z cytryny lub octu jabłkowego
Wykonanie
- Piekarnik rozgrzewam do 100st.C.
- Aquafabę ubijam, aż powstanie sztywna piana. Powoli wsypuję po jednej łyżeczce cukier ubijając dalej, a po każdej dodanej łyżeczce cukru ubijam kilkanaście sekund zanim dodam następną. Kiedy wykorzystam już cały cukier ubijam, aż cukier całkowicie się rozpuści i nie będzie wyczuwalny między palcami.
- Przekładam do rękawa cukierniczego lub woreczka i formułuję bezy. Wstawiam do piekarnika ustawionego z termoobiegiem i piekę ok 75 minut. Po tym czasie uchylam drzwiczki piekarnika by wypuścić parę, zamykam i studzę w piekarniku ok 2-3 godziny. Wyjmuję i przechowuję w szczelnie zamykanym pojemniku.
Pozostałe, najlepsze przepisy z aquafaby:
Poniżej znajdziesz zestawienie wszystkich moich przepisów, gdzie aquafaba gra dużą rolę. W głowie mam jeszcze mnóstwo pomysłów na jej wykorzystanie, więc ta lista będzie aktualizowana.
Jeśli chcesz być na bieżąco i widzieć moje nowe przepisy za każdym razem, kiedy się pojawią, masz 4 możliwości:
- Polubić mój fanpage na Facebooku i być aktywnym, by algorytmy Facebooka pokazywały Ci moje nowe posty KLIK
- Zaobserwować mnie na Instagramie i postępować analogicznie jak wyżej KLIK
- Dołączyć do grupy na Facebooku, gdzie umieszczamy przepisy na wypieki i dania bez nabiału, jajek glutenu i innych alergenów. KLIK
- Zapisać się do mojego newslettera. Tutaj otrzymasz ode mnie prezent w postaci ebooka z 7 przepisami, w tym na puszysty truskawkowy torcik na zimno z aquafabą. KLIK
Przepisy, które znajdziesz na blogu:
https://nicponwkuchni.pl/weganska-rolada-szpinakowa-bez-glutenu/
Cześć, dostępna jest na rynku aquafaba w proszku, czy używała jej Pani kiedyś? Czy zachowuje się tak samo jak ta po gotowaniu?
Nie używałam. Nigdy nie czułam potrzeby zakupu tego produktu.
A to nieprawda,że biały cukier najlepszy.Nigdy go nie używam.Ubijam z ksylitolem lub erytrolem.
Biszkopt i bezy jak talala….
Bardzo dziękuje za szybka odpowiedz;)
Testy już w weekend
Pozdrawiam
Piękny blog
Mam pytanie – czy krem na bazie aquafaby można zrobić z czekolada i wykorzystać jako krem do muffinow? Ile taki krem wytrzyma żeby i smakował i wyglądał? Z góry dziękuje za odpowiedz
Dziękuję 🙂 Tak, mam taki krem w przepisie na tort czekoladowy: https://nicponwkuchni.pl/prosty-weganski-tort-czekoladowy-bez-glutenu/
Wytrzyma spokojnie kilka dni w lodówce. Super się formuje rękawem cukierniczym, co widać między blatami biszkoptu na zdjęciach tortu 🙂