Pierogi ruskie, to danie, za którym cała moja rodzina szaleje. Przepis, którym się z Wami podzielę, nie jest mojego autorstwa. Takie ruskie to stary przepis rodziny Nicponiów. W ten sposób robi je od lat moja teściowa, a wcześniej tak je przygotowywała babcia mojego męża. Ja pierogi kleję od niedawna, nauczona tej sztuki właśnie przez moją teściową.
Na blogu mamy już przepis na ruskie pierogi bezglutenowe i wegańskie, więc jeśli jesteś na diecie wegańskiej lub/i bezglutenowej, odsyłam Cię do tamtego przepisu. Jest też przepis na pierogi z mięsem z rosołu. Postanowiłam podzielić się z Wami tym tradycyjnym przepisem na pierogi ruskie, którymi zachwycają się wszyscy, którzy mieli okazję ich spróbować w domu rodzinnym mojego męża.
Przepis na najlepsze pierogi ruskie
Przepis na to ciasto na pierogi jest najlepszy, jaki znam. Ciasto na pierogi wychodzi mięciutkie, elastyczne. Pierogi nie rozpadają się podczas gotowania. Z takim ciastem pracuje się bardzo dobrze. Na pewno każdemu się uda i każdemu będzie smakować.
Farsz do ruskich powinien być wyrazisty, dobrze doprawiony. Z dużą ilością smażonej cebulki i pieprzu.
Pamiętam dzień, kiedy jako narzeczona Nicponia zostałam tym daniem poczęstowana przez przyszłą teściową. To było dobre kilkanaście lat temu. (w tym roku mamy już 14 rocznicę ślubu! :O ) To był smak zupełnie dla mnie obcy. Pierogi w domu, jeśli już jadłam, to jedynie na słodko. Biały ser również głównie w wersji słodkiej. Tak byłam nauczona. Pamiętam ten smak jako nowy, nieznany, ale bardzo ciekawy. Nie są to może moje ulubione pierogi, bo wolę wersję mięsną, ale smakują i zawsze chętnie po nie sięgam.
Takie pierogi są za to ulubionymi mojego męża i dzieci.
A Ty lubisz ruskie?
Pierogi ruskie - przepis na najlepsze ciasto na pierogi
Składniki
Farsz na pierogi ruskie
- 1 kg ziemniaków
- 2 cebule
- 700-800 g twarogu półtłustego
- sól ok 2 łyżeczki
- pieprz ok 1 łyżeczka
Ciasto na Pierogi
- 500 g mąki pszennej
- 0,5 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju
- 250 g gorącej wody 1 szklanka
Dodatki
- 2 łyżki smalcu ze skwarkami lub podsmażona cebula w wersji bezmięsnej
Wykonanie
Farsz na pierogi ruskie
- Ziemniaki obieram, myję i zalewam wrzątkiem z łyżeczką soli. Gotuję do miękkości ok 20 minut.
- Cebulę siekam w drobną kostkę i podsmażam na oleju, na wolnym ogniu, aż stanie się miękka i zacznie się delikatnie rumienić.
- Ugotowane ziemniaki odcedzam i gniotę na puree. Można przecisnąć przez praskę.
- Twaróg rozgniatam widelcem i dodaję do ziemniaków. Dodaję podsmażoną cebulę, doprawiam pieprzem i solą. Farsz musi być mocno pieprzny i dość słony.
Ciasto na pierogi
- Mąkę i sól wsypuję do miski. Dodaję olej i gorącą wodę. Wyrabiam ciasto, aż będzie gładkie, miękkie i elastyczne. Najlepiej na początku dodać trochę mniej mąki i dosypać w razie potrzeby. Łatwiej będzie dosypać mąki, niż do wyrobionego ciasta dolać wody.
- Ciasto formułuję w kulę i przykrywam miską na kilka minut, by odpoczęło.
- Spod miski wyjmuje po kawałku ciasta i rozwałkowuję, resztę ciasta trzymając ciągle pod przykryciem. Ciasto rozwałkowuję jak najcieniej i wykrawam szklanką kółka. Na kółko ciasta kładę łyżkę farszu, składam zaciskając brzegi i uważając, by farsz nie dostał się w miejsce lepienia.
- Gotowe pierogi odkładam na blat wysypany mąką i przykrywam ściereczką, by nie wyschły czekając na gotowanie.
- W szerokim garnku zagotowuję wodę z dodatkiem 1 łyżki oleju i łyżeczką soli. Do gotującej się wody wrzucam delikatnie ok 12-15 pierogów, przykrywam i ruszam garnkiem, by nie przykleiły się do dna. Po zagotowaniu zmniejszam gaz, by woda lekko sie gotowała i od wypłynięcia gotuję pierogi ok 2 minuty.
- Wyjmuję na talerze. Polewam roztopionym smalcem ze skwarkami albo podsmażoną na maśle cebulką.
Notes
Jeśli zostanie Ci pierogów i chcesz je przechować w lodówce lub zamrozić, przydadzą Ci się te wskazówki:
- ugotowane pierogi układam na talerzach tak, by jak najmniej się dotykały. Pozostawiam je na ok. 10 minut, by lekko z góry wyschły.
- Każdego pieroga przewracam na drugą stronę i znów kilka minut czekam, aż obeschną.
- Teraz można je kłaść jeden na drugi i nie posklejają się.
- Jeśli chcę je zamrozić, wkładam je poukładane na talerzach do zamrażarki. Czekam, aż lekko się zmrożą i dopiero wtedy przekładam je do docelowego woreczka czy pudełeczka.
ja jadłem tak dobre w Restauracja Kuchnia Gessler Konstancin, że na nowo się zakochałem w pierogach
Ciasto na pierogi, najlepsze jakie znam. Ciasto mozna rozwalkowac doslownie na bibulke bez koniecznosci podsypywania maka. Rozwalkowywanie ciasto malymi partiami jest bardzo praktyczne. Dziekuje za ten wspanialy przepis:)
Bardzo dziękuję za taką opinię i komentarz! Super! 🙂