You are currently viewing Biszkopt bez jajek z aquafaby
Biszkopt bez jajek z aquafaby

Biszkopt bez jajek z aquafabyJak upiec biszkopt bez jajek? Czy to możliwe?

Mój mały alergik w marcu będzie miał urodziny i od początku roku opowiada (gdzieś tak średnio dwa razy dziennie) o tym, że chce mieć na urodziny torcik z bitą śmietaną i truskawkami. Rok temu upiekłam bezglutenowy tort bez mleka i jajek, ale na bazie gotowej mieszanki bezglutenowej z kremem z kaszy jaglanej. Ciasto wyszło dość twarde i skończyło się tym, że dzieci wyjadały sam krem, a dorośli po kawałku  takiego ciasta z kaszy mieli problem z tym, żeby zjeść kolację. Kremy na bazie kaszy są dość syte 😉 W tym roku dziecię już mnie uprzedziło, że takiego samego na pewno nie chce 😉

Matka, jako że zazwyczaj stara się spełniać dziecięce kulinarne marzenia, ma w tym roku nie lada wyzwanie.

Kiedy trafiłam na informacje o aquafabie, pojawiło się światełko w tunelu 🙂

Na blogu jest już kilka przepisów z wykorzystaniem wody z ciecierzycy. Zapraszam do wypróbowania. Szczególnie przepis na bezglutenową babkę bez jajek z aquafaby.

Kolejne genialne zastosowanie wody z ciecierzycy, to przepis na biszkopt bez jajek z aquafaby! W internecie przepisów na biszkopt z aquafaby jest całkiem sporo. Odkąd trafiłam na informacje o tej cudownej cieczy i jej możliwościach ubijam ją i zastępuję nią jajka na okrągło.

Nie pomyślałabym, że mogę upiec wegański biszkopt, w konsystencji zupełnie taki jak ten na jajkach i do tego smaczny i miękki. Musiałam wypróbować i nie zawiodłam się! Syn będzie miał wymarzony tort na swoje 5 urodziny!

Aby biszkopt się udał, musimy trzymać się bardzo ściśle przepisu. Jakakolwiek zmiana proporcji składników, w szczególności cukru sprawi, że biszkopt nie wyjdzie. Ubijamy aquafabę w suchej i czystej misce i ubijamy bardzo długo, aż cały cukier dokładnie się rozpuści. W odróżnieniu od białka jajka, auafaby nie da się ubić za bardzo i przebić.

Biszkopt bez jajek z aquafaby

Biszkopt bez jajek z aquafaby

Kategoria: Wegańskie
Kuchnia: Kuchnia polska
Calories:
Autor: Karolina Nicpoń
Porcje 1 tortownica o śr. 24cm
Drukuj Zapisz

Składniki

  • 180 ml aquafaby (z lodówki) zalewa z puszki ciecierzycy (lub woda po gotowaniu ciecierzycy)
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego lub soku z cytryny
  • 100 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka esencji waniliowej
  • 2 łyżki oleju
  • 200 g mąki w wersji bezglutenowej pół na pół mąki ziemniaczanej i gryczanej niepalonej
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta kurkumy dla koloru opcjonalnie

Wykonanie

  • Piekarnik rozgrzać do 180ºC
  • Aquafabę z dodatkiem octu ubijam aż powstanie sztywna piana. Z miski odwróconej do góry dnem nie powinna się wylewać 🙂
  • Bardzo powoli wsypuję cukier, po jednej łyżeczce, miksując po każdej porcji ok minutę. Kiedy cały cukier już zużyję, miksuję dalej, aż w pianie nie będzie czuć pod palcami kryształków cukru.
  • Następnie cieniutkim strumieniem wlewam olej, miksując dalej.
  • Mieszam mąkę, proszek do pieczenia, sodę i wsypuję powoli do ubitej piany. Mieszam delikatnie łyżką. Masa będzie trochę gęstsza niż w zwykłym biszkopcie.
  • Dno tortownicy wykładam papierem do pieczenia i przekładam do niej ciasto. Wstawiam do piekarnika i piekę 40 minut. W tortownicy o średnicy 24cm wyszedł biszkopt, który bez problemu mogłam podzielić na dwie części. Z mniejszej tortownicy wyjdą 3 blaty. Smacznego!
Podoba się przepis?Jeśli go wypróbujesz, oznacz mój profil na Instagramie @nicpon_w_kuchni lub #nicponwkuchni bym mogła podziwiać Twoje wykonanie i udostępnić u siebie!

(Visited 85 105 times, 1 visits today)

Sprawdź co jeszcze Nicpoń serwuje w menu:

Nie czujesz się najlepiej w robieniu pierogów bez glutenu?

Zobacz nagranie z warsztatów, podczas których uczę jak wykonać najlepsze ciasto na pierogi.  Pokazuję cztery różne sposoby na ciasto i dzielę się przepisami na super farsze.

Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły!

 

 

————————————————————-

Polub Nicponia na Facebooku i Insta, by nie przegapić nowości:

Pobierz prezent: >> Zapisz się po prezent

  • Darmowe checklisty z produktami, które są niezbędne w kuchni bez glutenu i alergenów oraz seria mailów ze wskazówkami, dzięki którym zobaczysz, że dieta bezglutenowa i bez nabiału i jajek nie jest wcale trudna!

Zapraszam do Nicponiowego sklepu, gdzie znajdziesz ebooki i kursy:

>> SKLEP

Kupując moje produkty, pomagasz w rozwoju nicponiowego bloga.

Możesz również zostać PATRONEM bloga i tak pomóc w jego rozwoju. Kliknij w zdjęcie poniżej by zobaczyć jakie bonusy Cię czekają w zamian za wsparcie. 🙂

 

Dziękuję Ci za odwiedziny bloga. Zapraszam ponownie! 🙂

Udostępnij:

Ten post ma 140 komentarzy

  1. Hana

    totalna klapa. 3x próbowałam i opada bardziej niż przed włożeniem

  2. Karolina

    Ubiłam piękna pianę, powoli wlałam olej i piana natychmiast padła i zrobił się znowu płyn. Co mogłam zrobić źle?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Przyczyn mogło być kilka. Za krótko ubijana piana i nie rozpuszczony w niej jeszcze cukier, zbyt szybko wlewany olej… aquafaba jest dość kapryśna

    2. Gracz

      Kochana do aqua farby nie dodajemy tłuszczy nigdy! Bo zawsze opadnie

      1. Hana

        Ja właśnie robię mój pierwszy biszkopt weganski. dodałam olej (temp pokojowa) I nic się nie stało. nie opadł więc olej można dodawać. aquafaba schłodzona ocet tez mialam z lodówki. reszta temp pokojowa. nie dałam tylko esencji waniliowej bo nie wiedziałam kiedy dodać

  3. Marla

    Szkoda, że nie można wstawiać zdjęć, bo muszę się zgodzić z kilkoma przedmówcami w kwestii maki. Jest jej w przepisie po prostu za dużo.
    Robiłam ciasto dzisiaj dwa razy, wszystko wg przepisu, za pierwszym razem ciasto “siadło”jak tylko połaczyło się z cała maka (200g z wagi, pszeniczna, typ 500). Myślałam, że tak ma być, ale biszkopt nawet nie próbował urosnàć w piekarniku, więc uznałam, że może źle coś zrobiłam. Niezrażona zaczęłam od poczàtku: pianka była sztywna jak prawie mleczko, cukier rozpuszczony, wszystko super puszyte – do momentu aż cala màka się nie wmieszała! Zrobiło się ciasta 1/3, i znowu nic nie urosło w piekarniku. Czy waży Pani makę? Czy dodaje jakaś miarka? Te 200g to u mnie 1.5 szklanki wychodzi.

  4. Awatar użytkownika
    FK

    Czy da się czymś zastąpić mąkę ziemniaczaną? Nie możemy skrobii… Więc tapioka też odpada.

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Zawsze dodaję jakąś część skrobi, więc nie próbowałam niestety. Może by się udało z samej mąki gryczanej lub ryżowej, ale nie dam gwarancji, że wyjdzie 😉

  5. Małgosia

    Witam:) czy biszkopt przed przełożeniem kremem można nasączyć?
    Pozdrawiam

    1. Awatar użytkownika

      Można, ale najlepiej nasączać już na docelowej paterze. Mokry blat ciężko przenieść. 🙂

  6. Kinga

    Witam czy woda wystarczy z jednej puszki ciecierzycy? Czy muszę mieć 2?

  7. Małgosia

    Chciałam się zapytać jak zachowuje się ubita aquafaba podczas dodawania mąki. U mnie mimo iż była dobrze ubita, po wsypaniu mąki miałam wrażenie jakby uciekało z niej powietrze, pęcherzyki robiły się duże i pękały. Biszkopt nie wyrósł prawie w ogóle, wyszedł bardziej zakalec.
    Aquafaba była schłodzona w lodówce

  8. Małgosia

    Witam, piekłam właśnie biszkopt. Był to mój debiut bez jajek:) Trzymałam się ściśle przepisu…ciasto w smaku fajne, ale nie wyszło równe. tzn. u mnie nie opadła po środku ale wyrosły tylko boki:) będę próbować ponownie:) Pytanie czy uważa Pani że wyrośnie jeżeli przygotuję z mieszanki bezglutenowej ( mam taką firmy Schar ). Pozdrawiam serdecznie. P,s, dzieciaki zachwycone:)

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      ojej, to ciekawe, że tak dziwnie wyrósł 😀 może tutaj ma znaczenie kwestia dostosowania sposobu pieczenia do twojego piekarnika? W każdym razie pierwsze koty za płoty 🙂 Dobrze, że smakował!

    2. HM

      5 stars
      Super przepis, biszkopt mi sie udal, mimo ze pieke torty 2x w roku. Obecnie niestety syn nie moze bialek i to ratuje uroczystosci. Wyjelam 5min wczesniej jest wilgotny. Trzeba jednak cierpliwosci do ubicia aquafaby, bo ponad 10min ubijalam, wolno dodajac cukier, wiec rozpiska ok. Aqafabe mialam ze sloika z ciecierzyca.

  9. Monika

    Niestety ze względu na moją przypadłość jestem zmuszona używać specialnej mieszanki mąk, nada się do tego przepisu?
    Skład mąki: skrobie (kukurydziana, ziemniaczana, z tapioki), substancje zagęszczające: guma ksantanowa, guma guar.

  10. Nowa

    Witam. Czy próbowałaś może ubić aquafabę z cukrem, a potem wyłożyć np. na sernik, potem dać posypkę i wsadzić do piekarnika, tak jak się to robi w przepisach z pianą z białek? Czy taka pianka się utrzyma podczas całego pieczenia? Boję się spróbować, ale może jest tu ktoś odważniejszy ode mnie 🙂

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Próbowałam zrobić plesniaka. Niestety piana się rozplynela. Mam w planach ponowne testy. Myślę, że jeśli doda się trochę mąki ziemniaczanej a samą pianę wyloży pół godziny przed końcem pieczenia, to może się uda 😀

      1. Aneta

        Ostatnio widziałam przepis na bezę z aquafaby, więc jest nadzieja. Zapewne to kwestia praktyki i dobrego ubicia 🙂

        1. Awatar użytkownika
          Karolina Nicpoń

          Samą bezę robię oczywiście i też mam przepis na blogu. Trudność zaczyna się wtedy, kiedy chcemy równocześnie upiec ciasto na którym jest beza tak, by beza się utrzymała w tej temperaturze, z jaką pieczemy ciasto 😉 W przypadku pleśniaka na bezę tez się nakłada starte ciasto i to jeszcze dodatkowo ją obciąża.

          1. Klaudia

            Czy moge upiec biszkopta dzien przed robiemiem torta?? Czy lepiej na swiezo? Jak go przechowac do tego czasu?

  11. Dollitle

    Jak jest z tą mąką owsianą? Trzeba koniecznie zrobic pół na pół z inną? Biszkopt w ogóle nie urósł, zrobiłam tylko z owsianej (zmielone płatki owsiane). Wlasnie wyjęłam z piekarnika, jest popękany i raczej bardzo kruchy (czekam z krojeniem do ostygnięcia).

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Na pewno lepiej by było z dodatkiem skrobi. Ja zawsze do bezglutenowych wypieków dodaję skrobię czy to ziemniaczaną czy z tapioki. Z samej owsianej będzie bardzo kruchy. Mam nadzieję, że udało się go przekroić

      1. Dolittle

        Dzięki, akurat nie miałam skroni, a tapioka tylko w kulkach 😉 Biszkopt nie jest zły, choć na pewno sama owsiana to nie jest to. Głównie dlatego, że bardzo mocno czuć w smaku. Nie kruszy sie tak bardzo, jak myślałam, z galaretką i owocami na wierzchu wyszło całkiem ok. Następny biszkopt zrobię pół na pół z orkiszową. Póki co testuję przed grudniowym wypiekiem na urodziny dziecka, więc mam sporo czasu na wypróbowanie rożnych kombinacji;) Ale jednak zależy mi na zdrowszej wersji biszkoptu niż na białej mące, której w ogóle nie używam.

        1. Dolittle

          *skrobi, przepraszam słownik mi zamienił słówko.

  12. Angelika

    Bardzooo dziękuję za przepis! Jest mega nic nie opadlo i wgl super… robiłam w brytwance 27cm ale w opcji bez kakao i tak na dwie części można było rozciac… jestem mega zadowolona i wdzieczna…
    Pozdrawiam

  13. Marlon

    Czy mąkę gryczaną mogę zamienić na np. owsianą?

  14. Magdalena

    Chciałam się upewnić, ‘mąka ziemniaczana’ to ma być prawdziwa mąka ziemniaczana, a nie skrobia, tak?

      1. Ja

        Skrobia i maka ziemniaczana to to samo . Sprawdźcie na opakowaniach 😉

  15. Katarzyna

    zrobilam drugi raz biszkopt ale aquafaba byla w temperaturze pokojowej i wyszlo wszystko super

  16. Andrzej Łukowski

    Czy zamiast cukru można użyć erytrytolu, ksylitolu lub stewii?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Niestety nie sprawdzą się tutaj zamienniki. Musi być cukier biały lub ewentualnie trzcinowy.

  17. Katarzyna

    właśnie dziś robiłam biszkopt i w połowie pieczenia opadł, jaka moze być przyczyna

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Przyczyn może być dużo. Temperatura, stopień ubicia aquafaby czy rozpuszczenia cukru. Jeśli na pewno ubiłaś ją dobrze i odpowiednio długo z cukrem, to stawiałabym na piekarnik. Każdy piecze inaczej, więc może spróbuj nastepnym razem odrobinę zwiększyć temperaturę?

  18. Martełka

    Mi również nie wyszło, a nie jestem laikiem w ciastach bezglutenowych i wegańskich. Wszystko odmierzone na wadze, aquafaba ubita sztywniutko, mąka przesiana i delikatnie wmieszana, konsystencja idealnie biszkoptowa. (pominęłam olej i aromat). W piekarniku momentalnie się zapadł i tak już zostało. W dodatku ciasto popękało, było chrupkie z wierzchu i gumowe w środku. Nie da się tego uratować… (Aha, piekłam góra- dół, bez termoobiegu, z termometrem wewnątrz). Nie wiem, w czym tkwi problem, ale przepis nie jest powtarzalny.

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Jeśli pominelaś olej, to niestety nie zrobiłaś dokładnie według przepisu. Wielu osobom wychodzi, niektórym za drugim razem. Zachęcam do spróbowania raz jeszcze, bo warto. 🙂 pozdrawiam!

  19. Ełka

    Doskonały przepis. Użyłam nieco mniej wody po ciecierzycy i dodałam odrobinę budyniu ( piekłam ze zwykłą mąką pszenną).
    W formie o średnicy 24 cm, wychodzi dość cienki – następnym razem użyję mniejszej formy, jednakże ciasto jest dość puszyste, lekkie, bardzo dobrze się kroi. Podejrzewam, że najważniejszym punktem jest ubijanie piany – robiłam to bardzo długo i powoli dodawałam cukier – to gwarantuje, że ciasto nie opadnie. Na prawdę warto 🙂

    1. Awatar użytkownika

      Bardzo dziękuję za komentarz! Cieszę się, że jesteś zadowolona z przepisu 🙂

  20. Kasia

    Ja własnie dziś spróbowałam zrobić wg przepisu i miałam ślicznie ubity; w polowie czasu pieczenia zapadł się środek-jeszcze go nie wyciągałam, ale raczej się nie udał 🙁

  21. Ania

    Czy ciecierzyca z puszki z dawtony tez może być?

  22. Edyta

    Przepis wygląda bardzo zachęcająco 😉 Zbliżają się urodziny mojej córki alergiczki i postanowiłam wypróbować.
    Czy można w wersji bezglutenowej zrobić biszkopt z mąki kukurydzianej i skrobi kukurydzianej? Ewentualnie jeszcze mąkę z batatów lub amarantusową może córka jeść. Będę wdzięczna za radę.

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Super, że przepis przypadł do gustu 🙂 Myślę, że mąka i skrobia kukurydziana się tutaj dobrze sprawdzi. Wszystkiego naj dla córki 🙂

      1. Edyta

        Dziękuję 🙂

  23. Milka

    Ten przepis jest wadliwy! Robię drugi raz i drugi raz stało się to samo. Mam piękna puchata masę do momentu aż wsypuję drugą połowę mąki, wtedy ciasto staje się mega mega gęste lepkie siada, gdybym się zatrzymała na połowie ilości mąki miałabym piękne biszkoptowe puszyste ciasto sporo gęstsze niż zwykły biszkopt, ta druga połowa mąki to chyba za dużo i następnym razem spróbuję już poprzestać na połowie

      1. Milka

        Hm wsypywalam po groszku i jak zamieszam to kolejne kilka łyżek tak jak w tradycyjnym biszkopcie. I po przekroczeniu 2/3 ilości mąki z przepisu ciasto robi się mega gęste i bardzo opada.

        1. Kasia

          Mamto samo. Testowalaś z mniejszą ilością mąki?

          1. Ula

            Do piany spróbuj dodać cała moje i krótko powoli mieszać łyżką. Długie mieszanie zmienia konsystencję ciasta.

  24. MisiaMaRysia

    Ciasto genialne!!! Dziękuję:-)

  25. Beata

    Jakiego używa Pani oleju?

  26. Beata

    Zrobiłam biszkopt,ale mi nie wyrósł i zastanawiam sie czy to dlatego,że nie dałam pełnych łyżek oleju. Aguafaba schłodzona bez redukowania ubiła się z erytrytolem rewelacyjnie. Była sztywna. Później zaczęłam dodawać olej i zaczęła piana osiadać,wiec nie dałam drugiej łyżki oleju? Czy to przez to? Czy nastepnym razem można spróbować dodać oleju po wsypaniu mąki?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Ten biszkopt dużo nie rośnie. Jeśli nie zrobił się zakalec, to jest ok. Myślę, że to może być wina erytrolu. Nie usztywnia tak jak zwykły cukier.
      Używam oleju rzepakowego.

  27. Beata

    Czy erytrytolu dodać tyle samo co cukru?

  28. Teresa

    Biszkopt zrobiłam dokładnie jak w przepisie w wersji bezglutenowej ( wszystko ważyłam, więc aquafaby wzięłam 180 g, trochę przez nieuwagę, ale nic się złego nie stało). Wodę wzięłam z ciecierzycy że słoika z Lidla ( taką sama jak w Biedronce) i niczego nie redukowałam. Ubiła się na sztywno bardzo szybko. Olej dodałam do piany z cukrem jak w przepisie ( przed mąką) i nic nie opadło. Więc nie wiem skąd głosy, że nie można dodawać oleju. Ogólnie, przepis fantastyczny i właściwie nie różni się od klasycznego. Wykonanie też się niewiele różni. Inny płyn ubijamy i trochę spulchniaczy więcej. Dziękuję

  29. Rozczarowani

    Coś nie tak z pszepisem… robiliśmy 3 podejścia i za każdym razem nie tak i konsystencja i efekt końcowy i to że dziwnym trafem po włożeniu do piekarnika na 180st nagle opada i zamiast rosnąć to maleje….. jeszcze jakbyśmy raz robili ale za każdym razem poprawiane w dodatku wpis powinien zostać edytowany a nie że człowiek musi przewertować wszystkie komentarze aby zrobić poprawnie a i tak nie wychodzi w dodatku pominięty jest etap kiedy dodać esencję waniliową…. strata czasu i pieniędzy…..a szkoda bo akurat składniki nam odpowiadały do skomplikowanej diety…

  30. Nika

    Zrobiłam. Przepis świetny, ale żeby biszkopt po podzieleniu miał odpowiednią (jak dla mnie) wysokość to zrobiłam z 1,5 porcji i zmniejszyłam ilość mąki o 1/3 bo inaczej ciasto było za ciężkie.

  31. Agnieszka

    Ostatnio w Biedronce pojawiła się ciecierzyca w słoiku, czy ta woda też się nadaje?

  32. Nika

    Hej! zastanawiam sie ile mozna przechowywac ten biszkopt przed podaniem. Czy wytrzyma 3-4 dni bez psucia sie?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Niestety nie wiem dokładnie. Zawsze go od razu jak wystygnie przekładam i przechowuje w lodówce do 3 dni.

    2. BetaLi

      można zamrozić po wystudzeniu i rozmrozic gdy jest potrzebny:)

  33. Karolina

    Czy można nie dodawać aromatu wanilii? (alergia na wanilię), zastąpić czymś innym czy ogólnie zrezygnować z aromatu? Czym najlepiej nasączyć biszkopt? 🙂

    1. Awatar użytkownika

      można zrezygnować 🙂 A nasączyć w sumie czym się chce, choć ja tego biszkoptu nie nasączam. Przekładam masą i wstawiam do lodówki. Mięknie wtedy i nie potrzeba nasączać.

  34. Marcela

    A jakbym chciała dodać do biszkoptu kakao to czy powinnam wtedy dać mniej mąki? Pozdrawiam 🙂

      1. Marcela

        Dziękuję 🙂

  35. NIna Nicpon

    Biszkopt w piecu rośnie 🙂 Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 Dziękuję za tą cudowną stronę 🙂

  36. Eva

    Gdzieś czytałam, że bezglutenowy proszek do pieczenia jest inny od glutenowe go i inne ilości się daje. W przepisie jaki jest proszek? Jeśli glutenowe to ile bezglutenowego dać? 🙂

    1. Eva

      I jeszcze jedno odnośnie aquafaby. Mam taką że słoika po gotowanej ciecierzycy. Trzeba ją redukować?

      1. Awatar użytkownika

        Do biszkoptu lepiej zredukować. Tak samo jak do bez 🙂 tutaj ważne jest, by aquafaba dobrze się ubiła, a zredukowana ubijanie się lepiej.

        1. Eva

          A ile zredukować?

          1. Awatar użytkownika
            Karolina Nicpoń

            Tak o ok. 30% czyli podgrzewać ok 10 minut. Potem wystudzic i można ubijać 🙂

          2. Ola

            co to znaczy zredukować? 😀

          3. Awatar użytkownika
            Karolina Nicpoń

            Podgrzewać na wolnym ogniu by woda wyparowała. Pozostaje wtedy bardziej skoncentrowana aquafaba. Redukuje się np sosy by zgestniały

  37. Marta

    Czy mozna nie dodawac octu i cytryny? Jesli to kwestia tylno smakowa

    1. Awatar użytkownika

      W smaku nie są wyczuwalne. Albo ocet, albo sok z cytryny jest potrzebny, by soda mogła zadziałać i napuszyć biszkopt. Są raczej konieczne 🙂

  38. Gabriela

    180ml aquafaby to ile gram?

      1. Gabriela

        I ile wyszlo :)? Starczy 100g z jednej puszki?

        1. Awatar użytkownika
          Karolina Nicpoń

          No właśnie. Ważyłam i nie zapisałam, a aquafaba zużyta 😉 Na pewno było więcej niż 100 g. Z tego co pamiętam, to koło 140g 🙂 W jednej puszce jest koło 160g zalewy

  39. hefa

    Solic wode podczas gotowania ciecierzycy?

  40. Ola

    Jak będę piekła na mące pszennej to mąkę ziemniaczaną również dodać?

      1. Ola

        Tak przypuszczałam dziękuję za szybką odpowiedź 🙂 będziemy testować przepis jeszcze tylko jakiś muszę fajny krem znaleźć

  41. Agnieszka

    Dzisiaj robiłam biszkopt i wszystko było dobrze ale przy dodawaniu mąki wszystko siadło i biszkopt nie urósł w piekarniku. Dodałam mąke z pszenicy,.bo akurat zabrakło gryczanej

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Wydaje mi się, że przyczyną była zbyt słabo ubita aquafaba,trzeba ją ubijać dość długo, a dodając cukier małymi porcjami ubijać do momentu, aż cukier nie będzie wyczuwalny między palcami. Mąkę trzeba bardzo szybko ale delikatnie wmieszać i od razu wlewać na formę.

      1. Iwona

        Mi tez siadlo. Ale blad byl taki ze zostawilam mase w mikserze kiedy dodawalam mąkę a tu bylo napisane zeby delikatnie mieszac łyżką. Także mieszac łyżką a nie mikserem

        1. Awatar użytkownika
          Karolina Nicpoń

          Szkoda, no ale tutaj tak samo jak w zwykłym biszkopcie na jajkach trzeba być bardzo delikatnym mieszając łyżką, krótko i delikatnie i od razu do piekarnika. Mam nadzieję, że następnym razem już się uda bez problemów 🙂

  42. Kamila

    Czy mąka ziemniaczana to to samo co skrobia ziemniaczana? Można dodać skrobi zamiast mąki? Dla mnie skrobia ma dziwny smak i zastanawiam się jak będzie ten biszkopt smakował

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Tak, skrobia i mąka ziemniaczana to to samo. 🙂 Nie raz robiłam z samej mąki ziemniaczanej babkę czy chleb i wychodziły super, skrobia nie była wyczuwalna. 🙂 W tym biszkopcie jeszcze dodatkowo jest mąka gryczana, więc myśle, że Ci nie będzie ten posmak przeszkadzał. 🙂

      1. Lucy

        Niestety; mąka ziemniaczana i skrobia ziemniaczana to nie to samo, ponieważ mąkę robi się
        z ziemniaków gotowanych, a skrobia jest wypłukiwana z ziemniaków surowych.

  43. Monika

    Witam. Czy można dodać zamiast cukru ksylitol? bo mam synka uczulonego na cukier?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Myślę, że można spróbować z erytrolem. Ksylitol nie bardzo się sprawdza w biszkoptach i bezach. Proszę dać znać jak się udał 🙂

  44. Justyna

    Zrobiłam i wyszedł mi znacznie ciemniejszy, nie taki żółciutki jak na zdjęciu. Ale wyszedł a to już dla mnie wielce budujące 🙂 Dziękuję za przepis i mam pytanie czy mogę zastąpić mąkę gryczaną mąką ryżową? Jednak posmak gryki jest bardzo specyficzny i mnie trochę drażni.. 🙂

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Cieszę się, że wyszedł 🙂 Ten na zdjęciu jest z mąki pszennej, dlatego ładniejszy kolorystycznie 🙂 Myślę, że można zastąpić grykę mąką ryżową, jednak sama jeszcze tego nie robiłam więc na 100% nie wiem jak wyjdzie 🙂

  45. Vanilla

    A czym mogę zastąpić mąkę ziemniaczana?? Bo na to tez alergia 🙁

    1. Anulka

      Tapioką się chyba da.

  46. Dorota

    Co robisz potem z taką ilością ugotowanej ciecierzycy?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      hummusy, curry z ciecierzycy, pasztety 🙂 jakoś udaje się zużyć te ilości 🙂

  47. Ania

    Wlasnie robie ten biszkopt.. Teraz patrze a on sie zapadl w piekarniku dlaczego? Wszystko dokkadnie wedlug przepisu robione.. boki sie trzymaja a srodek zapadniety

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Nigdy mi się to jeszcze nie przydarzyło, więc nie wiem co mogło pójść nie tak. Boków formy nie smarowałaś niczym? Nie otwierałaś drzwiczek piekarnika w trakcie pieczenia? Piekłaś z termoobiegiem?

      1. Ania

        Kurcze pieklam bez termoobiegu a drwiczki otworzylam, ale jak juz opadlo… Wczesniej nie.. na bokach dalam papier tak jak do biszkoptu. Moze to bylo przyczyna.. Robilam potem drugi raz ale z dwoch porcjach zeby bylo mniej coasta. I mimo ze mialo gtubosc ok 2 cm to opadlo robilam biszkopt bezglutenowy po 100 g maki gryczanej i ziemniaczanej…

        1. Awatar użytkownika
          Karolina Nicpoń

          ja zawsze zostawiam boki bez papieru, tak samo w zwykłym biszkopcie robię. Może to była przyczyna…Aquafaba musi być dobrze ubita. Tak jak do bezy. Zobacz może ten wpis, może coś Ci się nasunie http://nicponwkuchni.pl/aquafaba-od-podstaw-jak-zrobic-aquafabe/ Z drugiej strony aquafaba jest dość kapryśna i czasem coś się uda, a za drugim razem już nie. Dużo zależy od piekarnika, trzeba wyczuć swój piekarnik, próbować w wyższej lub trochę niższej temperaturze piec. Najważniejsze to się nie poddawać i próbować, bo ten biszkopt jest na prawdę bardzo dobry 🙂

          1. Emilia

            Więc trzeba go piec z termoobiegiem?

  48. Monika

    Myślisz, że można zamiast cukru użyć stewii? Niestety nie mogę jeść cukru.

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Niestety myślę, że ze stewią może się nie udać. Spróbowałabym z erytrolem, lub cukrem kokosowym, ale pewności nie mam. Cukier stabilizuje pianę tak samo jak w zwykłym biszkopcie na jajkach.

  49. Aronia

    Właśnie wypróbowałam i jestem nim zachwycona z tym, że część mąki gryczanej zastąpiłam mąką migdałową. Dziękuję za ten przepis bo dzięki niemu znowu będę mogła zajadać moje ulubione ciasta z kremem.

  50. Bielecki.es

    Nie słyszałem jeszcze o takim przepisie, zaciekawił mnie i postaram się go niedługo wypróbować. 😉

  51. Ja Zwykła Matkaa

    Również jestem mamą alergika, u nas nie może być kakaa i mleka. Nie wspomnę już o sztucznych barwnikach :/. Twój biszkopt na pewno wypróbuję, urodziny syn ma w grudniu, także mam sporo czasu aby poćwiczyć. Pozdrawiam

  52. Agata

    alergik pokarmowy w domu to nie lada wyzwanie. Potrawa musi być zdrowa i smaczna, a przy tym upiec coś na prawdę smacznego nie używając jajek i innych alergenów to wcale nie takie proste 🙂

    1. Ania

      Bardzo latwo kruche ciasto zrobić. W zwykłym przepisie zastąpić jajko siemieniem lnianym mielonym i dodać margarynę ( u nas najlepiej sprawdza sie kokosowa z netto) z jablkami tarta gotowa

      1. Awatar użytkownika
        Karolina Nicpoń

        Z kruchym nie ma takiego problemu, rzeczywiście. Mam na blogu trochę przepisów na kruchym cieście, ale bez siemienia. Z biszkoptem to już nie jest tak prosto. Ale jak widać się udaje 🙂

  53. What's up Katie!

    Biszkopt nawet z dodatkiem jajek czasem ciężko napowietrzyć tak, by upiekł się puszysty i lekki, jeśli ten na zdjęciu to przykład bezjajecznego, to szczerze gratuluję. Może niewysoki (na to wygląda), ale jaki śliczny w środku 🙂 Ta aquafaba nieźle trzyma strukturę! A czemu ubija się ją z octem?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Tak, zdjęcie jest dokładnie tego biszkoptu z przepisu 🙂 bardzo wysoki nie jest, ale bez problemu można podzielić na dwa 🙂 Dodatek octu lub soku z cytryny sprawia, że piana lepiej się ubija

      1. Ania

        A czy ten biszkopt nasaczasz przed przelozeniem kremem? Masz może jakiś wypróbowany krem malinowy i czekoladowy

        1. Awatar użytkownika
          Karolina Nicpoń

          Tak, dobrze jest go nasączyć i po przełożeniu kremem zostawić na noc w lodówce 🙂 Co do kremu, to polecam krem z ubitej stałej części mleka kokosowego i owoców lub krem budyniowy z tego przepisu: http://nicponwkuchni.pl/biszkopt-bez-jajek-z-kremem-budyniowo-kokosowym/
          Krem kakaowy bym zrobiła na bazie margaryny bezmlecznej z odrobiną mleka roślinnego, cukrem i kakao. Mam w planach wstawić przepis na tego typu krem do tortów w niedalekiej przyszłości 🙂

          1. Ania

            Właśnie zrobiłam biszkopt. Czy on wychodzi taki ciężki. Bardziej zbity czy coś zrobiłam nie tak? Aquafaba ubila mi się super. Może mniej mąki powinnam dać?

          2. Awatar użytkownika
            Karolina Nicpoń

            Wychodzi trochę cięższy niż na jajkach, ale nie powinien być bardzo zbity. Nasącz, przełóż kremem i jutro powinien się ładnie kroić i być miękki. Jeśli nie, to może rzeczywiście za dużo mąki. Jaka była konsystencja surowego ciasta?

          3. Anna

            Konsystencja ciasta była ciut bardziej gęsta niż normalnego biszkoptu

          4. Awatar użytkownika
            Karolina Nicpoń

            czyli powinno być dobrze 🙂 Jeśli po przekrojeniu wygląda jak na zdjęciu to trzymany w lodówce kilka godzin przełożony kremem będzie mięciutki 🙂

  54. Kamila

    Zawsze mnie zastanawia jak ktoś odkryłten patent z wodą z ciecierzycy. To musiał być jakiś geniusz

    1. Iwona

      Haha 😀 No i jak wpadł na to, ze to się może udać?!
      Ja noszę się z zamiarem bezów/bez z aquafaby – ostatnio już prawie mi się udało- białka ubiły się cudnie kiedy podkusiło mnie by dodać nieco olejku aromatycznego – wszystko szlag trafił (białka ponownie zamieniły się w wodę).

      1. Awatar użytkownika
        Karolina Nicpoń

        Oj, no tak, dodatek oleju czy olejku bezpośrednio na pianę tak właśnie działa, ale w innym przepisie na babkę bezglutenową i wegańską użyłam olejku migdałowego już po dodaniu mąki do piany i wszystko było ok 🙂 wyszła cudowna i puszysta babka 🙂

Dodaj komentarz

Recipe Rating