You are currently viewing Wegańskie makaroniki z aquafaby
Wegańskie makaroniki z aquafaby

Jutro Walentynki. Postanowiłam z tej okazji zrobić coś wyjątkowego. W tym dniu musi być  różowo i bardzo słodko. Postawiłam więc na wegańskie makaroniki z kremem czekoladowym.

Wegańskie makaroniki zrobiłam z pomocą aquafaby, czyli wody z gotowania lub z puszki ciecierzycy, która zastąpiła białka jajek używane w tradycyjnych francuskich makaronikach.

Wegańskie makaroniki z aquafaby

Tak jak w przypadku wegańskiej bezy z aquafaby i biszkoptu z aquafaby niestety nie sprawdzi się żaden zamiennik cukru, tak i w tym przepisie musi być zwykły cukier. Jest go dużo, jednak kto by się tym przejmował w Dzień Zakochanych?

Moje wegańskie makaroniki nie są idealne, jeśli chodzi o kształt, ale swój udział miały w nich dzieci, więc musicie mi wybaczyć 😉 Mimo to, że są różnej wielkości i nie są idealnie okrągłe, to i tak pięknie wyglądają. Cudownie się prezentują w serduszkowym, plecionym koszyczku od Nici Kici, Spójrzcie tylko:

wegańskie-makaroniki-z-aquafaby - od przodu

Wegańskie makaroniki najlepiej przechowywać suche, bez kremu w szczelnym pojemniku i nadziać kremem w dniu spożycia. Te, które trzymałam przełożone kremem w lodówce i mocno rozmokły.

Przepis wydaje się skomplikowany. Jednak wcale nie jest. Kiedy już zabierzesz się do pracy, okaże się, że wszystko jest bardzo proste. Najtrudniejsze jest chyba tylko odpowiednie nałożenie kremu na papier, by kółeczka były równe i tworzące się falbanki również równomiernie się rozłożyły. Pieczemy je ok. 15-25 minut, ale możliwe, że będą potrzebowały dłuższego czasu suszenia. Jeśli po wystudzeniu nie chcą odkleić się od papieru, być może trzeba będzie włożyć je ponownie na jakiś czas na 120st. C. Trzeba jednak uważać, by nie były za długo. Gotowe, wystudzone makaroniki powinny być kruche na zewnątrz i lekko wilgotne w środku.

Dajcie znać, jak Wam się udały i jak smakowały!

 

Wegańskie makaroniki z aquafaby

Wegańskie makaroniki z aquafaby

Kategoria: Dania bezglutenowe, Desery, Wegańskie
Kuchnia: francuska
Keyword: makaroniki
Calories:
Autor: Karolina Nicpoń
Porcje 20 makaroników
Przygotowanie 1 godz.
Łącznie 1 godz.
Drukuj Zapisz

Składniki

wegańskie makaroniki

  • 2 puszki aquafaby ok 300ml
  • 150 g mielonych migdałów np płatki migdałów zmielone drobno
  • 150 g cukru pudru
  • 180 g cukru
  • 50 ml wody
  • barwnik opcjonalnie

krem czekoladowy

  • 2 szt. dojrzałe awokado
  • 4 łyżki gorzkiego kakao
  • 3 łyżki syropu z agawy, daktylowego lub innego dowolnego słodziwa
  • 1 łyżka oleju kokosowego lub masła orzechowego

Wykonanie

Wegańskie makaroniki

  • Aquafabę wlewam do rondelka i redukuję, czyli gotuję na wolnym ogniu bez przykrycia, aż zmniejszy swoją objętość do 120 ml. Studzę. Można to zrobić dzień przed planowanym pieczeniem.
  • Płatki migdałowe miksuję blenderem najdrobniej jak sie da. Pod koniec mielenia dodaję cukier puder. Przesiewam całość przez drobne sitko, by pozbyć się grubszych drobinek.
  • Połowę ze 120ml aquafaby (czyli 60ml) wlewam do migdałów i mieszam na pastę.
  • Pozostałą aquafabę ubijam kilka minut, aż zacznie przypominać pianę z białek. W tym momencie dodaję barwnik, jeśli używam.
  • W międzyczasie do rondelka wsypuję cukier (180g) i wodę. Podgrzewam nie mieszając, aż zacznie się gotować i osiągnie temperaturę 110st.C (sprawdzamy termometrem lub tzw testem pióra - szczegóły testu znajdziesz pod przepisem)
  • Ubijając aquafabę na wolnych obrotach wlewam cieniutkim strumieniem gorący syrop cukrowy. Kiedy wleję całość zwiększam obroty i miksuję dalej ok 6 minut, aż masa ostygnie.
  • Do masy z migdałów dodaję aquafabę i mieszam szpatułką. Mieszam aż masa się dobrze połączy i będzie gładka. Mieszam tak, by się pozbyć cząsteczek powietrza. Ocieram masę o ścianki miski.
  • Przekładam masę do rękawa cukierniczego.
  • Przygotowuję dużą, płaską blaszkę do pieczenia. Smaruję ją dokładnie tłuszczem i przyklejam papier do pieczenia, można używać specjalnej maty do makaroników,
  • Wyciskam masę z rękawa pod kątem prostym na papier do pieczenia, starając się by każdy makaronik był jednakowej wielkości. Pozostawiam dość duży odstęp pomiędzy makaronikami.
  • Uderzam blaszką kilka razy o blat, by pozbyć się powietrza. Odstawiam do wysuszenia na ok 20-40 minut. Aż dotknięte palcem nie będą się do niego kleić.
  • Wstawiam wysuszone makaroniki do piekarnika nagrzanego do 120st. C ( u mnie z termoobiegiem) na ok 15-25 minut. Czas pieczenia zależy od Waszego piekarnika. Ja musiałam trzymać ok 25 minut, ale moje makaroniki były dość duże.
  • Całkowicie wystudzone delikatnie odklejam od papieru do pieczenia. Przekładam masą czekoladową.

Masa czekoladowa

  • Wszystkie składniki blenduję razem na gładki krem.

Notes

Test pióra - Bierzemy cienki drucik i na końcu robimy małą pentelkę. Można użyć np. metalowych szpikulcy do szaszłyków zakończonych oczkiem. Syrop cukrowy osiąga odpowiednią temperaturę, kiedy przez zamoczoną w nim drucianą pentelkę, dmuchniemy i polecą bańki jak w dziecięcej zabawce 🙂 Serio! Sprawdziłam to właśnie w tym przepisie.
Podoba się przepis?Jeśli go wypróbujesz, oznacz mój profil na Instagramie @nicpon_w_kuchni lub #nicponwkuchni bym mogła podziwiać Twoje wykonanie i udostępnić u siebie!
(Visited 8 951 times, 1 visits today)

Sprawdź co jeszcze Nicpoń serwuje w menu:

Nie czujesz się najlepiej w robieniu pierogów bez glutenu?

Zobacz nagranie z warsztatów, podczas których uczę jak wykonać najlepsze ciasto na pierogi.  Pokazuję cztery różne sposoby na ciasto i dzielę się przepisami na super farsze.

Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły!

 

 

————————————————————-

Polub Nicponia na Facebooku i Insta, by nie przegapić nowości:

Pobierz prezent: >> Zapisz się po prezent

  • Darmowe checklisty z produktami, które są niezbędne w kuchni bez glutenu i alergenów oraz seria mailów ze wskazówkami, dzięki którym zobaczysz, że dieta bezglutenowa i bez nabiału i jajek nie jest wcale trudna!

Zapraszam do Nicponiowego sklepu, gdzie znajdziesz ebooki i kursy:

>> SKLEP

Kupując moje produkty, pomagasz w rozwoju nicponiowego bloga.

Możesz również zostać PATRONEM bloga i tak pomóc w jego rozwoju. Kliknij w zdjęcie poniżej by zobaczyć jakie bonusy Cię czekają w zamian za wsparcie. 🙂

 

Dziękuję Ci za odwiedziny bloga. Zapraszam ponownie! 🙂

Udostępnij:

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Anna

    Czym można zastąpić migdały? I na nie córka ma uczulenie.

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Tradycyjnie makaroniki robi się na migdałach, można użyć innych orzechów. Może nerkowce?

  2. Julia

    Koniecznie muszę ich spróbować! Wyglądają fantastycznie 😉

Dodaj komentarz

Recipe Rating