W tym tygodniu postanowiłam dopracować przepis na chleb bezglutenowy jasny, tak, by móc się z Wami podzielić. Chciałam, żeby chleb bezglutenowy był możliwie jak najprostszy i jak najsmaczniejszy. Po kilku próbach udało się i mogę się z Wami nim podzielić. Tytuł postu z przepisem nie jest, według mnie, na wyrost.
Na nicponiowym blogu jest już kilka receptur na pieczywo. Mamy chleb z kaszy gryczanej niepalonej, który do tej pory najbardziej nam smakował, bułki bezglutenowe idealne i bułeczki owsiane. Jeśli chodzi o pieczywo zdrowe, ale glutenem, to ten chlebek orkiszowo-żytni jest wart polecenia.
Chleb bezglutenowy jasny
Ciężko jest upiec chleb bezglutenowy, który będzie smakował i będzie zjadliwy na 2,3 dzień. Do tej pory najbardziej lubiliśmy ten z kaszy gryczanej. Od teraz pierwszeństwo będzie miał ten, ryżowo-ziemniaczany bezglutenowy jasny chleb. Jest naprawdę pyszny! Kiedy dorwała się do świeżej kromeczki moja córeczka, nie mogłam jej od niej oderwać 😀 Dodam, że córeczka na co dzień jada zwykłe, orkiszowe pieczywo. Zazwyczaj bezglutenowe chleby niespecjalnie ją interesowały.
Co do struktury i smaku tego bezglutenowego chleba, to nie skłamię, jeśli powiem, że jest bardzo zbliżona do zwykłego pieczywa. Nie sypie się, nie kruszy, nie jest suchy. Skórka jest cudownie chrupiąca. Po prostu musicie tego wypróbować!
A jeśli wypróbujecie, to dajcie koniecznie znać, czy Wam też tak bardzo smakował 🙂
Nie przedłużam więc, bo jak widać na moim profilu na Facebooku zainteresowanie pieczywem bezglutenowym jest wciąż wysokie 🙂
Zapraszam Was do pieczenia i próbowania tego przepisu na chleb bezglutenowy jasny, najlepszy!
Chleb bezglutenowy biały
Składniki
- 2 szklanki mąki ryżowej białej
- 1 szklanka skrobii ziemniaczanej lub tapioki
- 9 g suchych drożdży
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia
- 1 łyżka zmielonych nasion chia można użyć siemienia lnianego
- 3 łyżki ciepłej wody
- 1 łyżeczka octu jabłkowego lub soku z cytryny
- 1 i 3/4 szklanki ciepłej wody
Wykonanie
- Łyżkę nasion chia łączę z 3 łyżkami wody i ostawiam na 10 minut.
- Do dużej miski wsypuję resztę suchych składników. Mieszam dokładnie używając miksera.
- Do drugiej miski wlewam 1 i 3/4 szklanki wody oraz ocet jabłkowy. Łączę z suchymi składnikami, dolewam mieszaninę chia i mieszam. Przykrywam folią aluminiową, robię dziury wykałaczką i odstawiam w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość. Często wstawiam chleb do piekarnika na 45 stopni, wtedy wyrastanie trwa dużo krócej.
- Po wyrośnięciu przekładam masę do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i ponownie odstawiam do wyrośnięcia.
- Nagrzewam piekarnik do 190 st.C , ustawiam grzanie góra dół, bez termoobiegu i wstawiam do niego blaszkę z wyrośniętym chlebkiem.
- Piekę 30 minut, po czym na dół piekarnika wstawiam dużą blachę wypełnioną wrzątkiem. Szybko zamykam piekarnik i piekę jeszcze 20-25 minut.
- Upieczony chlebek wyjmuję razem z papierem i przekładam na kratkę do wystudzenia.
- Kroję wystudzony, jeśli mam cierpliwość 😉
Czy można skrobię ziemniaczaną/z tapioki zastąpić skrobią kukurydzianą?
Czy można zamiast siemienia użyć łuski babki jajowatej ,jeżeli tak to w jakiej ilości?
Można,oczywiście. Też 1 łyżka, ale ciasto zabierze więcej wody,więc trzeba będzie zwiększyć jej ilość.
Proszę o rozpisanie dokładnie ile g mąki ryżowej i tapioki użyto do tego przepisu. Proszę również o informację ile wody potrzebujemy. Dziękuję i pozdrawiam
Zrobiłam. Niestety wyszedł zbity 🙁 Może będzie Pani znać przyczynę?
Podejście numer 2: udało się. Ładnie pachnie, jest chrupiący i smaczny. Tym razem pozwoliłam mu wyrastać aż do samych brzegów keksówki. Polecam.
Pyszny chlebek. Robiłam już kilka razy i za każdym razem jest tak samo super. Bardzo dziękuję za przepis <3
Super! Bardzo się cieszę! Dziękuję za komentarz! 🙂
Porażka ten chleb. Ciężki, glina. Nigdy wiecej.
Witam, zrobiłam Pani chleb z tego przepisu. Ale po upieczeniu pojawiła się dziura, która ciągnęła się przez cały chleb. Co mogło być tego powodem? Chleb w smaku bardzo dobry, choć trochę za mało słony ale to zawsze mozna dodać więcej. Bardzo podobny do pszennego.
Cieszę się że smakował. Tak się czasem dzieje, kiedy chleb za długo wyrasta.
Dzień dobry. Mam alergię na siemie i podejrzewam też na chia. Czy mogę zamiast tego dać babkę jajowata? Ktoś wcześniej pisał, że dał plesznik i chlebek wyszedł.
ojej, nie widziałam tego konmentarza wcześniej. Tak, można dać babkę płesznik, a najlepiej same łuski. Możliwe, że trzeba będzie wtedy więcej płynu wlać do ciasta. 🙂
Przepis to strzał w dziesiątkę! Zapach tego chleba po upieczeniu przypomina klasyczny biały chleb. Chlebek sam w sobie przepyszny. Przez to, że robiłam wersję z siemieniem lnianym wyszedł piękny kolor. Będę odtwarzać na pewno często!
Super! Bardzo się cieszę! 🙂
Czy można zamienić mąkę ryżową na inna? córka ma na nią nietolerancję :/ nie może też jeść kukurydzianej i owsianej..
Myślę, że spokojnie nada się mąka gryczana lub jaglana. Możliwe, że będzie inaczej chłonęła płyn, więc trzeba będzie dostosować jego ilość. W razie czego dolać więcej lub dosypać więcej mąki.
Cześć, mam pytanie ponieważ w ebook w tym przepisie jest napisane, ze jest to przepis 24m+. Dlaczego? Chciałam podać ten chlebek mojemu rocznemu dziecku.
Te zalecenia są skonsultowane z dietetykiem. Myślę, że to przez nasiona chia, które są w składzie.
Mam pytanie czy część mąki ryżowej można zastąpić jaglaną np. pół na pół ryżowej i jaglanej?
Może być pół na pół jaglana i ryżowa.
Dziękuję za szybką odpowiedz. A mam jeszcze jedną wątpliwość- czy przy użyciu ryzowej i jaglanej zmodyfikować ilość wody? Czy ciasto ma być gęste czy trochę luźniejsze?
Możliwe, że trzeba będzie dostosować tę ilość do zmiany mąki. Konsystencja taką raczej luźna, ale nie lejąca.
Witam ja zrobiłam chlebek dzisiaj ! Ale na świeżych drożdzach i dodalam zamiast chia siemie lniane ! Wyglada wysmienicie… pięknie wypieczony, ale zatsanawia mnie to, ze jak odkroiłam kawalek…. chleb jest ciemny w środku!!! Jakbym użyła ciemnej mąki….To ma tak być hehehe
No właśnie niektórym taki wychodzi. Nie wiem, za bardzo od czego to zależy. 🙂
Może jest to kwestia siemienia lnianego ? :)a zapomnialam że dodalam jeszcze cytryny zamiast octu i to moze też miec wpływ… ale jest pyszny!!!!! UWIELBIAM !!! odrazu jak ostygł wlozylam go do woreczka i do chlebaka na drugi dzien mięciutki !!!!! Wspaniały !!!!! I ta chrupiąca skorka ….Jak na chleb bezglutenowy !!! Wiecej niż super!!!!!!! Nie wyobazalam sobie ze można upiec tak pyszny i wilgotny chleb bezglutenowy, a napiekłam ich sporo ! I była nie jadalna sucha!
POLECAMMMMM!!! <333
Możliwe. Ale się cieszę, że smakuje! Super! 🙂 Dziękuję za komentarz!
To zasługa siemienia lnianego;)
Pewnie od tego czy użyje się siemienia złocistego czy brązowego.
Właśnie kończy mi się ten chlebek 🙂 – PYCHA!!!! (a zrobiłam go wczoraj :D) Bardzo przypomina taki normalny chlebek.
Mam pytanko czy można innej mąki użyć niż ryżowa jasna ? ( właśnie wyszła mi a nie mam sklepu pod nosem aby dokupić 🙁 )
i żeby to nie była gryczana bo niestety posmak gryki pozostaje i mam już jej dość. Czy może być ryżowa pełnoziarnista? Jeśli może to czy taką samą ilość co tej jasnej? ( bo jak zrobiłam inny chlebek z tą mąką to mi wyszedł zakalec)
Myśle, że może być ryżowa pełnoziarnista. Ważne by dostosować jej ilość. Myślę, że będzie trzeba jej dać mniej niż białej, bo wchłonie więcej płynu. Obserwuj konsystencję. 🙂 Powodzenia!
Wczoraj upiekłam chleb i wyszedł. Już miałam odpuścić, bo nie miałam wszystkich składników. Zamiast drożdży suchych dałam 25 g świeżych (rozczynilam w ciepłej wodzie z łyżką syropu daktylowego i mąki ryżowej), zamiast nasion chia wrzuciłam babkę plesznik ok 2-3 łyżki (nie moczyłam ich wcześniej). Rozłożyłam całość na 2 mniejsze keksówki
Poza tym reszta jak w przepisie. Wyszło genialne, rano zjedliśmy cały jeden mały bochenek. Najmniejszy krytyk, 3-letnia, zachwycona!
Super! Bardzo się cieszę że smakował i zw się nie podałaś, tylko dostosowałaś przepis pod siebie. Dziękuję za komentarz!
Czy do chlebka bezglutenowego mozna dodac jajka?
Myślę, że można 🙂
Pierwszy raz w życiu piekłam chleb bezglutenowy.
Jak ostygł zrobił się jak cegła?
To jest normalne czy coś źle zrobiłam?
Chleby bezglutenowe szybko wysychają, więc zaraz po wystudzeniu, trzeba je włożyć do woreczka.
tak też zrobiłam, a mimo to dzisiaj nie dało się tego zjeść 🙁 w smaku pyszny, dla dorosłych, którzy są w stanie lepiej pogodzić się z chorobą, ale dla dziecka 7-letniego do szkoły.. raczej nie…
Czy mogę zrezygnować z proszku i sody bo nie toleruje tego i czy wtedy zwiększyć drożdże?
Myślę, że tak. Dałabym wtedy 12g drożdży
Czy można pominąć nasiona chia?
Można pominąć, ale bez nich chlebek może bardziej się kruszyć.
Czy testowałaś może ze świeżymi drożdżami, mam uraz do suchych, bo za każdym razem kiedy ich używam wychodzi mi zakalec? Jeśli tak to ile dać?
Myślę, że spokojnie sprawdzą się świeże. Dałabym 30g i oczywiście trzeba będzie zrobić rozczyn 🙂
Witam.Ile mniej więcej czasu wyrasta ciasto w misce?
To zależy od temperatury. U mnie w kuchni ok godzinę, a w piekarniku ok pół godziny.
Witam.Chleb między jednym, a drugim wyrośnięciem opadł. Wyszedł mega zakalec,skórka chrupiąca. Wydaje mi się ,że chyba jednak 190°C to za duzo- każdy piekarnik inny jest i trzeba u siebie wyczuć. Skorka zaczyna sie robić twarda,a w środku pod nią się chlebek niestety nie dopieka .
Możliwe, że u mnie taka temperatura jest ok, a u kogoś innego za dużo. Mam nadzieję, że obniżenie jej pomoże i następnym razem wyjdzie jak u mnie 🙂
Gratuluję przepisu 🙂
Zrobiłam, wyszedł ok 🙂 moje marzenie to tylko to by wyrósł jeszcze większy. Muszę nad tym popracować 😉
Ze względu na podwyższony poziom przeciwciał Igg na ryż, nie mogę jeść mąki ryżowej 🙁 więc wprowadziłam jej zamiennik: 170g mąki gryczanej i 30g mąki jaglanej.
Po wystydzeniu kroje na kawałki i przechowuje w lodówce, spokojnie nawet tydzień 🙂
Po wyjęciu z lodówki, wkładam do opiekacza, kromka staje się miękka, chleb nie jest tak twardy.
Witaj 🙂 poszłam za Twoją radą i też chleb rośnie w piekarniku w 50 stopniach, najpierw w misce pod przykryciem folią, a następnie w blaszce, pięknie wyrósł,… i w związku z tym mam pytanie…, bo następny krok to wyjęcie blaszki z piekarnika i nagrzanie go do temp 190 stopni. Czy nie boisz się, że Ci opadnie jak wyjmiesz go na zewnątrz piekarnika na czas grzania piekarnika?
A może w misce ciasto rośnie w piekarniku, a już w blaszce na zewnątrz? Bo tak też można zrozumieć przepis ;-)?
Wyjmuje i nagrzewam piekarnik, ale jeśli boisz się że może opaść, to możesz go zostawić w piekarniku i ustawić temp na 190st.piekarnik się będzie nagrzewał z chlebem w środku i też będzie dobrze. Czas pieczenia licz od momentu nagrzania ☺️ powodzenia!
Dziękuje 🙂 tak właśnie zrobiłam 🙂
Hmmm. Mało wyrósł i jakby się rozwarstwił na czesc biała i kruszącą się i szarą, ciastowatą… Nie wiem gdzie popełniłam błąd :/
Nie wyrastał za długo?
Hej.
Juz 3 raz eksperymentuje z Twoim chlebkiem niestety pierwszy to totalny zakalec zabiłam chlebek, ale oczywiscie caly zjedzony. Drugi lepiej, lepiej, ale nie wyrósł jak Twoj :(. I teraz robie trzeci na świeżych drożdżach. Jaka powinna byc konsystencja masy? Wychodzi mi drugi raz lejąca czy taka powinna być?
Całkiem lejąca niestety nie powinna być…dodaj troszkę więcej którejś z mąk
Niestety mój też lejący, zupełnie się nie udał 🙁 Próbowała Pani drugi raz, wyszedł?
Czy w maszynie do pieczenia chleba można by go upiec?
Niestety nie wiem, nie próbowałam.
Można go zrobić używając płatków drożdżowych?? Jeśli tak to ile??
Hej 🙂 niestety jedyne płatki drożdżowe, których używam to nieaktywne płatki drożdżowe, a na nich nic nie urośnie. Innych nie używałam, więc nie wiem.
A czy można jakoś zastąpić drożdże i cukier? Niestety mam alergię na drożdże 🙁
Jak długo wyrasta chleb?
czekałam godzinę, wsadziłam do piekarnika i chyba nadal nic się nie dzieje:(((
Ale zamiast siemienia lnianego, dałam len mielony bo tylko to miałam a chia nie mogę, czy to może mieć wpływ?
len nie powinien mieć wpływu. Chleb po godzinie powinien być już wyrośnięty, myślę, że problemem mogły być np drożdże. Może za ciepła woda je “zabiła”?
Witam panią robiłam pani chleb i jest naprawdę dobry ale na drugi dzień był twardy niewiem co nie tak zrobiłam urusł Dwa razy a jak do pieca dałam to opadniety jòż tak został
Może zbyt długo wyrastał? Jak Pani go przechowywała przez noc?
Tylko przestrzegam przed skrobią, jest rakotworcza więc ten chleb okazjonalnie.
Nie słyszałam jeszcze takiej teorii, można prosić o jakieś źródło?
ja też dziwna teoria
Chleb cudowny to moje pierwsze podejście do tego przepisu i udał się rewelacyjnie. A testowałam chyba ze 6 przepisów i już miałam się poddać. Super prosty skład. Dziękuję
witam,
czy można prosić i podanie gramatur?
boję się że może mi chlebek nie wyjść ponieważ nie mam w domu typowych szklanek.
Robię próbę w maszynie do chleba – zobaczymy czy wyjdziee…
To trzymam kciuki 🙂 Daj znać jak w maszynie wychodzi, bo ja takowej nie posiadam 🙂
W maszynie do chleba nie wyszedł mi.
Zrobiłam w maszynie do chleba. Nie wychodzi. Nie wyrósł i jest zakalec.
Można robić na normalnych drożdzach? Ile ich?
Tak, świeżych dałabym 25g
A czy cukier mozna wyrzucic lub zastapic ksylitolem? Dziecko na diecie 3 razy bez
Cukier będzie przerobiony przez drożdże, więc finalnie w chlebie go nie ma.
Normalne składniki i szybko dostępne to mi się podoba:)
Najbardziej mi się podoba że składniki nie trzeba ważyć. :-).
hehe 🙂 Tak myślę, że właśnie wygodniej odmierzyć szklankami 🙂
A szklanka to ile ml? 🙂
250ml
Czy można ten przepis zastosować w maszynie do pieczenia chleba?
Niestety nigdy nie używałam maszyny do pieczenia chleba więc nie mam pojęcia 🙂