Chleb bezglutenowy z kaszy gryczanej. Tylko kasza, sól i woda? Bez zakwasu hodowanego co najmniej tydzień, bez drożdży?! Niemożliwe? A jednak! 🙂 Chleb gryczany to jeden z moich faworytów, jeśli chodzi o bezglutenowe pieczywo.Moje przygody z pieczeniem chleba bezglutenowego kończyły się zazwyczaj lekkim rozczarowaniem. Chlebki były dobre zaraz po upieczeniu, ale po paru godzinach, a tym bardziej po rozmrożeniu okazywały się nie do zjedzenia. Trafiłam jednak na przepis na chleb bezglutenowy, który postanowiłam wypróbować, choć nie do końca byłam przekonana czy się uda.
Chleb powstał z kaszy gryczanej niepalonej. Jest ona delikatniejsza niż ta palona, dlatego też chleb jest delikatny w smaku. Pasuje do słonych, jak i słodkich dodatków. Jest mięciutki, smaczny, nie kruszy się. Wystudzony chleb z kaszy gryczanej kroję na kromki i mrożę, tak by na dłużej zachować jego świeżość.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej niepalonej
Składniki na 1 blaszkę chlebową:
- 500g kaszy gryczanej niepalonej
- 700 ml wody
- 2 łyżeczki soli (w oryginale 3, ale na mój gust chlebek wychodzi troszkę za słony)
- opcjonalnie ziarna słonecznika, dyni, czarnuszka, co tam macie akurat pod ręką.
Wykonanie dania: bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej
- Kasze płuczę chwilę na sitku, przekładam do miski i zalewam wodą. Odstawiam na co najmniej 8 godzin, najlepiej na noc w ciepłe miejsce.
- Rano mieszam i uzupełnij wodę, tak by kasza była nią minimalnie przykryta. Odstawiam do wieczora.
- Wieczorem miksuję zawartość miski, tak by jednak pozostały grudki kaszy, masa nie powinna być całkiem gładka. Dodaję sól, mieszam i przekładam do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia do ok 2/3 wysokości blaszki. Blaszkę z ciastem znów odstawiam w ciepłe miejsce.
- Rano wstawiam do zimnego piekarnika, włączam grzanie góra dół na 200 st. C i piekę ok 50-55 minut.
- Wyjmuję z blaszki. Stukam w spód, jeśli wydaje głuchy odgłos, chlebek jest gotowy.
- Studzę na kratce.
Przepis na chleb bezglutenowy z kaszy gryczanej pochodzi z bloga natchniona.pl
Szukasz przepisów na bezglutenowe pieczywo? Zobacz jeszcze te przepisy:
Jak najlepiej przechowywać chleb, ile czasu można? Czy można go mrozić?
Mam pytanie – wiele razy juz pieklam ten chleb i ogolnie smakuje mi tylko, ze zawsze od gory jest taka “skorupa” czy jest na to jakas rada?
Tym razem zrobiłam z sezamem i słonecznikiem. Też dobry, taki delikatny 🙂
Super! 🙂
Od 2 miesięcy jestem na diecie bezglutenowej i nie jadłam żadnego chleba w tym czasie. Stwierdziłam, że już muszę i wybrałam ten przepis skoro ten chleb “sam się robi”. Nie pożałowałam zjadłam jeszcze na ciepło z samym masłem i muszę powiedzieć, że pycha! Już planuję zrobić następny! Może dodam jakieś ziarenka, chociaż nie jest to konieczne. A ty dodajesz jakieś ziarna? Jak tak to jakie i w jakich ilościach?
Laura, ja go uwielbiam z czarnuszką i kminkiem. Po prostu UWIELBIAM 🙂 <3
Cieszę się bardzo, że Ci smakuje! 🙂 Ja zazwyczaj wsypuję ziarna na tzw oko 😉 najczęściej słonecznik, czarnuszki moje dzieci niestety nie lubią
Witaj!
U mnie podobna historia z chlebami 😉 Porażka za porażką, aż trafiłam gdzieś, kiedyś na taki właśnie gryczany…O swoich nieudanych wypiekach powinnam założyć oddzielny temat na blogu 🙂
Pozdrawiam, Aga
Pingback: Chleb orkiszowo - żytni na zakwasie - Nicpoń w Kuchni