Od jakiegoś czasu pracowałam nad przepisem na ciasto, które będzie zdrowe, wegańskie i bezglutenowe, a które smakiem nie będzie odbiegać od tych tzw. „nieudziwnianych”, jak to nazywa mój mąż ;) Myślę, że jestem gotowa pokazać Wam efekt tych poszukiwań i przedstawić przepis na pyszne ciasto bez mleka, bez jajek, bez glutenu i bez cukru — Bananowy biszkopt bez jajek z kremem kokosowym. Nieskromnie powiem, że jestem zadowolona 😉
Tak jak pisałam tutaj, w diecie bezjajecznej banany są nieodzowne i dzisiejszy przepis na biszkopt z ich udziałem tylko to potwierdza.
Spód ciasta wykonany jest z bananów, cukru lub ksylitolu, mąki jaglanej, proszku i ekstraktu waniliowego — nic więcej! Struktura ciasta jest praktycznie taka, jak biszkoptu na jajkach — mięciutki i nie kruszy się. Doskonale nadaje się jako baza do tortów.
Masa to kasza jaglana, mleko migdałowe, wiórki kokosowe i cukier/ksylitol. Dzięki dodaniu do kaszy wiórków kokosowych nie mamy wrażenia, że zajadamy zdrową, ale średnio smaczną kaszę jaglaną, a pyszny kokosowy krem.
Dopełnieniem smaku jest polewa kakaowa, a jak wiadomo powszechnie — banany i czekolada to połączenie idealne!
Polecam nie tylko tym, którzy są na diecie, ale też tym, którzy lubią dobre i szybkie słodkie wypieki 🙂
Zapraszam!
Bananowy biszkopt bez jajek z kremem kokosowym i polewą
Składniki – Biszkopt bez jajek:
- 4 banany
- 2-3 łyżki cukru lub 2 łyżki ksylitolu ( w zależności od stopnia dojrzałości bananów – im bardziej dojrzałe tym słodsze)
- 100 g mąki jaglanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Składniki – Masa kokosowa:
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej
- 2,5 szklanki mleka roślinnego – u mnie migdałowe
- 2 łyżeczki oleju kokosowego
- 3 łyżki cukru lub 2 – 2,5 łyżki ksylitolu
- 100 g wiórków kokosowych najlepiej niesiarkowanych.
Składniki – Polewa kakaowa:
- 50 g margaryny bezmlecznej
- 40 g cukru lub 30g ksylitolu
- 3 łyżki gorzkiego kakao w proszku
- 1 – 2 łyżki wody
Wykonanie dania – Bananowy biszkopt bez jajek z kremem kokosowym:
- Banany obieram i wrzucam do malaksera, dodaję cukier i miksuję chwilę na gładką masę. Dodaję mąkę jaglaną i proszek do pieczenia oraz ekstrakt waniliowy i jeszcze chwilę miksuję powoli do połączenia się składników. Masę wylewam do okrągłej formy o średnicy ok 25 cm. Powinna mieć taką konsystencję jak masa jajeczna do zwykłego biszkoptu.
- Piekę w 180 stopniach bez termoobiegu przez ok 30-40 minut. Do momentu kiedy patyczek włożony w ciasto po wyjęciu pozostaje suchy.
- Zabieram się za masę: Kaszę jaglaną płuczę na sitku w gorącej wodzie. Polewam ją dość długo – ok 3 – 5 minut. Nie wypłukana kasza jaglana jest gorzka, dlatego trzeba ją dobrze przepłukać przed gotowaniem.
- Zagotowuję 1,5 szklanki mleka i wsypuję przepłukaną kaszę jaglaną. Dodaję olej kokosowy i gotuję kaszę w mleku ok 20 minut często mieszając.
- Pod koniec gotowania dodaję cukier/ksylitol i resztę mleka. Do ugotowanej kaszy dosypuję wiórki kokosowe i miksuję blenderem. Studzę.
- Składniki polewy podgrzewam na małym ogniu cały czas mieszając. Po zagotowaniu wyłączam gaz i lekko studzę.
- Na wystudzony biszkopt wykładam masę kokosową, na to polewa kakaowa i gotowe! Smacznego!
Polecam Wam jeszcze inne pyszne bezglutenowe, bezjajeczne i bezmleczne przepisy:
Puszysty mus czekoladowy wegański i bezglutenowy z aquafaby
Babka bezglutenowa i bezjajeczna
A wagowo ile tych bananów powinno być?
Wyszedł mi okrutny zakalec, najpierw ładnie wyrósł a później jeszcze ładniej opadł, zastanawiam się czy nie diabeł tkwi w wielkości bananów. Fajnie byłoby jakby bylo podane ile wagowo powinno być tych bananów.
Ile ma być mleka? Bo w składnikach jest napisane 2,5 szklanki a w opisie 1,5
gotujemy w 1,5 szklanki mleka, a póżniej dodajemy resztę: “Pod koniec gotowania dodaję cukier/ksylitol i resztę mleka”
Wyszedł mi duży zakalec ale też bardzo dobre. Dałam mąkę orkiszowy, erytrol i piekła na termoobiagu, po pieczeni od razu wyciągnęła z piekarnika. Które z powyższych mogła być główna przyczyną? Termoobieg?
Proszki do pieczenia rozcieńczane bywają mąką pszenną, co jakby wpływa negatywnie na ich bezglutenowość 😉
Oczywiście jeśli biszkopt ma być podany osobie na ścisłej diecie bezglutenowej trzeba użyć bezglutenowego proszku do pieczenia
A czy mąkę jaglaną mogę zamienić na migdałową domowej roboty? Zastanawiam się czy mogę z tego zrobić tort. Upiec dwa biszkopty i do kremu dodać jakieś owoce 🙂
Miałam na myśli 3blaty* 🙂
Tak, myślę, że mąka migdałowa też się sprawdzi. Zobacz sobie najnowszy wpis. Zrobiłam tam tort czekoladowy właśnie z tym biszkoptem.
Pingback: Ciasto marchewkowe bez cukru - Nicpoń w Kuchni