Solony karmel to świetny dodatek do deserów. Dziś zapraszam na nowy przepis na blogu. Wegański solony karmel. Pyszny, kremowy, ciągnący się, idealny!
Jak zrobić wegański solony karmel w domowych warunkach?
Zrobienie karmelu w domu to nie jest taka trudna sprawa. Najważniejsze, to cierpliwość i zdecydowane działanie. Trzeba powstrzymać się od mieszania łyżką cukru w garnku zanim się rozpuści. Dlaczego nie warto tego robić? Jeśli zaczniecie mieszać łyżką, z cukru zrobi się bryła twardego i trudnego do rozpuszczenia kamienia. Lepiej delikatnie pchechylać garnek, by cukier równomiernie się roztapiał.
Drugą kwestią, która może przyspożyć problemów jest moment, iedy do cukru dodajemy mleko kokosowe i tłuszcz. Wtedy trzeba działać zdecydowanie i szybko mieszać łyżką lub małą trzepaczką.
Kolor naszego karmelu regulujemy stopniem przybrązowienia cukru. Jeśli chcemy by karmel był jasny i delikatny w smaku, nie podgrzewajmy zbyt długo roztopionego cukru. Jeśli chcemy otrzymać mocno wyrazisty i ciemniejszy, wtedy cukier podgrzewamy dłużej, do uzyskania odpowiedniego koloru.
Wegański solony karmel
Składniki
- 1 szklanka cukru pudru
- 80 g masła lub margaryny bezmlecznej
- 1 puszka mleka kokosowego o temperaturze pokojowej
- 1 łyżeczka soli morskiej gruboziarnistej
Wykonanie
- Do garnka o grubym dnie wsypujemy cukier puder. Stawiamy na średniej wielkości ogień. Podgrzewamy, aż się rozpuści.
- Mieszamy,ruszając garnkiem. Kiedy już się rozpuści, możemy zamieszać drewnianą łopatką i podgrzewamy, aż nabierze bursztynowego koloru.
- Zmniejszamy ogień do minimum i dodajemy masło lub olej kokosowy o temperaturze pokojowej i energicznie mieszamy, aż masa się połączy.
- Dodajemy gęstszą, białą część mleka kokosowego ( ok. 130-180 ml). Mieszamy i podgrzewamy, aż karmel zgęstnieje. Trwa to ok 20 minut.
- Do gotowego karmelu dodajemy sól. Mieszamy do rozpuszczenia.
- Przelewamy do słoiczka i przechowujemy w lodówce. Taki karmel może stać w lodówce nawet dwa tygodnie.
Do czego wykorzystać taki karmel?
Można wlać go do kawy, polać lody, przełożyć ciastweczka lub polać ciasto, brownie czy np mazurka. Już niedługo wstawię przepis właśnie na mazurka, do którego użyłam mojego karmelu. Lada moment są przecież Święta Wielkanocne!
Zachęcam do wypróbowania tego przepisu, Dajcie znać jak Wam się udał i czy smakował. 🙂
Czy można zamiast cukru pudru użyć zwykłego cukru trzcinowego? Czy wtedy też jedna szklanka czy może pół szklanki? Pozdrawiam serdecznie 🙂
Zrobiłam wczoraj karmel ale użyłam ksylitolu zamiast cukru
Generalnie wygląd ma słaby, jest glutowaty ale w smaku fajny i ładnie pachnie
Dziękuję za ten przepis. Wypróbuję do mazurka 🙂 Ale mam pytanie: jakiej pojemności puszka mleka kokosowego? Bo są różne, nie chciałabym zepsuć…
Pozdrawiam
Monika
Ja używam Freshona z Lidla 400ml.
Pozdrawiam!
Czy zwykła sól, bądź himalajska również się nadadzą? Nie mam akurat w domu soli morskiej..
Podpinam się pod pytanie czy można dodać inną sól i ewentualnie jaką? Pozdrawiam
Tak, może być inna sól oczywiście.
Może być inna sól, ale jeśli nie będzie gruboziarnista to nie dajemy jej więcej niż 1/3 łyżeczki
Pierwsze podejście do karmelu i niestety, nie jestem w pełni zadowolona. Dodałam masło klarowane i żadną siła nie mogłam połączyć składników, a karmel robił się coraz ciemniejszy… wiec mimo to dodałam śmietankę z kokosa. Mieszałam aż zgęstniało i przelałam do słoika, a tu kolejna niespodzianka na wierzchu zbiera się tloszcz. Najwyraźniej masło klarowane nie nadaje się
Witaj, z klarowanym nie próbowałam więc dziękuję za komentarz. Dobrze wiedzieć że się nie sprawdza. Myślę, że jeśli nie możesz zwykłego masła lub margaryny, najlepiej użyć oleju kokosowego.
2 tygodnie w lodówce – nie wiem, czy 2 godziny u mnie przetrwa. Muszę to zrobić koniecznie 🙂