Zapraszam Was na kolejny przepis na tort na nicponiowym blogu. Wegański tort z kremem maślanym na bezie włoskiej. Wegański i bezglutenowy, choć oczywiście wersja glutenowa jest również uwzględniona w przepisie.
Mistrzynią dekorowania tortów to ja nie jestem, co widać na załączonym obrazku. Zamaskowałam to borówkami, ale mogę zapewnić, że wprawione osoby z tego kremu będą mogły wyczarować cuda.
Wegański krem do tortu
Jeśli lubisz kremy maślane, to ten jest wprost idealny. Wegański krem maślany na bezie włoskiej bardzo dobrze się rozsmarowuje, można z niego wyciskać różne formy, w lodówce zastyga i wszystko się ładnie trzyma. Poza tym jego niewątpliwym walorem jest smak. Po prostu pyszny!
Biszkopt w wersji bezglutenowej wyszedł dość zwarty. Nie jest to może biszkopt leciutki jak piórko, jak ten tradycyjny, ale też bardzo smaczny.
Do tortów bezglutenowych możecie użyć właśnie tego przepisu na biszkopt lub dwóch pozostałych, które już na blogu są:
Biszkopt bez jajek z aquafaby — bardzo puszysty i miękki. Najbliżej mu do tradycyjnego biszkoptu,
Biszkopt z bananów — bardziej wilgotny.
Mój wegański tort z kremem maślanym udekorowałam borówkami. Myślę, że ten przepis można dowolnie modyfikować i traktować wegański krem maślany jako bazowy, nadając mu różne smaki. Kiedyś bardzo lubiłam kawowy krem maślany, może następny torcik będzie orzechowo-kawowy?
Tymczasem polecam Wam zrobienie tortu właśnie według tego przepisu. Zapraszam na wegański tort z kremem maślanym na bezie włoskiej. Z wegańskim kremem maślanym.
Wegański tort z kremem maślanym na bezie włoskiej
Składniki
Biszkopt
- 2 szklanki mąki gryczanej jasnej
- 1 szklanka skrobi ziemniaczanej jeśli używasz mąki pszennej zamiast gryczanej i skrobi użyj 3 szklanek pszennej i zmniejsz ilość mleka roślinnego do 1,25 szklanki
- 0,5 szklanki cukru
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
- 1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny
- ⅓ szklanki oleju
- 2 łyżki Aquafaby (zalewy z puszki ciecierzycy lub wody z gotowania ciecierzycy)
- 1,5 szklanki mleka roślinnego
Wegański krem do tortu na bezie włoskiej
- 200 ml Aquafaby (zalewy z puszki ciecierzycy lub wody z gotowania ciecierzycy)
- 1 łyżeczka octu jabłkowego lub soku z cytryny
- 160 ml wody
- 400 g cukru
- 500 g margaryny bezmlecznej o temeraturze pokojowej ja używam Alsan BIO - musi być to margaryna z dużą ilością tłuszczu. Alsan BIO ma 80%
- 3 łyżki naturalnego ekstraktu waniliowego
Dodatki
- 500 g świeżych borówek lub innych owoców
Wykonanie
Wegański biszkopt do tortu
- Nagrzewam piekarnik do 180st. C
- Przygotowuję formę na tort. Dno wykładam papierem do pieczenia, boki smaruję margaryną lub olejem.
- Suche składniki ciasta mieszam w dużej misce ( mąki, sól, cukier, sodę oczyszczoną), mokre składniki w drugiej, mniejszej misce (mleko, olej, ocet, aquafabę)
- Do suchych składników wlewam mokre i mieszam do połączenia składników. Nie zbyt długo.
- Przelewam ciasto do przygotowanej wcześniej formy i wkładam do nagrzanego piekarnika. Piekę ok 50 minut do momentu, kiedy patyczek włożony w środek ciasta będzie suchy po wyjęciu.
- Wystudzony biszkopt kroję na 3 części. Jeśli na środku zrobił się bardzo wypukły, odkrawam tę górkę.
Wegański krem do tortu na bezie włoskiej
- Do rondelka wlewam wodę i wsypuję cukier. Podgrzewam, aż syrop cukrowy nagrzeje się do temperatury 116st.C Jeśli nie mam termometru, stosuję metodę tzw. testu pióra. Szczegóły testu znajdziesz pod przepisem
- Aquafabę i ocet wlewam do suchej miski. Ubijam, aż zacznie się robić sztywna piana. W tym czasie syrop powinien osiągnąć odpowiednią temperaturę. Ciągle ubijając pianę, wlewam gorący syrop cukrowy cienkim strumieniem. Kiedy już wleję cały syrop, ubijam dalej cały czas aż beza wystudzi się do temperatury pokojowej.
- Do ubitej bezy, powoli po małej porcji wkładam margarynę o temperaturze pokojowej (Jeśli margaryna będzie miała inną temperaturę niż beza, krem może się zważyć). Wlewam ekstrakt waniliowy i ucieram gładki krem.
- Jeśli krem się jednak zważył, miskę z kremem można położyć na garnuszku z gorącą wodą i ubijać. Po kilku chwilach krem powinien znów się ładnie połączyć.
- Kremem smaruję poszczególne warstwy tortu i obsypuję borówkami. Górę i boki również wykańczam kremem. Można zostawić trochę kremu i wykonać ozdoby na górze.
- Gotowy tort wkładam do lodówki na co najmniej godzinę. Kiedy krem zastygnie dobrze jest przykryć tort folią spożywczą lub woreczkiem, lub przechowywać w zamkniętym pudełku.
pyszny
czy ten krem na aguafabie można przechowywać? jeśli tak to w jaki sposób. dziś zrobiłam go na próbę, wyszedł świetnya potrzebuje go dopiero za 3 dni
Mam pytanie o krem, czy można schłodzić trochę syrop cukrowy, albo podać sam cukier jak do “normalnej” bezy?
Niestety nie. Beza włoska to właśnie taka na bazie syropu cukrowego. Można go trochę schłodzić.
Masakra. Sposób „ratowania” kremu gdy się zważy to żart. Otrzymałam słodką wodę z margaryną. Pół dnia zmarnowałam na Pani przepisy. Myślę, że jednak troszkę jest Pani oszustką bo nie da się zrobić tak białego kremu na bazie margaryny. Prawie na sto procent użyła Pani zwykłego masła lub tłuszczu kokosowego. W biszkopcie z innego Pani przepisu jest na sto procent za dużo mąki. Tort miał być dla mojego dziecka na pierwsze urodzinki i wie Pani co mam? Jedno wielkie…. Proszę zgadnąć, rymuje się z „równo”. Nie pozdrawiam.
Krem jest robiony na margarynie Alsan Bio, tak jak napisałam wcześniej. Już nie jeden krem uratowałam tym sposobem, poza tym jest to sposób znany od dawna, tylko trzeba być bardzo ostrożnym. Krem na bezie włoskiej nie jest prosty. Nawet ten niewegański. Ja mimo wszystko pozdrawiam.
No niestety zgadzam się z tym ze krem nie wychodzi do momentu dodania margaryny jest wszystko super ale po dodaniu margaryny wszystko się rozpuszcza. Próbowałam 3 razy i się poddaje. Coś jest nie tak z tym przepisem. Ale mam pytanie czy z tej ubitej aguafaby można zrobić bezy?
Bardzo proszę o pomoc O jaką ilość oleju chodzi w przepisie? Jedna i trzy dziesiąte szklanki? Jedna trzecia szklanki? Czy może jeszcze inaczej?
1/3 szklanki. Już poprawiam, bo rzeczywiście jest błąd.
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź:)
Dzień dobry. Czy zamiast cukru można dać coś innego? Np syrop daktylowy?
Czy zamiast cukru mogę dodać do kremu ksylitol?
Niestety taki syrop cukrowy raczej na ksylitolu nie wyjdzie.
Kurczę dopóki nie dodałam masła, krem był puszysty , po dodaniu masła-masa zrobiła się mega płynna a nie kremowa: ( włożyłam do lodówki żeby zgęstniała zanim nałożę na biszkopt… Zastanawiam się co źle mogłam zrobić, druga rzecz, mój krem jest żółty jak masło a nie taki bielutki:( co tu mogłam źle zrobić? Może ktoś też jakiś taki błąd zrobił;)?
Z tego, co piszesz podejrzewam, że krem się po prostu zważył. Masło musiało być chłodniejsze niż beza. Można uratować taki krem albo podgrzewając go chwilę w misce z gorącą. Tak ubijać, po chwili zdjąć z miski i ubijać dalej aż się połączy.
U mnie podobna sytuacja. Zważony krem powinien wyglądać tak, że część stała oddziela się od płynnej i tworzą się grudki. A tu jest gładka płynna okropnie słodka ciecz. Straciłam mnóstwo czasu.
Czy zamiast cukru można użyć ksylitol zarówno do biszkoptu jak i do kremu?
Wypróbowała Pani przepis z ksylitolem?
A czy zamiast margaryny można użyć masła 82%?
Tak, jak najbardziej.
Bardzo fajny przepis, zastanawiam sie czy zamiast syropu z cukru mozna uzyc np. Cukru pudru do aquafaby? Czy krem wtedy sie nie uda?
Dzięki. Właśnie zrobiłam biszkopt z bananów ale nie wyrósł. Udało się na dwie części. Czy w tych przepisach mogę zmienić mąkę na owsiana bg? A jeżeli krem wyszedł za rzadki (nie zważył się) to mogę do lodówki schować na chwilę?
Tort super, ale niestety mojemu alergikowi nie spakuje biszkopt. Jednak czuć grykę. Jaki mogę zrobić inny biszkopt bez glutenu, jaj, mleka? Proszę o polecenie czegoś sprawdzonego i smacznego.
Przed przepisem w tekście podlinkowałam dwa super przepisy na biszkopt. Oba polecam 🙂
Hej, ja robilam bezglutenowy na jajkach, mące kukurydzianej i ziemniaczanej. Ubijalam bialka z cukrem, dodawalam zoltka, po ubiciu laczylam z mąkami. Nie dodawalam proszku do pieczenia. Wychodzi puszysty i lekki, choć kruszy sie.
Jakiej wielkości była tortownica?
Wiele razy korzystałam z Pani przepisów i byłam bardzo zadowolona, jednak ten tort to totalna klapa..ciasto tłuste, smak mąki gryczanej przeważał co nadawało ciastu smak chleba. Masa kompletnie nie wyszła, margaryna oddzieliła się od piany z aquafaby, a na koniec się zważyła. Przykro zrobić sobie raz do roku tort urodzinowy, który na koniec smakuje jak chleb z margaryną…
Przykro mi, że torcik się nie udał. Zważonego kremu nie udało się uratować tym sposobem, który podałam w przepisie?
Czy zamiast ciecierzycy z puszki mogę użyć ze słoika?
Tak, może być ze słoika
czyli mogę zmielic kaszę gryczaną
Tak, można zmielić kaszę gryczaną
mąka gryczana jasna to taka ze zmielonych ziaren kaszy gryczanej? mam mąkę gryczana, ale pelnoziarnista
To taka z kaszy gryczanej niepalonej. Ona ma mniej intensywny smak niż ta ciemna.
Zrobiłam już raz tort z kremem z Pani przepisu i był pyszny, ale bardzo długo ubijałam… Czy można po prostu poczekać aż sam ostygnie do temperatury pokojowej przed dodaniem margaryny?
Tak, myślę, że można poczekać chwilę aż przestygnie
A jeżeli można jeść jajka ale glutenu nie, to jaki biszkopt Pani poleca? Czym można zastąpić aquafabe w masie? Może mleczko lub śmietanka kokosową?
Można zrobić biszkopt na jajkach i mące ryżowej, jak zwykły tylko zamienić mąki a w masie wykorzystać białka zamiast aquafaby i zrobić zwykły krem maślany na bezie włoskiej ale z margaryną.
Czy zamiast margaryny może być masło klarowane?
Raczej chyba masło klarowane nie nada takiej gładkości niestety
Wygląda obłędnie!! Z pewnością kiedyś wypróbuję, dzięki za inspirację 🙂