Święta coraz bliżej, więc postanowiłam podzielić się z Wami kolejnym przepisem, który może się przydać. Strucla makowa, to ciasto bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt. Bezglutenowa strucla makowa z tego przepisu to idealna propozycja właśnie na tę okazję.
Pyszna, miękka, puszysta makowa strucla bezglutenowa marzyła mi się od dawna. Jakiś czas temu zrobiłam ją na podstawie ciasta drożdżowego z przepisu na bezglutenową i wegańską chałkę. Od tej pory pojawia się na naszym stole często i zawsze budzi duże zainteresowanie gości. Gdyby nie odrobinę ciemniejszy kolor, można by w ogólnie nie odróżnić jej od jej glutenoweo odpowiednika.
Na moim Instagramie przepis pojawił się już wczoraj, teraz ląduje na blogu. Przy okazji zapraszam do obserwacji mojego profilu > INSTAGRAM bo tam ostatnio przepisy wstawiam w pierwszej kolejności. 🙂
Bezglutenowa strucla makowa – jak zrobić?
Przepis jak to u Nicponia zazwyczaj bywa, jest prosty, szybki i przyjemny. Ta strucla na pewno nie sprawi Wam problemów. Przygotowuje się ją szybko, jak na ciasto drożdżowe i bardzo intuicyjnie. Mam nadzieję, że każdy z Was będzie zadowolony z efektu. Warto przygotować tę bezglutenową struclę makową na Święta i nie tylko!
Jak przygotować taką makową roladę? Potrzebujemy ciasto drożdżowe bezglutenowe, masę makową gotową, z puszki lub własnoręcznie wykonaną (przepis podlinkowany na liście składników poniżej), odrobina cierpliwości i nic więcej.
Po około godzinie, półtorej, można się delektować smakiem makowego cuda.
Spróbuj tego przepisu koniecznie!
Bezglutenowa strucla makowa
Składniki
- 1½ szklanki mąki z sorgo lub ryżowej, gryczanej, jaglanej
- ¼ szklanki skrobi ziemniaczanej lub z tapioki
- ¼ szklanki łupin babki jajowatej
- ½ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
- ¼ szklanki cukru, cukru kokosowego, erytrolu itp (jeśli używasz słodzika daj do zaczynu 1 łyżeczkę zwykłego cukru jako pożywkę dla drożdży)
- 25 gramów świeżych drożdży lub 8 g suchych
- 3 łyżki oleju rzepakowego nierafinowanego lub innego oleju
- 1¼ szklanki ciepłej wody lub mleka roślinnego
- 400 gramów masy makowej może być gotowa z puszki
- 3 łyżki mleka roślinnego do posmarowania góry
- garść posiekanych orzechów/migdałów
- lukier pół szklanki cukru/erytrolu pudru rozpuszczonego w odrobinie wrzątku.
Wykonanie
- Drożdże mieszam z łyżeczką cukru i 1/4 szklanki ciepłej wody lub mleka. ( nie może być gorąca). Dodaję łyżkę mąki sorgo lub ryżowej, mieszam i odstawiam na 10 minut.
- W misce umieszczam mąkę sorgo,, skrobię, łupiny babki jajowatej, cukier, sól oraz olej, zaczyn drożdżowy i pozostałe mleko. Wyrabiam ciasto. jest zbyt rzadkie, daj mu czas i wyrabiaj dalej. Staraj się nie dosypywać mąki.
- Po chwili ciasto powinno być gęste, gładkie i przy mieszaniu odchodzić od miski, ale dalej będzie dość klejące. Odstawiam ciasto na kilka minut by odpoczęło.
- Wykladam na papier do pieczenia. Przykrywam drugim arkuzem papieru i wałkuję na prostokąt.
- Nakładam masę makową zostawiając ok 2-3 cm z brzegu. Zwijam w roladę pomagając sobie papierem. Wraz z papierem przekładam do kekówki.
- Przykrywam i odstawiam do wyrośnięcia na ok. 40 minut. Smaruję mlekiem roślinnym (nie za zimnym!) i posypuję posiekanymi orzechami/migdałami. Wstawiam do nagrzanego piekarnika i piekę w 180-st.C przez ok 40 minut. Wystudzony polewam lukrem.
Ale ciasto idzie do piekarnika razem z papierem?
Tak. Najpierw rozwalkowujemy między papierem do pieczenia, zdejnujemy ten górny arkusz i smarujemy masą. Zwijamy w rulon i razem z papierem na którym jest, wkładamy do keksowki. Tak jest po prostu łatwiej i nic nie pęknie podczas przenoszenia
Czy da się zastąpić czymś łupin babki?
Świetnie wygląda i na pewno też tak smakuję.
Naprawdę bardzo smaczna. Siostra zrobiła z mąki gryczanej. Polecam.
Świetnie, że smakuje 🙂 Dziękuję za komentarz!