You are currently viewing Chałka bezglutenowa bez mleka i jajek
Chałka bezglutenowa bez mleka i jajek

Po poprzednim przepisie na wegańską chałkę, na moją skrzynkę i w komentarzach otrzymałam mnóstwo próśb o przepis na wersję bezglutenową. Nie byłabym sobą, gdyby nie zmotywowały mnie one do kolejnych testów z wypiekiem bez glutenu. Tak oto powstał ten przepis. Chałka bezglutenowa i wegańska, bo bez mleka i jajek, zaprasza do wypróbowania!

Wegańska chałka bezglutenowa

Muszę się Wam pochwalić, nowym pomocnikiem w kuchni. To dzięki niemu, powstały te ostatnie przepisy na chałki, a w głowie pojawiło się dużo pomysłów na pieczywo. Chlebów i bułek na blogu jest garstka, więc muszę to nadrobić. Kupiłam sobie wymarzonego, cudownego i pięknego robota planetarnego. Robot musiał być mocny i wytrzymały, bo u mnie nie będzie miał lekko. Po przeanalizowaniu opinii i porównaniu różnych robotów, a także po podpowiedzi koleżanki z bloga Thermomania, wybrałam ten model. Przy okazji mam pytanie, czy interesował by Was obszerny wpis z testem tego robota? Myślałam by taki przygotować, kiedy już go dokładnie sprawdzę. Dajcie znać w komentarzu czy się przyda taki wpis/recenzja!

Chałka bezglutenowa wegańska

Chałka bezglutenowa bez mleka i jajek

Przepis na tę chałkę bezglutenową podałam najpierw osobom zapisanym do newslettera (Zapisać się możesz tutaj, przy okazji ściągając darmowe checklisty >> zapis do newslettera), a także na Instagramie. Pojawiła się już pierwsza opinia o przepisie pod zdjęciem na Instagramie:

Robilam dziś. Wyszła przepyszna i juz znikneła! Jutro zrobię nastepną.

Takie wiadomości i komentarze cieszą niezmiernie! Zachęcam do wypróbowania tego przepisu. Chałka bezglutenowa, bez jajek i mleka jest puszysta, delikatna, a co najważniejsze nawet na drugi dzień również jest mięciutka i świeża. Choć jak wynika z powyższej wypowiedzi, raczej nie będziecie sprawdzać, jaka jest w kolejnych dniach, bo znika w mig! No, chyba że upieczesz ją wieczorem i rano będziesz mieć na śniadanie.

Chałka z masłem np. wegańskim masłem z aquafaby smakuje wybornie. Do tego syrop z agawy lub domowy dżem i mamy istne śniadanie mistrzów.

Lubisz takie słodkie śniadania? A może wolisz jednak te wytrawne?

Nawet jeśli wybierasz wytrawne, to na taką chałkę na pewno się skusisz. Warto!

Chałka bezglutenowa wegańska

Chałka bezglutenowa bez jajek i mleka

Pyszna, miękka i delikatna chałka idealna na śniadanie!
Kategoria: Dania bezglutenowe, Pieczywo, Śniadania i kolacje
Kuchnia: Kuchnia polska
Keyword: ciasto bezglutenowe, ciasto drożdżowe
Calories:
Autor: Karolina Nicpoń
Porcje 1 średniej wielkości chałka
Przygotowanie 2 godz.
Drukuj Zapisz

Składniki

  • 1 szklanka mąki ryżowej białej
  • ½ szklanki mąki z sorgo lub gryczanej jasnej, owsianej
  • ¼ szklanki skrobi ziemniaczanej lub z tapioki
  • ¼ szklanki łupin babki jajowatej lub zmielonego siemienia lnianego
  • ½ łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
  • ¼ szklanki cukru kokosowego lub innego dowolnego słodzika
  • 1 łyżeczka białego cukru (dla drożdży) po przerobieniu cukru przez drożdże, nie będzie po nim śladu
  • 25 g drożdży świeżych lub 7 g suszonych
  • 3 łyżki oleju rzepakowego nierafinowanego może być inny, ale ten ma maślany smak.
  • 1½-2 szklanek ciepłej wody lub mleka roślinnego
  • 3 łyżki aquafaby do posmarowania chałki

Wykonanie

  • Drożdże mieszam z łyżeczką cukru i 1/4 szklanki ciepłej wody lub mleka. ( nie może być gorąca). Dodaję łyżkę mąki ryżowej, mieszam i odstawiam na 10 minut.
  • W misce umieszczam pozostałe mąki, skrobię, łupiny babki jajowatej, cukier, sól oraz olej, zaczyn drożdżowy i połowę pozostałej wody lub mleka. Wyrabiam ciasto stopniowo dolewając resztę wody. Trzeba je wyrabiać dość długo, ok 10 minut, by ciasto dobrze wchłonęło płyn. Jeśli jest zbyt rzadkie, daj mu czas i wyrabiaj dalej. Staraj się nie dosypywać mąki. Po chwili ciasto powinno być gęste, gładkie i przy mieszaniu odchodzić od miski, ale dalej będzie dość klejące. (rzuć okiem na link do filmików z Instagrama pod przepisem) Ciasto przykrywam ściereczką i odstawiam na ok godzinę w ciepłe miejsce. Powinno podwoić swoją objętość.
  • Wyrośnięte ciasto wyjmuję na oprószoną mąką ryżową stolnicę. Odgazowuję i dzielę na 5 równych części. Z każdej z nich tworzę wałek. Wałki lekko oprószam jeszcze mąką. Zlepiam z jednej strony ze sobą. Biorę zewnętrzny wałek i przekładam go nad dwoma sąsiednimi. Następnie biorę zewnętrzny wałek z drugiej strony i również przekładam go nad dwoma sąsiednimi. Robię tak na zmianę, aż zaplotę całą chałkę. Zlepiam końce i podwijam pod spód.
  • Przekładam chałkę do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki, by w trakcie wyrastania i pieczenia nie rosło na boki, a tylko do góry. Przykrywam ściereczką i na czas nagrzewania piekarnika odstawiam w ciepłe miejsce.
  • Po podrośnięciu delikatnie smaruję górę pędzelkiem namoczonym w aquafabie (zamiast jajka - jest to woda ze słoika/puszki z ciecierzycą)
  • Piekę w 180 st. C przez ok 30 minut z funkcją termoobieg
  • Studzę. Najlepiej kroić całkowicie wystudzoną. Smacznego!

Notes

Sprawdź filmik z przygotowania chałki, by zobaczyć konsystencję ciasta i sposób zaplatania >> Link do wyróżnionej relacji na Instagramie.
Podoba się przepis?Jeśli go wypróbujesz, oznacz mój profil na Instagramie @nicpon_w_kuchni lub #nicponwkuchni bym mogła podziwiać Twoje wykonanie i udostępnić u siebie!

chałka bez glutenu i nabiału

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

(Visited 11 007 times, 3 visits today)

Sprawdź co jeszcze Nicpoń serwuje w menu:

Nie czujesz się najlepiej w robieniu pierogów bez glutenu?

Zobacz nagranie z warsztatów, podczas których uczę jak wykonać najlepsze ciasto na pierogi.  Pokazuję cztery różne sposoby na ciasto i dzielę się przepisami na super farsze.

Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły!

 

 

————————————————————-

Polub Nicponia na Facebooku i Insta, by nie przegapić nowości:

Pobierz prezent: >> Zapisz się po prezent

  • Darmowe checklisty z produktami, które są niezbędne w kuchni bez glutenu i alergenów oraz seria mailów ze wskazówkami, dzięki którym zobaczysz, że dieta bezglutenowa i bez nabiału i jajek nie jest wcale trudna!

Zapraszam do Nicponiowego sklepu, gdzie znajdziesz ebooki i kursy:

>> SKLEP

Kupując moje produkty, pomagasz w rozwoju nicponiowego bloga.

Możesz również zostać PATRONEM bloga i tak pomóc w jego rozwoju. Kliknij w zdjęcie poniżej by zobaczyć jakie bonusy Cię czekają w zamian za wsparcie. 🙂

 

Dziękuję Ci za odwiedziny bloga. Zapraszam ponownie! 🙂

Udostępnij:

Ten post ma 10 komentarzy

  1. Awatar użytkownika
    Renia

    Bardzo bym chciała zrobić ale czym zastąpić mąkę ryżową ?

  2. Pati

    Witam czy drożdże są konieczne?
    Niestety nie możemy

  3. Kejt

    Fantastyczny przepis!!! 🙂 bardzo dziękuję!! A za mąkę sorgo i za to, że bez jajek – dziękuję dwukrotnie :-)) (nareszcie przepis dla celiaka, który nie może nawet odglutenionego owsa) pycha! I nawet “glutenowcy” zajadali się ze smakiem 😀

  4. Awatar użytkownika
    FK

    Czy do wyrobienia ciasta niezbędny jest mikser lub robot kuchenny?

  5. Renuszka

    Witam ile trzeba dodac siemienia lnianego❓czy mieszam go z woda ❓czy mozna zaplec np z 3 warkoczy ❔Dzisiaj podejmuje wyzwanie ☺️

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Wystarczy 1 łyżka mielonego siemienia lnianego zaparzonego w 3 łyżkach wrzątku i odstawionego na ok 10 minut. Taką mieszankę dodajemy do ciasta. Można zapleść z 3 warkoczy. 🙂 Powodzenia!

  6. Nana

    Jak tylko skończy się sesja na pewno będę próbować 😀 kocham chałki

Dodaj komentarz

Recipe Rating