Lato dobiegło końca, dziś pierwszy dzień jesieni. Mimo że jest to moja najmniej ulubiona pora roku, pewnie większości z Was też, to ma ona swój urok… naprawdę 🙂 A humor może poprawić pyszna zupa z dyni.
Dla mnie jesień w kuchni pachnie dynią, papryką, imbirem, cynamonem, czyli wszystkim tym czego użyłam do przygotowania nowego przepisu – Zupa z dyni i papryki. Muszę przyznać, że na sezon dyniowy czekałam z utęsknieniem! Zupa jest bardzo rozgrzewająca, pachnie nieziemsko! Ta mieszanka przypraw korzennych, cynamonu, ostrej papryki, unoszący się po domu zapach pieczonej papryki i dyni to coś, co od razu poprawia humor w te ponure chłodne dni!
Zupa z dyni pieczonej i papryki jest doskonała szczególnie teraz, kiedy w domach mamy chłodno, sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął, a jak ktoś mieszka na parterze tak jak ja, to już koniecznie musi sobie taką zupkę zapodać…polecam!
Zachęcam do wypróbowania innych przepisów z dynią. Na drugie danie poleca się kaszotto z dynią i indykiem. Na deser ciasto, a na szybkie śniadanie owsianka, lub placuszki.
Składniki dania: Zupa z dyni i papryki z azjatycką nutą
- 1 średniej wielkości dynia hokkaido
- 4 papryki czerwone
- 1 cebula
- 1,5 – 2 l. bulionu warzywnego
- sól, pieprz
- pół płaskiej łyżeczki imbiru w proszku
- pół płaskiej łyżeczki cynamonu
- pół płaskiej łyżeczki kuminu
- ćwierć łyżeczki ostrej papryki lub pieprzu cayenne
Wykonanie dania: Zupa z dyni i papryki z azjatycką nutą
- Dynię kroję na części, usuwam pestki. Paprykę kroję na pół, usuwam gniazda nasienne. Układam cząstki dyni i paprykę skórką do góry na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piekę w 190ºC przez ok 40 minut aż dynia będzie miękka.
- Gorącą paprykę zawijam w folię aluminiową i wkładam do woreczka foliowego. Po ostudzeniu skórka z papryki łatwo dzięki temu zejdzie. Obieram ze skóry również przestudzone cząstki dyni.
- Cebulę kroję w kostkę i smażę na oliwie w dużym garnku na średnim ogniu.
- Dodaję pokrojone na mniejsze części paprykę i dynię, chwilę smażę razem.
- Zalewam bulionem i gotuję na wolnym ogniu 10 minut.
- Blenduję na gładki krem. Dodaję przyprawy, solę do smaku.
- Podaję zupę posypaną podprażonymi pestkami dyni.
- Smacznego!
Witaj, dlaczego obierasz skórkę z dyni hokaido? Z własnego doświadczenia wiem, że po obróbce termicznej skórka jest miękka,rozpływa się, to jest jedyna dyniak której nie trzeba obierać przed spożyciem.
Jest ten krok tutaj niezbędny?
Jakoś tak zawsze obierałam, mimo że rzeczywiście jest miękka. 😀 Jeśli zwykle nie obierasz dyni hokkaido, to możesz pominąć ten krok.
Czy mogę użyć też innej dyni? Ile wagowo powinnam jej dać?
Tak, ostatnio robiłam ją z dyni olbrzymiej. Około 1 do 1,5 kg kawałek dyni powinien być w sam raz.