Wiem, że sezon na jagody powoli się kończy. Mam nadzieję, że jednak komuś z Was przepis na drożdżowe racuchy z jagodami jeszcze się przyda. Jeśli nie, to będzie w sam raz na kolejny rok. Oczywiście poza sezonem jagodowym można tutaj użyć innych owoców.
Wegańskie racuchy drożdżowe z jagodami
Wczoraj udało mi się jeszcze zdobyć ostatnie 2 kg tych owoców. Będąc na wakacjach w górach miałam ich w sumie aż 9 kg! Udało mi się je kupić bezpośrednio od osoby, która zbierała w baaardzo okazyjnej cenie, więc nie mogłam tego nie wykorzystać. Zamiast odpoczywać na leżaku, robiłam przetwory. Zrobiłam soki z jagód i dżemy, a część wykorzystałam do przygotowania różnych pyszności. Zrobiłam przepyszne racuchy drożdżowe z jagodami, a także kluski na parze. Mam w planie zrobić z nimi również torcik dla mojej małej solenizantki oraz ciasto drożdżowe. Liczę, że torcik uda mi się sfotografować i podzielić się z Wami przepisem.
Jagody leśne uwielbiam, co już Wam mówiłam przy okazji tego przepisu na tartę jagodową. W tym sezonie na szczęście mogłam się nimi nacieszyć i zamknąć ich smak w słoikach na zimę. No, chyba że znikną wcześniej. 😉
Przepis na drożdżowe racuchy z jagodami jest bardzo prosty. Wystarczy tylko kilka składników, trochę czasu i można zajadać. Przepis jest idealny na leniwe weekendowe śniadanie czy podwieczorek. Racuchy z jagodami smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można je przygotować wcześniej i zabrać ze sobą do pracy, szkoły czy spakować dzieciom do przedszkola.
Wegańskie racuchy z jagodami na mleku roślinnym
Te pyszne racuchy przygotowałam na bazie mleka roślinnego. Praktycznie każdy przepis na wypiek na moim blogu jest na takim napoju. Kiedy 7 lat temu musiałam przejść na dietę eliminacyjną, zamieniłam zwykłe, krowie mleko na mleko roślinne. Robię swoje, domowe mleko migdałowe i takie nam smakuje najbardziej samo lub do przygotowania koktajli. Do przepisów czy wypieków używam najczęściej tych dostępnych w sklepach. Powyższe racuchy powstały z mleka kokosowo — ryżowego.
Mimo to, że w rodzinie tylko dzieci są alergikami i to oni muszą być na diecie bez nabiału, to również ja, jak i mój mąż mocno ograniczyliśmy picie krowiego mleka. Dzięki temu czujemy się dużo lepiej. Mleko krowie, które można kupić w dzisiejszych czasach w sklepach, nie służyło nam zbyt dobrze. Powodowało różne problemy zdrowotne.
22 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Mleka Roślinnego. Z tej okazji chcę Cię zachęcić do zmiany nawyków i nawet jeśli nie musisz być na diecie bez mleka, spróbuj przestawić się na napoje roślinne i zobaczyć czy rezygnacja z nabiału nie poprawi Twojego samopoczucia.
Jeśli już zrezygnowałeś/łaś z krowiego mleka, napisz w komentarzu, jak ta zmiana wpłynęła na Twoje samopoczucie. Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń.
Tymczasem zapraszam na przepis na pyszne racuchy z jagodami!
Racuchy drożdżowe z jagodami
Składniki
- 0,5 kg mąki pszennej (przepis bezglutenowy podlinkowałam poniżej)
- 50 g świeżych drożdży
- 2 szklanki mleka roślinnego
- 2 łyżki cukru lub 1 łyżeczka cukru i 1 łyżka ksylitolu lub erytrolu
- 1 szczypta soli
- 1 szklanka jagód
- olej do smażenia
Wykonanie
- Mąkę przesiewam do miski. Robię dołek do którego wsypuję drożdże, cukier i wlewam pół szklanki mleka roślinnego. Odstawiam na ok 10 minut w ciepłe miejsce.
- Po tym czasie dodaję sól i resztę mleka. Mieszam całość drewnianą łyżką.Przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok 30 minut lub dłużej. Ciasto powinno podwoić objętość.
- Jagody myję i osuszam lekko papierowym ręcznikiem. Wsypuję do ciasta na racuchy i mieszam delikatnie.
- Na patelnię wlewam 2 łyżki oleju, rozgrzewam na średnim ogniu. Nakładam po łyżce ciasta i smażę do zarumienienia z obu stron. Podaję oprószone cukrem/ksylitolem pudrem.
Notes
Tekst powstał w ramach współpracy z ProVeg Polska przy kampanii społecznej World Plant Milk Day 2019, promującej mleko roślinne.
Racuchy… moja recepta na poprawę humoru i samopoczucia. Dzisiaj popełniłem Twój przepis i powiem tyle… WOW, WOW i WOW. Pyszny smak dzieciństwa, do którego będę wracał możliwie często. Naprawdę świetny przepis, dzięki!
Bardzo Ci dziękuję za ten przepis 🙂 córka musi mieć odstawiony nabiał i jabłka, więc tradycyjne placuszki nam odpadają 🙁 A ten przepis jest prosty i pyszny. Jagód jeszcze nie ma, ale zrobiłyśmy z wiśniami ze słoika z domowych zapasów i były pyszne 🙂 zagoszczą u nas na dłużej, jak i ten blog!
Miło mi to słyszeć! Bardzo się cieszę 🙂
Karmię piersią córkę uczuloną na mleko krowie i muszę przyznać, że ciężko jest bo teraz mleko w proszku dodają nawet do wędlin a ja już nie wiem co jeść no ale czego się nie robi dla dziecka
Wiem co czujesz. Też karmiłam dwoje alergików. Trzeci bobas jeszcze nie ma żadnych objawów i mam nadzieję, że tak zostanie. Początki są trudne, ale tak jak mówisz…dla dziecka warto się poświęcić. 🙂 Powodzenia!
super przepis 🙂 wyglądają przepysznie
Bardzo mi miło 🙂 Dziękuję!