You are currently viewing Bezglutenowy chlebek ziołowy z czosnkiem niedźwiedzim
Bezglutenowy chlebek ziołowy z czosnkiem niedźwiedzim

Dziś zapraszam Was na przepis na pyszny, bezglutenowy chlebek ziołowy z czosnkiem niedźwiedzim. Chlebek ziołowy wyszedł bardzo puszysty i delikatny. Nie kruszy się ani nie jest suchy. Pyszny, drożdżowy chlebek idealny do dań z grilla, mięs czy warzyw, do gulaszu, leczo, a nawet jako dodatek do zupy. My nim właśnie przegryzaliśmy zupę. 🙂

Bezglutenowy chlebek ziołowy z czosnkiem niedżwiedzim

Ostatnio zakupiłam przez internet czosnek niedźwiedzi. Stwierdziłam, że przez zakaz wchodzenia do lasu nie ma opcji, bym go inaczej zdobyła. Od ostatniego sezonu, kiedy to pierwszy raz go spróbowałam, zakochałam się w tym smaku. No i kupiłam …2 kg. Wyobraźcie sobie ile tego było! Ja zamawiając właśnie sobie nie wyobraziłam i byłam delikatnie mówiąc zaskoczona.

czosnek niedżwiedzi przepisyNo ale myślę, że nic się nie zmarnuje, bo pomysłów na jego wykorzystanie mam dość dużo. Na pewno pojawi się niedługo przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego, mam w planach też foccacię. A dziś ten pyszny, bezglutenowy chlebek ziołowy.

Przepis na bezglutenowy chlebek ziołowy

Tak chlebek możecie upiec jak ja, zawinięty i ułożony w foremce, lub w formie chlebka do odrywania, tak jak w tym przepisie na wegański chlebek ziołowy do odrywania.

Przepis jest prosty. Lista składników też nie jest zbyt długa i na pewno wszystkie składniki macie w domu. Szczególnie, jeśli korzystacie z moich niezbędników i robicie zakupy tylko tych najpotrzebniejszych produktów w kuchni bez glutenu. Jedynie łupiny babki jajowatej sprawiają Wam problem. W poprzednim przepisie na babkę bezglutenową opisałam skąd je wziąć i dlaczego one są tak przydatne w kuchni bezglutenowej. Na liście składników macie różwnież link do tego produktu na ceneo z listą sklepów internetowych w których możecie się zaopatrzyć.

Zapraszam do pieczenia!

Bezglutenowy chlebek ziołowy z czosnkiem niedżwiedzim

Bezglutenowy chlebek ziołowy z czosnkiem niedżwiedzim

Bezglutenowy chlebek ziołowy

z czosnkiem niedźwiedzim
Kategoria: Pieczywo, Śniadania i kolacje
Keyword: bezglutenowe drożdżowe
Calories:
Autor: Karolina Nicpoń
Porcje 1 mała keksówka
Przygotowanie 1 godz. 30 min.
Czas pieczenia 30 min.
Drukuj Zapisz

Składniki

  • 2 szklanki mąki ryżowej lub kukurydzianej, sorgo, gryczanej
  • 1 szklanka skrobi ziemniaczanej lub tapioki
  • 2 łyżki łupin babki jajowatej ewentualnie mielone siemię lniane, ale wtedy zmniejsz ilość wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1¼ - 1½ szklanki lekko ciepłej wody
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka soli
  • 30 g drożdży świeżych
  • 100 g masła lub margaryny roślinnej w temperaturze pokojowej
  • ½ szklanki posiekanych liści czosnku niedźwiedziego możemy go zastąpić innymi, ulubionymi świeżymi ziołami (rozmaryn, bazylia, tymianek i roztarty ząbek czosnku)
  • 1 łyżeczka soli (do masła)

Wykonanie

  • Mąki przesiewam do miski.
  • Do małej miski wkruszam drożdże, dodaję łyżeczkę cukru, łyżkę mąki i 1/4 szklanki ciepłej wody (nie za gorącej!). Odstawiam na 10 minut.
  • Do miski z mąką dodaję łupiny babki jajowatej, łyżeczkę soli, oliwę oraz zaczyn i wodę.
  • Mieszam wszystko razem, aż wyraźnie zgęstnieje. Przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce aż podwoi objętość.
  • W tym czasie przygotowuję masło ziołowe. Mieszam masło z solą i posiekanym czosnkiem niedźwiedzim.
  • Wyrośnięte ciasto wykładam na papier do pieczenia obsypany mąką ryżową. Rozpłaszczam na kształt prostokąta. Posypuję na górze mąką i przykrywam drugim arkuszem papieru do pieczenia. Rozwałkowuję na prostokąt. Zdejmuję powoli górny papier. Próbowałam również smarować papier i ciasto u góry lekko oliwą i ten sposób jest chyba lepszy. Papier odchodzi bardzo łatwo.
  • Ciasto smaruję masłem ziołowym po całej powierzchni. Zwijam wzdłuż dłuższego brzegu ściskając mocno, pociągając za papier. Uważam, by ciasto się nie porwało.
  • Roladę przecinam wzdłuż na pół, zostawiając u góry ok. 5 cm. (nie przecinam jej na dwie osobne części, tylko u góry zostaje połączona.)
  • Zawijam dwie powstałe części naokoło siebie uwydatniając farsz. (Popatrz na filmik pod przepisem)
    Wkładam do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywam ściereczką i odstawiam do wyrośnięcia na ok 20 minut.
  • W tym czasie nagrzewam piekarnik do 190°C. Piekę chlebek przez ok 40 minut (grzanie góra - dół) aż patyczek włożony wgłąb ciasta będzie suchy (nie oblepiony surowym ciastem)
  • Smacznego!
Podoba się przepis?Jeśli go wypróbujesz, oznacz mój profil na Instagramie @nicpon_w_kuchni lub #nicponwkuchni bym mogła podziwiać Twoje wykonanie i udostępnić u siebie!

Powyższy filmik jest bardzo kiepski. Zapomniałam, że miałam roladę ustawić inaczej i ucięło najważniejsze. Rolada nie jest przecięta na całej długości. Mam nadzieję jednak, że chociaż trochę ten filmik Wam rozjaśnił, a ja na pewno przez weekend przygotuję ją ponownie i nagram wszystko bardziej dokładnie.

Dajcie znać, jeśli ten przepis wykorzystacie. Będę czekać na Wasze oznaczenia, zdjęcia i opinie, a jeśli macie pytania, to nawet w trakcie kiedy przygotowujecie przepisy, możecie do mnie napisać. Często można mnie złapać głównie na Instagramie (@nicponwkuchni) , bo Facebook ostatnio nie zawsze wysyła mi powiadomienia o wiadomościach.

(Visited 11 670 times, 1 visits today)

Sprawdź co jeszcze Nicpoń serwuje w menu:

Nie czujesz się najlepiej w robieniu pierogów bez glutenu?

Zobacz nagranie z warsztatów, podczas których uczę jak wykonać najlepsze ciasto na pierogi.  Pokazuję cztery różne sposoby na ciasto i dzielę się przepisami na super farsze.

Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły!

 

 

————————————————————-

Polub Nicponia na Facebooku i Insta, by nie przegapić nowości:

Pobierz prezent: >> Zapisz się po prezent

  • Darmowe checklisty z produktami, które są niezbędne w kuchni bez glutenu i alergenów oraz seria mailów ze wskazówkami, dzięki którym zobaczysz, że dieta bezglutenowa i bez nabiału i jajek nie jest wcale trudna!

Zapraszam do Nicponiowego sklepu, gdzie znajdziesz ebooki i kursy:

>> SKLEP

Kupując moje produkty, pomagasz w rozwoju nicponiowego bloga.

Możesz również zostać PATRONEM bloga i tak pomóc w jego rozwoju. Kliknij w zdjęcie poniżej by zobaczyć jakie bonusy Cię czekają w zamian za wsparcie. 🙂

 

Dziękuję Ci za odwiedziny bloga. Zapraszam ponownie! 🙂

Udostępnij:

Ten post ma 22 komentarzy

  1. Aga

    5 stars
    Cześć! Przepis wyglada świetnie. Powiedz proszę czy zamiast siemienia czy babki płesznik mogę użyć zwykłego jajka? Jeśli tak to ilu sztuk? Chyba jedna powinna być ok. Z góry dzięki 🙂

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Niestety jajko nie zastąpi łupin babki jajowatej. One bardziej tutaj robią za gluten i bez nich przepis się nie uda. Warto się zaopatrzyć a chlebek wyjdzie idealnie

  2. Zuza

    Mimo odmierzenia wszystkich składników, 3 szklanek mąki na 1,5 szklanek wody ciasto wyszło zbyt zbite i zbyt twarde. Nie mam pojęcia czemu.. Chciałam intuicyjnie dodać więcej wody, ale bałam się, że coś popsuję. Czy woda do zaczynu jest podana w proporcjach w przepisie czy trzeba ją doliczyć osobno? 🙂

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Mąki bezglutenowe mają to do siebie że bardzo różnie chłoną wodę. Raz mocniej raz mniej. Możesz mieć mąkę innej firmy i już ilość wody będzie się różnić. Dlatego dokładnie opisuję konsystencję, bo to ona jest najważniejsza i w każdym wypadku powinniśmy dostosować ilość płynu, by była taka jak na filmiku czy w opisie. Trzeba było posłuchać intuicji 🙂 Następnym razem będzie lepiej! 🙂

  3. Weronika

    Ile powinno się dodać wodę w przypadku użycia siemienia? Z góry dziękuję za odpowiedź

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Tyle, ile zabierze ciasto. Ciężko powiedzieć. Na pewno dałabym połowę z podanej ilości i ewentualnie dolewała patrząc na konsystencję.

  4. Monika

    Fajny przepis. brakuje mi tylko swiezego czosnku niedzwiedziegu, ktorego uwielbiam 🙂

  5. ANNA

    A czy można do Twoich wypieków używać mixu łusek babki jajowatej i płesznik bo takie tylko znalazłam stacjonarnie? Jeśli tak to zmielić je? Bo babka płesznik taka dość twarda mi się wydaje.

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Łuski babki plesznik działają tak samo,ale też podobnie wyglądają. To co masz to pewnie mieszanka łusek i nasion. Można tego użyć, ale jeśli łusek jest minimum 70%.

  6. Marta

    Czy mogę wiedzieć jakie są rozmiary keksówki? 🙂

  7. Paulina

    Czy babka plesznik powinna byc zmielona ?

  8. Kasia

    Niestety nie mam drożdży świeżych, mam suszone, jaki jest mniej więcej przelicznik?

  9. Natalia

    5 stars
    A ja proszę o poradę. Gdzie kupuje Pani bezglutenowe łuski babki jajowatej? Są jakieś konkretnej firmy? Na allegro i w aptece widziałam różnych firm ale żadne bg.
    Ostatnio robiłam bg bułeczki z Pani bloga, i zastąpiłam babke zmielonym siemieniem lnianym. Ale masa wyszła zadka i przelałam do foremki i wyszedł chlebek. Na świeżo smaczny ale szybko robi się suchy.
    Więc może sukces w babce jajowatej. Chciałabym kupić i wypróbować.
    Pozdrawiam

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      U nas nie ma celiaki, więc nie muszę używać łuski opisanej jako bezglutenowa. Można znaleźć takie w internecie. Warto spróbować ponownie upiec te bułeczki z łupinami. Będzie różnica!

  10. Dorota

    Ja też nie bardzo rozumiem jak ma wyglądać to zawijanie

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Ok, to w takim razie zaraz postaram się przynajmniej tę część filmiku już zaraz wstawić 🙂

      1. Dorota

        SUPER 🙂

  11. Judyta

    Wygląda pysznie i może jutro się “porwe” na jego zrobienie! Tylko nie mogę sobie wyobrazić zwijania tego chlebka do takiej formy

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Czyli nie zbyt dobrze to opisałam? 😀 myślę, że w trakcie robienia będziesz wiedzieć. Mam filmik, myślę że jutro go tu wstawię, bo muszę go zmontować.

      1. Judyta

        Wydaje się to proste po obejrzeniu filmiku. Bardzo dobrze to opsialaś, ale jeszcze lepiej że jest filmik-dziękuję. Jutro jak będzie czym się chwalić to wyśle zdjęcie

Dodaj komentarz

Recipe Rating