Mam w zanadrzu kilka przepisów na Wielkanoc. Jako pierwszy na tapet idzie przepis na tartę. Wiosenna, wielkanocna tarta ze szpinakiem i szparagami. Oczywiście tarta jest bezglutenowa ale i wegańska.
Tarta ze szpinakiem i szparagami chodziła za mną już od dawna. Czekałam tylko na sezon szparagowy, by ją zrobić. Oh, jak ja tęskniłam za szparagami! Mężowi udało się je ostatnio zdobyć, więc liczę, że teraz już w sklepach będą się pojawiać częściej.
Tworząc ten przepis, zależało mi na jego maksymalnym uproszczeniu. Myślę, że już mnie znacie i wiecie, że każdy przepis staram się jak najbardziej uprościć i zminimalizować ilość i skomplikowanie jeśli chodzi o składniki.
Wegańska tarta ze szpinakiem i szparagami – prosty przepis
Chciałam więc, by ten przepis był bardzo prosty i dostępny dla każdego. Do tej pory spotkałam się z przepisami na podobne tarty z dodatkiem tofu. Ja tofu właściwie nie używam, dlatego szukałam prostszego sposobu na pyszny, kremowy, jasny niczym prawdziwy śmietanowo-serowy farsz. Zazwyczaj robię taki jak w tej tarcie z kurkami i rozmarynem. Tym razem dodałam jeszcze kubeczek kokosowego jogurtu i sok z cytryny. To było to! Ten farsz wyszedł rewelacyjnie! Jak dla mnie bomba! Mam nadzieję, że i Wam zasmakuje.
Spód jest również zaczerpnięty ze wspomnianego wyżej przepisu na tartę z kurkami. Uważam, że jest to bardzo fajny sposób na kruche, wytrawne ciasto więc nie kombinowałam przy nim zbytnio. Tym razem użylam mąki ryżowej, gryczanej i ziemniaczanej.
Zapraszam Was do wypróbowania tego przepisu. Taka wegańska i bezglutenowa tarta ze szpinakiem i szparagami na świątecznym stole, ale nie tylko!
Tarta ze szpinakiem i szparagami
Składniki
Farsz do tarty ze szpinakiem i szparagami
- 1 pęczek zielonych szparagów
- 100 g świeżych liści szpinaku
- 2 ząbki czosnku
- 2 szklanki mleka roślinnego u mnie migdałowe
- 1 kubeczek jogurtu lub śmietanki wegańskiej u mnie kokosowy jogurt z Lidla
- 2 łyżki soku z cytryny
- ½ łyżeczki gałki muszkatołowej mielonej
- 1 łyżka płatków drożdżowych nieaktywnych
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
- sól i pieprz do smaku
Bezglutenowy spód do tarty
- ½ szklanki mąki gryczanej niepalonej lub sorgo, owsianej
- ½ szklanki mąki ryżowej lub z ryżu brązowego
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej lub tapioki, kukurydzianej
- 90 g masła roślinnego np. Alsan BIO
- 6 łyżek zimnej, lodowatej wody
Wykonanie
- Wszystkie składniki na spód zagniatam razem na ciasto. Zawijam w folię spożywczą i odstawiam do lodówki na 30 minut.
- Po tym czasie wyjmuję i rozwałkowuję na papierze do pieczenia przez folię lub drugi arkusz papieru do pieczenia. Formuję koło o średnicy o ok 3 cm większej niż średnica formy.
- Formę na tartę smaruję olejem lub masłem roślinnym. Wykładam na nią ciasto, wykładając nim dno i boki formy. Nakłuwam dno widelcem. Wstawiam do lodówki.
- W tym czasie rozgrzewam piekarnik do 180°C. Schłodzone ciasto wstawiam do piekarnika i podpiekam 10-12 minut.
Farsz do tarty
- Ze szparagów odłamuję zdrewniałe końce. Kroję na ok 1 cm kawałki, pozostawiając większą część główek w całości. Odstawiam na bok.
- Czosnek siekam drobno. Szpinak, jeśli są to dojrzałe, duże liście obieram z twardych łodyżek.
- Na patelni rozgrzewam 2 łyżki oliwy. Dodaję czosnek i kiedy tylko zacznie pachnieć, dodaję szpinak.
- Smażę wszystko tylko chwilę. Jak szpinak zmięknie, wlewam 1,5 szklanki mleka. Doprowadzam do wrzenia.
- W pozostałej części mleka, rozpuszczam łyżkę skrobi. Dodaję do sosu. Dodaję również cały jogurt kokosowy i sok z cytryny.
- Doprawiam sporą ilością soli, pieprzem i gałką muszkatołową. Sos powinien być na tym etapie gęsty. Jeśli nie gęstnieje, dodaję jeszcze odrobinę skrobi rozpuszczonej w małej ilości mleka lub wody.
- Na podpieczony spód tarty wylewam sos szpinakowy. Na górę układam szparagi. Jeśli jecie jajka, można wylać jeszcze na górę delikatnie ze trzy sztuki. 🙂 Oprószam jeszcze delikatnie świeżo mielonym pieprzem i solą.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180°C i piekę ok 15-20 minut.
- Smacznego!
Jeśli szukasz innych przepisów na Wielkanoc, to jakiś czas temu wraz z innymi blogerkami, stworzyłyśmy ebooka w tym temacie. Zachęcam do pobierania!
Jaka duża forma na tartę ?
Ok 27cm
Dopiero zaczynam i uczę się, jak zachowują się zamienniki produktów, które do tej pory używałam w kuchni. Twoje przepisy Nicponiu, są świetne i co dla mnie ważne, proste i szybkie – bardzo za nie i Twoją pracę dziękuję! 🙂
Tartę robiłam z wielką nadzieją. Niestety, z ciasta wyszedł mi zakalec, a nadzienie okazało się być zbyt rzadkie (już wiem, że jaką formę ma podczas nakładania z patelni, taką będzie miało po wyjęciu z piekarnika). Myślę, ze wpływ tu miał fakt, że dodałam jogurtu własnej produkcji, który zawsze wychodzi mi dużo rzadszy, niż te ze sklepu. Ale poradziliśmy sobie i z tym i zjedliśmy samo nadzienie z chlebkiem 😉 smak super! Za jakiś czas kolejne podejście 🙂 Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam gorąco!
Jeśli nadzienie będzie gęstsze to i ze spodu nie powstanie zakalec. Trzymam kciuki za kolejną próbę! 🙂 Miło mi, że przepisy są pomocne 🙂
Przepyszna tarta Dziękuje za wspaniały przepis i inspiracje Pozdrawiam
Cieszę się, że smakowała! 🙂 Pozdrawiam
Drogi Nicponiu, a kiedy dodać płatki drożdżowe? 🙂
Już dopisuje. 🙂 w pkt 6 razem z przyprawami.
Czy mozna w przepisie zastąpić mąkę ryżowa /ryż? Mam do dyspozycji mąki : gryczana, jaglana, kukurydziana, ziemniaczana, tapioke. Pozdrawiam 🙂
Z tych, które masz najlepsza będzie kukurydziana lub gryczana