Dziś chciałam się z Wami podzielić dla odmiany przepisem na ciasto, które robi od lat moja teściowa – orzechowiec, czyli miodowe ciasto z orzechami. Nie jest ani bezglutenowe, ani wegańskie, ale postanowiłam mimo wszystko je wstawić. Czasem piekę normalne, klasyczne ciasta dla gości, a dla moich dzieci piekę coś, co one mogą jeść. Wy też tak robicie? Ten przepis miał się ukazać w e-booku, który niestety nie powstał z przyczyn niezależnych ode mnie. Mam nadzieję, że jeśli czasem wstawię coś tradycyjnego nie będziecie mieć mi tego za złe 🙂 Dajcie znać w komentarzach!
Na blogu znajdziecie również przepis na to ciasto w wersji bezglutenowo-bezmlecznej – Orzechowiec bezglutenowy bez mleka i jajek.
Najlepszy przepis na orzechowiec
Ciasto orzechowiec z chrupiącą, słodką, orzechowo-miodową glazurą w połączeniu z miodowym ciastem i budyniowym kremem to uczta dla podniebienia i oka, bo to przecież #ciastojakzobrazka! To ciasto musi się pojawić na wigilijnym stole. Piękne i pyszne! Krem budyniowy tutaj pasuje idealnie, a jego wykonanie jest bardzo proste. Trzeba tylko pamiętać, by budyń był całkowicie wystudzony przed miksowaniem z masłem i zabezpieczyć kuchnię przed fruwającym kremem wydobywającym się spod miksera, chyba że zastosujecie taki myk firmy #beko, który zobaczycie na tym filmiku. Super patent na wszelkie pryskające po całej kuchni masy 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=wqNaV-M13T0
No a teraz zapraszam na przepis na orzechowiec, czyli miodowe ciasto z orzechami i masą budyniową. Mam nadzieję, że pojawi się na Waszych świątecznych stołach.
Orzechowiec czyli miodowe ciasto z orzechami
Składniki
ciasto miodowe
- 500 g mąki pszennej
- 200 g cukru
- 200 g margaryny lub masła
- 2 jajka
- 2 łyżeczki miodu
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
karmel orzechowy
- 250 g orzechów włoskich
- 100 g cukru
- 120 g masła
- 2 łyżki miodu
krem budyniowy
- 2 śmietankowe budynie bez cukru
- 800 ml mleka
- 250 g masła
- 150 g cukru
- 50 ml wódki opcjonalnie
Wykonanie
ciasto miodowe
- Miód rozpuszczam w garnuszku na małym ogniu. Sodę rozpuszczam w 2 łyżeczkach letniego mleka. Pozostałe składniki ciasta wkładam do miski, wlewam miód i sodę. Wyrabiam ręką lub w malakserze.
- Ciasto dzielę na dwie części. Jedną wkładam do lodówki, drugą rozwałkowuję na papierze do pieczenia na prostokąt wielkości blachy. Wykładam blaszkę papierem z ciastem, wyrównuję i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180˚C na ok 10-15 minut.
- Posiekane drobno orzechy, cukier, masło i miód podgrzewam na wolnym ogniu, ciągle mieszając. Wyjmuję drugą połowę ciasta, rozwałkowuję analogicznie jak poprzednio, wykładam na blaszkę i na górę układam karmel orzechowy. Wstawiam do piekarnika na 15 minut.
krem budyniowy
- Budyń gotuję w 800ml mleka. Studzę. Masło ucieram z cukrem i powoli dodaję zimny budyń. Kiedy cały budyń jest już w masie, dodaję wódkę i ucieram jeszcze chwilę.
- Na spód blachy wkładam pierwszy płat ciasta, smaruję kremem i nakładam płat ciasta z orzechami. Wkładam do lodówki na co najmniej kilka godzin przed podaniem. Ciasto najlepiej smakuje na drugi dzień.
ciasto fantastyczne 🙂 ja od siebie dodałam jeszcze dżem śliwkowy i wyszło super. Polecam miłośnikom orzechów 🙂
Świetny pomysł z tym dżemem 🙂 Dziękuję za komentarz, bardzo się cieszę, że smakuje! 🙂
Robiłam to ciasto na święta i było bez jajek, masła i mleka. Dlaczego przepis został zmieniony? Jest gdzieś stara wersja ?
Mam dwie wersje na blogu 🙂 Ta bezglutenowa, bez mleka i jajek jest tutaj: https://nicponwkuchni.pl/orzechowiec-bezglutenowy-bez-jajek-i-mleka/ 🙂
Chętnie wypróbuję Twój przepis.
Super! Cieszę się 🙂 Daj później znać jak wyszło 🙂
Ciasto wyglada cudownie ale my nie możemy jajek. Czym je zastapic zeby to ciasto wyszło ?
Dziś lub jutro opublikuję wersję bez jajek, mleka i glutenu. Same jajka zastępowałam aquafabą, czyli zalewą z puszki ciecierzycy. Dałam 6 łyżek 🙂
Dzięki bede wdzieczna za wskazówki ! 🙂