Ostatni przepis w tym roku musi być wyjątkowy. Jest nim nowe, idealne ciasto bezglutenowe na pierogi. U mnie w wersji z kapustą i grzybami, w sam raz na Święta.
Tak jak mówilam, to już będzie ostatni przepis przed Świętami. Planuję krótką przerwę, by trochę odpocząć. Oczywiście nie zostawię Was samym sobie, bo będę starała się na bieżąco odpisywać na komentarze i Wasze wiadomości, których w czasie Świąt zawsze jest dość sporo.
Bezglutenowe ciasto na pierogi
Na blogu możecie znaleźć już jeden przepis na bezglutenowe pierogi. Znajdziesz go tutaj: Bezglutenowe i wegańskie pierogi ruskie. Ten przepis bardzo lubicie i wiem, że fajnie Wam wychodzą. Nie każdy jednak toleruje smak gryki, poza tym z ciastem trzeba pracować szybko, bo szybko wysycha.
Dlatego postanowiłam wymyśleć inny sposób na idealne ciasto na pierogi bezglutenowe. Chciałam by w smaku i wyglądzie były bardzo podobne do tych z mąki pszennej. Do ciasta dodałam łupiny babki jajowatej, które sprawiły, że ciasto doskonale się wałkowało, pierogi były elastyczne i można było lepić bez żadnego trudu. Polecam z całego serca ten prosty przepis.
Mrożenie pierogów
Testowałam dwa sposoby na mrożenie tych pierogów bezglutenowych i oba się bardzo dobrze sprawdziły.
Mroziłam surowe pierogi, a także pierogi po ugotowaniu i przestygnięciu.
W obu przypadkach, rozlożyłam pierogi na talerzu, tak by się nie dotykały. Po minimum godzinie przełożyłam z talerzyka do woreczków.
Zamrożone pierogi wrzucamy do wrzątku i gotujemy jak zwykle.
Poniżej znajdziesz również przepis na farsz z kapusty i grzybów do pierogów czy krokietów. Na Święta w sam raz!
Idealne ciasto bezglutenowe na pierogi
Składniki
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej lub z tapioki
- 1 łyżka łuski babki jajowatej
- ½ łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju
- 1 ¼ szklanki gorącej wody
Wykonanie
- Mąki, sól i łupiny babki jajowatej wsypuję do miski. Dodaję olej i wlewam powoli wodę, mieszając łyżką. W końcu, kiedy ciasto nie będzie już tak parzyć, wyrabiam ręką. Powinno być gładkie i miękkie. Jeśli po wyrobieniu klei się mocno do ręki, wsyp odrobinę skrobi ziemniaczanej, a jeśli jest twarde i suche, dolej jeszcze trochę wody. (ważna jest konsystencja, bo każda mąka zachowuje się inaczej, nawet jeśli używamy mąki tej samej firmy).
- Odrywam 1/3 ciasta a resztę przykrywam miską, by nie wyschło.
- Rozwałkowuję, podsypując mąką ryżową. Wykrawam kółka, i nakładam farsz. Zlepiam brzegi.
- Gotuję w osolonej wodzie ok. 3-5 minut od wypłynięcia (zależy jak grubo rozwałkowane)Smacznego!
Notes
Farsz z kapusty i grzybów:
Jeśli szukacie przepisu na farsz do pierogów z kapustą i grzybami, to tutaj od razu podam jak ja go robię na tę ilość ciasta. 0,5 kg kapusty kiszonej 20 g grzybów suszonych 1 duża cebula 2 ziarna ziela angielskiego i 1 liść laurowy olej do smażenia sól i pieprz. Grzyby zalewam wodą i moczę minimum 3 godziny, a najlepiej całą noc. Po tym czasie gotuję je do miękkości. Kapustę gotuję z dodatkiem ziela i liścia laurowego ok 30 minut. Wyjmuję ziele i liść. Kapustę i grzyby odsączam dokładnie na sitku z wody, ale wodę z gotowania grzybów zachowuję. Kapustę i grzyby rozdrabniam w malakserze lub drobno siekam. Cebule kroję w kostkę, podsmażam na oleju. Dodaję kapustę z grzybami, wlewam trochę wody z gotowania grzybów. Doprawiam solą i pieprzem, dość mocno. Tak by farsz był wyrazisty w smaku.Na moim profilu na Instagramie, w wyróżnionych relacjach zostawię filmiki z etapów przygotowania tego ciasta na pierogi bezglutenowego. Zapraszam do oglądania, jeśli masz wątpliwość jak powinno wyglądać: @nicpon_w_kuchni.
Wpis powstał we współpracy ze sklepem ze zdrową żywnością SmakiDiet.pl
zrobilam z owocami. nie mialam maki ryzowej, wiec uzylam 1 szklanke maki chlebowej freee (spora zawartosc ryzowej i skrobii) plus maka z tapioki. dalam wiecej babki, poltorej lyzki. wody mocno cieplej az uzyskalam stosowna konsystencje. plus jedno zoltko.reszta jak w przepisie. wymieszane w misce potem na stolnicy, z 3 min. wyszlo ciasto petarda, mieciutkie, latwe do sklejenia i napelnienia owocami. gotowalam b ostroznie. pycha. dziekuje!!!
Proszę o informację, czy mogą być zamieszczane tylko pozytywne komentarze, bo mój był negatywny i zaraz zniknął.
Zamieszczane sa wszystkie. Tylko przechodzą proces moderacji ręcznie, co nie zawsze jest robione na bieżąco.
U mnie podobnie jak u pani Katarzyny, ciasta nie dało zrobić się z mąki ryżowej zmielonej w domu z ryżu. Mimo dodania mniejszej ilości wody i dosypywaniu mąki ziemniaczanej. Totalna porażka.
robiłam wczoraj pierogi, wyszły super, moja córka się zajadała. Robiłam po 5 i zaraz gotowałam bo balam się, że coś się z jumping stanie jak przeciągnę trzymanie ich pod ścierką.
Dzień dobry, jaką pojemność w gramach ma u Ciebie szklanka?
Moja ma 250 ml. Waga w gramach zależy od tego co w tej szklance ważymy.
Witam. Przepis genialny. Dziękuję
zrobilam z owocami. nie mialam maki ryzowej, wiec uzylam 1 szklanke maki chlebowej freee (spora zawartosc ryzowej i skrobii) plus maka z tapioki. dalam wiecej babki, poltorej lyzki. wody mocno cieplej az uzyskalam stosowna konsystencje. plus jedno zoltko.reszta jak w przepisie. wymieszane w misce potem na stolnicy, z 3 min. wyszlo ciasto petarda, mieciutkie, latwe do sklejenia i napelnienia owocami. gotowalam b ostroznie. pycha. dziekuje!!!
Uratowałaś mi święta! To ciasto jest idealne! Jestem zachwycona! Po ubiegłorocznych dramatycznych zmaganiach z pierogami bez glutenu z innego przepisu, taka niespodzianka! Ciasto idealne i elastyczne! Dla tych, którzy pisali, ze się rwie – albo wałkujcie odrobinę grubiej albo wkładajcie mniej farszu. Łuska babki jajowatej zastępuje gluten, ale jednak nim nie jest, więc nie da się poszaleć z cieniusienkim ciastem jak z mąki pszennej.
Dzień dobry. Czy łuskę babki jajowatej można zastąpić zmielonym siemieniem lnianym?
Można, ale trzeba będzie zmniejszyć ilość wody.
Dzień dobry, w cieście nie widać żeby zastosowane były łupiny babki jajowatej, one są czarne, wyglądają jak małe czarne ziarna sezamu, tylko mniejsze. Czy zastosowane zostały łuski czy łupiny, w treści przepisu te dwa pojęcia stosowane są zamiennie.
Łuski i łupiny to to samo. Są raczej brązowe i lekkie. Widać je na zdjęciu
Najlepsze ciasto bezglutenowe na pierogi. Już wiele wypróbowałam ale ten najlepiej smakuje, się kleji, nie pęka przy klejeniu i co najważniejsze super smakuje. Śliczne dzięki.
To ja dorzucę pierwszy męski komentarz :-). Zachciało mi się zrobić synom pierogi bezglutenowe. Daaawno temu robiłem na mące pszennej, potem jak już byli na diecie próbowałem chyba raz uszka i … to był ostatni raz.
Teraz mnie napadło i… w czasie robienia się okazało, że mąki ryżowej prawie nie mam – zastąpiłem kukurydzianą. Żeby tego było mało, to wcięło gdzieś wałek do ciasta i wałkowałem słoikiem, niemniej jednak… wyszło super.
Oprócz mąki kukurydzianej dodałem też więcej babki niż w przepisie (tak trochę uśredniając różne przepisy w necie), no i był to “Błonnik Witalny”, czyli 80% babki płesznik.
Wnioski:
– dziwnie wyglądało ciasto z łuskami babki płesznik – następnym razem chyba zmielę
– lepi się bardzo dobrze. Wykrawałem po 10 krążków, nakładałem farsz, smarowałem brzegi wodą a potem te 10 sztuk sklejałem. Ta chwila od posmarowania wodą do lepienia pozwalała na fajne zmiękczenie ciasta
– NIC się nie rozkleiło w gotowaniu (oczywiście ostrożnym)
– Pierogi przeżyły w całości nawet odsmażanie na drugi dzień 🙂
JEST SUKCES 🙂
Następnym razem zmielę babkę (jajowatą udało mi się kupić, taką z certyfikatem bezglutenowym, w Rossmanie). No i może dam jej mniej.
Dziękuję za przepis i pozdrawiam!
Nie ma to jak konkretny, męski komentarz.:) dziękuję!
Witam. Czy zamiast mąki ryżowej, może być maka sorgo?
Tak, może być sorgo.
Pozdrawiam!
Dziękuję
Zapowiada się obiecująco, niestety u nas ryż chwilowo na czarnej liście. Wyjdą na białej gryczanej?
jestem nowa w bezglutenowej kuchni, a do tego w UK. czy babka to jest to samo lub czy moze byc zastapiona psyllium husk? tlumacz google i Wikipedia niewiele pomogly 🙂 dziekuje i doczekac sie nie moge pierogow z truskawkami
Tak, dokładnie to.jest psyllium husk. Powodzenia!
dziekuje!
Niestety totalna klapa! Robiłam dwa podejścia z mąką z Lidla i drugą jakąś bio. Dwa razy to samo- najpierw za luźne i lepiące się do wszystkiego, po dosypywaniu mąk nie da się zakleić, robią się dziury, jak już uda się skleić to rozwalają się w gotowaniu lub przy wyjmowaniu. W smaku jak surowe ciasto mimo gotowania 5min.
Jeśli zostały dodane łuski babki jajowatej, to fizycznie nie ma takiej możliwości, żeby to ciasto tak sie zachowywało jak Pani to opisuje. Czy na pewno było robione według przepisu??
dziękuję za ten przepis, moja ośmioletnia córka jest zachwycona wreszcie je to co lubi i jest to dla niej bezpieczne, bo nie zawiera glutenu. pozdrawiam serdecznie i wszystkim polecam ❤️
Pierogi rewelacja. Mój wnusio powiedział że jestem najukochańsza babcią na świecie za te pierożki . Mam pytanie czy nadmiar ciasta można zamrozić i wykorzystać ponownie ? Pozdrawiam i dziękuję za ten super przepis
niestety u mnie porażka.
dałam make ryżowa (zmieloną z ryżu) więc też nie tak dokładnie jak kupna.
więc pewnie dlatego ciasto najpierw było rzadkie potem ciągle dawałam maki ziemniaczanej trochę ryżowej aż w końcu się zrobiło takie żeby rozwałkować no ale się kruszy. co zrobić dodać żeby się nie kruszyło?
u mnie to samo :/ użyłam siemienia lnianego zamiast łuski i o wiele o wiele za luźne ciasto
Czy te łuski babki jajowatej mają być mielone?
Pierogi są rewelacyjne. Moja rodzina je pokochała, są idealne! Polecam wszystkim!
Dzień dobry! Czy babkę jajowatą można zastąpić jajkiem? Ciasto będzie się lepić? 🙂
Niestety tutaj łupiny babki jajowatej zastępują bardziej gluten niż jajko. Można je zastąpić mielonym siemieniem lnianym
Pierogi wyszły pyszne, bardzo przypominają te z glutenem. Próbowałam już różnych przepisów, ale ten jest najlepszy. Dzięki.
Robiłam z m. Gryczana. Zmielona kasza gryczana Biała i dałam tylko szkl wody się tak musiałam dodać jeszcze dużo mąki. Niewiem może dlatego że gryczana inaczej niż ryżowa.
Ogólnie wyszły pyszne tylko się zastanawiam jaka można podsypywac jescze inna zamiast ziemniaczanej żeby z pierogów nie zrobiły się kluski śląskie
Czy łuski można zastąpić nasionami babki jajowatej?
Niestety nie, muszą być łupiny. Można dać ewentualnie mielone siemie lniane, ale wtedy mniej wody będzie potrzeba.
Odkrycie roku! 🙂 świetny przepis.
Witam;)
A jak się zachowają z owocami w środku? I ile mniej więcej sztuk wychodzi z takiej ilości ciasta?
Wychodzi ok. 30 sztuk. Z owocami też będą super. 🙂
Pierogi rewelacja, w końcu po dwóch latach diety bezglutenowej mogę się cieszyć ich smakiem. Ja z obawy przed pękaniem pierogów gotowałam je w parowarzepozdrawiam i polecam wszystkim !
Witam, czy łuski można zastąpić jajkiem?
Raczej nie. Łuski bardziej zastępują gluten niż jajka w tym przypadku. Można zastąpić je mielonym siemieniem lnianym.
Karolinko, super przepis
Pierogi bardzo pyszne, dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena
Witam, czy mąke ryżową mogę zastąpić gryczaną?
Tak, można. Wiem, że pewnie już za późno i pierogi dawno zrobione i może już zjedzone. Przepraszam, że nie udało mi się wcześniej odpowiedzieć
Czesc Karolina, czy te pierogi, na ktore przepis ostatnio podalas mozna mrozic? Chce je zrobic z Twoim farszem na ruskie weganskie. Pozdrawiam cieplo 🙂
Tak, można je mrozić. I surowe i ugotowane wcześniej. Zamrożone wrzucam na wrzątek tak jak zwykłe pierogi. 🙂
A czym można zastąpić tą łuskę babki jajowatej?
Można zastąpić mielonym siemieniem lnianym zaparzonym w 3 łyżkach wrzątku. Odstawić to na 10 minut i później dodać do ciasta przed dodaniem wody.
Dzień dobry 🙂
Szukam na podanym przez Panią sklepie Łuski babki jajowatej i znalazłam tylko Naturalny błonnik
W składzie jest podane
babka płesznik (Plantago psyllium) 80%, łuska babki jajowatej (Plantago ovata husk) 20%.
Czy mogę to dodać do pierogów?
Samych łupin w sklepie już nie ma. Jest siemię lniane i łupiny babki jajowatej, więc myślę że ten produkt się sprawdzi najlepiej.
Witam
Pierwszy raz robiłam pierogi bg i spróbowałam pani przepis, wszystko ok ale przy gotowaniu ciasto mi pękało. Proszę o wskazówki bo dopiero raczkuje w diecie bg
Jeśli nie było problemu podczas lepienia, to podejrzewam, że przyczyna musi być w sposbie gotowania. Musimy pilnować podczas gotowania by tylko lekko bulgotała woda, nie mogą się za mocno gotować. Wrzucamy tylko kilka na raz, nie za dużo.
Dzięki za przepis,
myślisz, że z tego ciasta wyjda tez uszka ?
Myślę, że bez żadnego problemu 🙂
Spróbuje i dam znać 😉