Wegańskie ciasto piegusek czyli ciasto z dodatkiem niemielonego, suchego maku. Cudowne, delikatne i puszyste. Zachęcam do wypróbowania tego przepisu.
Ciasto o wdzięcznej nazwie Piegusek, to tradycyjnie babka na samych białkach z dodatkiem nasion maku. Jest to ciasto, które pamiętam z dzieciństwa. Bardzo często piekła je w domu moja mama. Przeglądając przepisy na stronie Przepisy.pl trafiłam na takiego Pieguska – Ciasto makowe z białek i wspomnienia wróciły. Bardzo dawno go nie jadłam i szczerze mówiąc, zatęskniłam. Poczułam, że muszę trochę poeksperymentować i ten przepis przerobić najpierw na wegański, a również w następnej kolejności bezglutenowy.
Dziś chcę z Wami podzielić się właśnie tę wegańską wersją.
Wegańskie ciasto Piegusek
Czym zazwyczaj zastępuję białka w ciastach i innych przepisach? No właśnie, aquafabą! Aquafaba to zalewa z puszki/słoika ciecierzycy. Więcej, a może nawet wszystko o niej, znajdziesz w tym wpisie- Aquafaba – podstawowe informacje, filmik i przepisy. Tutaj tylko wspomnę, że ubija się ona zupełnie jak białka jaj. W związku z tym wybór tego składnika do przygotowania wegańskiego Pieguska był dla mnie oczywisty i okazał się strzałem w dziesiątkę!
Ciasto robi się dość szybko, jednak nie jest wskazany pośpiech. Zazwyczaj przy przepisach z aquafabą ważna jest właśnie cierpliwość. Trzeba ją porządnie ubić z cukrem,a to trwa dłuższą chwilę.
Potem już idzie gładko, obiecuję. 🙂
Jedno jest pewne, smak i struktura tego ciasta jest warta każdego wysiłku. Jest przepyszne, Miękkie, delikatne, puszyste. Bardzo długo zachowuje świeżość. Oczywiście najlepiej przechowywać je zawinięte w woreczek.
Koniecznie wypróbujcie to wegańskie ciasto Piegusek!
Wegańskie ciasto Piegusek
Składniki
- ¾ szklanki aquafaby zalewy z puszki ciecierzycy
- ¾ szklanki cukru drobnego czyli 120 g.
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
- 1¼ szklanki mąki pszennej lub orkiszowej jasnej czyli 170g
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej
- 100 g suchego maku
- 1 łyżka mielonego siemienia lnianego złocistego
- ⅓ szklanki oleju roślinnego czyli 70g
Wykonanie
- Zaczynam od przygotowania formy - Dno smaruję margaryną i wykładam papierem do pieczenia. Papier sięga też trochę na boki formy, ale nie dużo.
- Nagrzewam piekarnik do 180°C (góra, dół)
- Aquafabę i ocet przelewam do czystej i suchej miski. Ubijam na sztywną pianę.
- Powoli, po 1 łyżeczce dodaję cukier - najlepiej drobny, do wypieków.
- Kiedy cały cukier jest już w pianie i piana jest sztywna i lśniąca, dodaję do niej przesianą mąkę z proszkiem i sodą i bardzo delikatnie mieszam szpatułką.
- Dodaję suchy mak i mieszam dalej bardzo delikatnie.
- Następnie cienkim strumieniem wlewam olej i mieszam powoli. W tym momencie piana na pewno trochę opadnie. To jest przewidziane, więc nie ma się czego obawiać.
- Przelewam, gęste ciasto do formy i od razu wkładam do nagrzanego piekarnika.
- Piekę ok 40 minut. Kiedy patyczek włożony w ciasto będzie suchy, to znak że ciasto jest gotowe.
- Uchylam drzwiczki piekarnika i wyjmuję z niego ciasto dopiero po 15 minutach.
- Studzę i polewam lukrem cytynowym: 4 łyżki cukru pudru mieszam z łyżeczką soku z cytryny i odrobiną wrzątku, do uzyskania gładkiego, gęstego lukru. Można posypać po prostu cukrem pudrem.
Wpis powstał we współpracy z marką Przepisy.pl
A czy nadaje sie mak mielony?
Przepis super. Ale czy 1/3 szklanki to napewno 130g oleju ?
Mam te same watpliwosci Bo wyszlo prawie 1/2 szklanki
Rzeczywiście, powinno być ok 70 g
A w którym momencie dodać siemię lniane? zrobić z niego gluta?