Kiedy przeglądaliśmy z mężem menu śląskich restauracji w ramach jesiennej edycji Restaurant Week i doszliśmy do menu restauracji Moodro City w Katowicach, gdzie w jednej opcji przystawką było ragout z dyni z szarpaną wieprzowiną, wiedzieliśmy że musimy tego spróbować. Mąż usłyszał magiczne słowa szarpana wieprzowina i już nie było odwrotu. Wybraliśmy się.
Ja dla porównania wzięłam drugą opcję menu festiwalowego, ale szybko pożałowałam, bo danie męża wyglądało wyjątkowo smakowicie. Podano je w gorącej, żeliwnej patelni i prezentowało się tak:
Niestety mąż pochłonął je ekspresowo i załapałam się tylko na jednego „gryza”.
Nie wiem, w jaki sposób szef kuchni Moodro City przygotowuje to danie. Musiałam polegać na tym, co widzę na zdjęciu, informacji przekazanych przez męża, smaku, którego ledwo spróbowałam i moim wyobrażeniu.
Efekt moich eksperymentów wyszedł przepysznie. Mąż mówi, że moje ragout z dyni jest trochę inne, ale równie smaczne. Ja mu wierzę, szczególnie że dzieciom również bardzo smakowało.
Podałam moje ragout z dyni z chlebkami pita, co było strzałem w dziesiątkę! Taki chlebek idealnie się nadawał do nabierania gulaszu. Razem smakowało nieziemsko.
Szarpana wieprzowina – Pulled pork.
Szarpaną wieprzowinę robi się z długo pieczonej w niskiej temperaturze karkówki lub łopaki wieprzowej. Tak przygotowane mięso jest mięciutkie i delikatne. Praktycznie samo się rozpada, dlatego kawałki mięsa rozdziela się widelcem. Taka szarpana wieprzowina jest idealna do burgerów, kanapek i dotąd właśnie z takim jej podaniem najczęściej się spotykałam.
Podanie jej na gulaszu z dyni było dla mnie nowością, ale na tyle udaną, że ta wersja będzie na stałe gościć w naszym domu.
Do przygotowania mięsa korzystałam z przepisu Wojtka z Road Trip Bus na Pulled pork — szarpaną wieprzowinę. Jest to oryginalny, amerykański sposób na przygotowanie Pulled pork, więc nie ma co kombinować. 😉 Podany tam zestaw przypraw i sposób pieczenia nam bardzo odpowiada, tak więc polecam Wam go również.
Póki sezon na dynie trwa, wypróbujcie ten przepis na ragout z dyni z szarpaną wieprzowiną. Koniecznie! 🙂 A jak już wypróbujecie, dajcie znać w komentarzu, co myślicie o tym daniu.
Ragout z dyni z szarpaną wieprzowiną
Składniki
Ragout z dyni
- 1 mała dynia hokkaido
- 4 średnie ziemniaki
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 500 ml passaty pomidorowej
- 250 ml bulionu lub wody
- 1/2 łyżeczki imbiru w proszku
- szczypta chili (ostrej papryki lub pieprzu cayenne)
- 1/3 łyżeczki mielonego kuminu rzymskiego
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1/2 łyżeczki soli
Szarpana wieprzowina - Pulled pork
- 1 kg karkówki lub łopatki wieprzowej
- 2 łyżeczki musztardy dijon
- 2 łyżeczki cukru
- 2 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka granulowanego czosnku ja pominęłam
- 1 duża cebula
- 300 ml piwa, wina lub wody
Wykonanie
Pulled pork - szarpana wieprzowina
- Pulled pork, czyli szarpaną wieprzowinę przygotowuję wcześnie rano, by w porze obiadowej była gotowa. Wymaga ona ok 6, 7 godzin wolnego pieczenia w niskiej temperaturze. Mięso myję, osuszam. Smaruję musztardą z każdej strony. W misce mieszam wszystkie przyprawy i wcieram je w mięso.
- Na dno naczynia żaroodpornego układam cebulę, przekrojoną na pół. Na dwóch kawałkach cebuli kładę mięso. Chodzi o to, by nie leżało na dnie, tylko na cebuli. Wlewam piwo, wino lub wodę.
- Wstawiam do piekarnika nagrzanego do 135st. C z grzaniem góra dół bez termoobiegu. Po 1 godzinie zmniejszam temperaturę do 100 st.C i zostawiam na 6 godzin. Jeśli mamy większy kawałek mięsa, czas trzeba odpowiednio wydłużyć. Gotowe mięso będzie się łatwo rozrywać za pomocą widelca.
Gulasz z dyni
- Dynię i ziemniaki obieram i kroję w kostkę o boku ok 2 cm. Cebulę kroję w drobną kostkę, czosnek siekam.
- W garnku rozgrzewam 2 łyżki oleju. Dodaję cebulę i na małym ogniu podgrzewam, aż zacznie się szklić. Dodaję czosnek i chwile smażę. Kiedy zapach czosnku zacznie się unosić, dodaję przyprawy: chili, kumin, kurkumę, imbir. Wsypuję dynię i ziemniaki. Smażę minutę cały czas mieszając.
- Wlewam bulion i passatę. Dodaję sól. Przykrywam garnek i duszę całość do miękkości warzyw, czyli ok 15 minut. Doprawiam do smaku.
- Na talerze wykładam gulasz z dyni. Na górę nakładam włókna mięsa, które uprzednio oderwałam widelcem. Podaję z pieczywem. Chlebkiem pita lub naan, który nadaje się idealnie do nakładania gulaszu i mięsa zamiast sztućców. 😉
Bardzo interesujące, dobrze się czyta.
Uwielbiam Ragout a ten przepis wydaje się być bardzo przyjemny. Następnym razem chętnie z niego skorzystam. Dziękuję! 🙂