Zanim pojawią się przepisy na Święta, mam dla Was jeszcze jeden super pomysł na danie obiadowe. Co więcej, danie jednogarnkowe! A może to zupa gulaszowa? Zwał jak zwał! Wiem, że lubicie takie przepisy. Nic w tym dziwnego, bo taki np. bogracz z kluseczkami, jak i inne dania jednogarnkowe, to super prosty i niewymagający wiele pracy obiad dla całej rodziny.
Moja mama często robiła bogracz z kluseczkami lanymi. Zazwyczaj przygotowywała go na ciepłą kolację, gdy mieliśmy gości. Nie wiem dlaczego, ale zupełnie zapomniałam o tym daniu. Nie jadłam go wieki. Niedawno jednak, za sprawą szwagierki, u której mój syn miał okazję spróbować i bardzo mu zasmakował, przypomniałam sobie. Zrobiłam swoją wersję i wyszedł po prostu genialny! Smak dzieciństwa!
Teraz już na pewno będzie jednym z dań, które często będą się pojawiać na naszym stole. Szczególnie w okresie jesienno — zimowym, kiedy to na takie ciepłe posiłki jest największa ochota.
Jeśli lubisz takie dania jednogarnkowe lub takie gęste syte zupy, to zdecydowanie polecam.
Bogracz z kluseczkami — przygotowanie i wybór mięsa
Tradycyjnie taką zupę gulaszową przygotowuje się w kociołku nad ogniskiem. Na szczęście ten przyrządzony w domu, jest równie pyszny.
Bogracz z kluseczkami przygotowuje się bardzo prosto. Najwięcej pracy poświęcamy na krojenie. Później już wszystko ląduje w garnku i czekamy, aż mięso będzie odpowiednio miękkie. Czas gotowania zależy więc od tego, jaką wołowinę udało Wam się dostać. Jeśli chodzi o rodzaj mięsa, to nadaje się do tego przepisu mięso wołowe gulaszowe np. z udźca. Czasem po dwóch godzinach mięso jest już mięciutkie, a czasem trzeba gotować aż trzy godziny. Na koniec kluseczki kładzione. Nie radzę z nich rezygnować! Na szczęście w moim przepisie nie musicie ich przygotowywać i gotować osobno. Kładziemy je bezpośrednio do garnka. W końcu ma być jednogarnkowe, prawda?
Bogracz z kluseczkami
Składniki
Bogracz
- 1 kg mięsa wołowego na gulasz
- 0,5 kg ziemniaków
- 2 duże papryki
- 3 cebule
- 250 ml passaty pomidorowej lub puszka pomidorów
- 2 łyżki przecieru pomidorowego
- ok 1 litr gorącej wody
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka pieprzu
- 1 łyżka słodkiej papryki w proszku
- szczypta ostrej papryki
Kluski kładzione
- 0,5 szklanki mąki pszenna, kukurydziana lub ryżowa
- ciepła woda
- jajko lub żółtko opcjonalnie
- szczypta soli
Wykonanie
- Mięso myję, osuszam i koję w kostkę o szerokości ok 2cm.
- Cebulę kroję w drobną kosteczkę, Papryki i ziemniaki również w kostkę, ale większą.
- W dużym garnku rozgrzewam 2 łyżki oleju. Wrzucam pokrojone mięso i smażę na dużym ogniu przez kilka minut, mieszając co jakiś czas. Pilnuję, by nie zebrała się na dnie woda. Jeśli się pojawi i mięso zacznie się dusić, zamiast smażyć, wylewam tę wodę.
- Dodaję cebulę i zmniejszam ogień. Smażę chwilę razem. Teraz czas na przyprawy. Wsypuję wszystkie i mieszam. Dodaję przecier i passatę. Zalewam całość gorącą wodą.
- Przykrywam garnek i duszę ok. godzinę, aż mięso będzie już prawie miękkie. Po tym czasie dodaję paprykę i ziemniaki. Gotuję całość do miękkości warzyw i mięsa.
Kluski kładzione
- Do miseczki wsypuję mąkę. Dodaję sól, żółtko i powoli wlewam wodę, ciągle mieszając trzepaczką. Wody dodaję tyle, by powstało gęste ciasto.
- Ciasto nabieram końcówką łyżeczki i umieszczam w bograczu zanurzając łyżeczkę w potrawie, Robię tak, aż wykorzystam całe ciasto. Przykrywam bogracz i gotuję jeszcze 5 minut. Smacznego!
Thanks For Sharing this amazing recipe. My family loved it. I will be sharing this recipe with my friends. Hope the will like it.