You are currently viewing Drożdżówki dyniowe z cynamonem
Drożdżówki dyniowe z cynamonem

Może i nie wyglądają zachwycająco, ale te drożdżówki dyniowe z cynamonem są warte spróbowania. Musicie mi uwierzyć na słowo lub po prostu je upiec i przekonać się na własnym podniebieniu.Drożdżówki dyniowe bezglutenowe i wegańskie

Drożdżówki dyniowe bezglutenowe i wegańskie

Pyszne, cynamonowe wnętrze, na które napotykamy się przy każdym gryzie, dodaje tym drożdżówkom wyjątkowego smaku, miękkości i wilgotności. Najlepsze są oczywiście świeże, zaraz po upieczeniu. Na szczęście również na drugi dzień są bardzo dobre.

W wegańskich i bezglutenowych drożdżówkach lub w pieczywie największą trudność stanowi uzyskanie odpowiedniej konsystencji ciasta. Takiej, by zachowało swój kształt podczas wyrastania czy pieczenia, a jednocześnie by gotowy wypiek nie wyszedł zbyt suchy i twardy. Drożdżówki dyniowe robiłam ostatnio chyba ze cztery razy. Za każdym razem próbowałam innych proporcji. Spisywałam, zmieniałam, dodawałam, dolewałam, aż w końcu uzyskałam efekt, który widzicie na zdjęciu powyżej.

Te, które wyszły najlepiej, to właśnie drożdżówki z tego przepisu. Mam nadzieję, że i Wam ta wersja posmakuje. To, że trzymają kształt, zawdzięczają dodatkowi łupin babki jajowatej. Początkowo robiłam te drożdżówki dyniowe bez tego składnika. Ciasto było rzadsze, rozwałkowywałam je pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, a podczas wyrastania i pieczenia drożdżówki robiły się bardziej płaskie. W smaku były przepyszne, mięciutkie i delikatne, ale niestety nie wyglądały tak, jak sobie wyobraziłam. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć właśnie tę wersję.

Drożdżówki dyniowe z cynamonem bez glutenu i nabiału

Jak widać małym rączkom ten mniej atrakcyjny wygląd zupełnie nie przeszkadza. 😀

Zaopatrzyłam się ostatnio w łupiny babki jajowatej, bo mam w planach trochę poeksperymentować z pieczywem bezglutenowym. Warto je mieć w domu. Przydają się w bezglutenowych wypiekach. Dodają trochę takiej jakby glutenowej konsystencji.  Łupiny babki jajowatej można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Ja kupiłam przez internet w sklepie Delikatesyznatury.pl.  Dodałam je do ciasta na drożdżówki. W efekcie, ciasto wyszło łatwiejsze w obsłudze, nie kleiło się, a same drożdżówki pięknie zachowały swój kształt. Nie są może aż tak delikatne, jak te z wcześniejszych prób, są trochę bardziej zbite, ale i tak są przepyszne.

Polecam serdecznie ten przepis na drożdżówki dyniowe z pysznym cynamonowym, słodkim wnętrzem. Szykujcie musy z dyni i pieczcie drożdżówki!

Sklep Delikatesyznatury.pl przygotował rabat dla Was na hasło: Nicponwkuchni. Przy zakupie za minimum 100zł otrzymacie 15 zł rabatu. W sklepie są praktycznie wszystkie produkty, których używam w kuchni: mąki bezglutenowe, cukier kokosowy, napoje roślinne i mnóstwo innych w dobrych cenach, dlatego mam nadzieję, że przyda się Wam taki rabat.

A tymczasem zapraszam do czytania przepisu i dzielenia się nim z tymi, którzy również są na diecie bez nabiału i glutenu. Niech też skorzystają!

Drożdżówki dyniowe bezglutenowe i wegańskie

Drożdżówki dyniowe z cynamonem

Kategoria: Dania bezglutenowe, Desery, Wegańskie
Calories:
Autor: Karolina Nicpoń
Porcje 8 sztuk
Przygotowanie 1 godz. 30 min.
Łącznie 1 godz. 30 min.
Drukuj Zapisz

Składniki

Ciasto na drożdżówki bezglutenowe i wegańskie

  • 2 szklanki mąki z ryżu brązowego lub gryczaną, owsianą, kukurydzianą
  • 1 szklanka skrobi ziemniaczanej
  • 1 szklanka mąki ryżowej białej
  • 1,5 łyżki nasion babki jajowatej można je pominąć. Drożdżówki wyjdą bardziej płaskie. Szczegóły w tekście przed przepisem.
  • 40 g drożdży świeżych lub 12 g suchych
  • 4 łyżki cukru kokosowego + 1 łyżeczka białego do przerobienia przez drożdże
  • szczypta soli
  • 2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
  • 1 szklanka pure z dyni w temperaturze pokojowej pieczona lub ugotowana dynia, zblendowana na mus
  • 0,5 szklanki ciepłego mleka roslinnego u mnie migdałowe
  • 6 łyżek oleju roślinnego

Masa cynamonowa

  • 2 łyżki masła roślinnego lub oleju kokosowego
  • 0,5 szklanki cukru kokosowego
  • 2 łyżki cynamonu

Wykonanie

  • W dużej misce mieszam mąki. Na środku robię dołek i wsypuję tam rozkruszone drożdże oraz cukier. Wlewam połowę porcji ciepłego mleka i odstawiam na 15 minut.
  • Po tym czasie dodaję resztę składników i wyrabiam ciasto początkowo łyżką, potem ręcznie. [recipe-video]
  • Odstawiam do wyrośnięcia na około godzinę w ciepłe miejsce.
  • Przygotowuję masę cynamonową. Masło roślinne lub olej kokosowy mieszam łyżką z cukrem i cynamonem.
  • Po tym czasie ciasto ponownie wyrabiam chwilę. Rozwałkowuję na grubość ok 2 cm. pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia
  • Zdejmuję górny papier i smaruję ciasto masą cynamonową. Zawijam ciasto wzdłuż dłuższego boku w rulon.
  • Kroję ciasto na kawałki o szerokości ok 6 cm. Kawałki przekładam delikatnie na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, kładąc je odciętym bokiem na dół. Jeśli ciasto jest klejące, można to robić rękami oprószonymi mąką.
  • Przykrywam delikatnie ściereczką i odstawiam do ponownego wyrośnięcia na ok 30 minut w ciepłe miejsce. (Czas zależy od temperatury powietrza)
  • Wstawiam do nagrzanego do 170st.C piekarnika z termoobiegiem i piekę 20 minut.
Podoba się przepis?Jeśli go wypróbujesz, oznacz mój profil na Instagramie @nicpon_w_kuchni lub #nicponwkuchni bym mogła podziwiać Twoje wykonanie i udostępnić u siebie!

 

(Visited 4 147 times, 1 visits today)

Sprawdź co jeszcze Nicpoń serwuje w menu:

Nie czujesz się najlepiej w robieniu pierogów bez glutenu?

Zobacz nagranie z warsztatów, podczas których uczę jak wykonać najlepsze ciasto na pierogi.  Pokazuję cztery różne sposoby na ciasto i dzielę się przepisami na super farsze.

Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły!

 

 

————————————————————-

Polub Nicponia na Facebooku i Insta, by nie przegapić nowości:

Pobierz prezent: >> Zapisz się po prezent

  • Darmowe checklisty z produktami, które są niezbędne w kuchni bez glutenu i alergenów oraz seria mailów ze wskazówkami, dzięki którym zobaczysz, że dieta bezglutenowa i bez nabiału i jajek nie jest wcale trudna!

Zapraszam do Nicponiowego sklepu, gdzie znajdziesz ebooki i kursy:

>> SKLEP

Kupując moje produkty, pomagasz w rozwoju nicponiowego bloga.

Możesz również zostać PATRONEM bloga i tak pomóc w jego rozwoju. Kliknij w zdjęcie poniżej by zobaczyć jakie bonusy Cię czekają w zamian za wsparcie. 🙂

 

Dziękuję Ci za odwiedziny bloga. Zapraszam ponownie! 🙂

Udostępnij:

Ten post ma 15 komentarzy

  1. Anna

    Jakiej pojemności szklanki używasz w przepisach? To już któryś przepis z tego bloga, jak ciasto wychodzi mi inne i mam wrażenie, że to wina ilości mąki. Czy używasz szklanki 200 ml czy 250 ml? Fajnie byłoby, gdyby przepisy były raczej z gramami niż szklankami, bo szklanka szklance nie równa niestety 🙁

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      ja używam szklanki 250 ml. Teoretycznie jeśli do mąk uzywamy tej samej szklanki co do płynu, proporcje powinny się zgadzać i powinno wyjść. Czy na pewno używasz wszystkich składników? łupiny babki jajowatej?

      1. Anna

        Używam wszystkich składników (w przepisie są nasiona babki?). Za drugim razem wyszły mi już lepsze, dałam mniej mąki niż za pierwszym razem (wtedy miałam szklankę 250ml),więc nie wiem od czego to zależy. Może mąka inaczej pije… W każdym razie dziękuję za odpowiedź 🙂 teraz będę testować pierniki 😀

  2. Magda

    Czy drożdżówki wyjdą, jeśli pominę puree dyniowe?

  3. Kasia

    Drożdze czym mozna zastąpić?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Można spróbować dać dodatkowe pół łyżeczki sody oczyszczonej i łyżeczkę octu jabłkowego lub soku z cytryny (do jej pobudzenia). Trzeba będzie wtedy jednak dostosować ilość płynu, by konsystencja była odpowiednia

  4. Anastazja

    Bardzo ciekawy blog, super przepisy!
    Pozdrawiam

  5. CookUp

    Dynia to jeden z tych produktów, za które nie sposób nie kochać jesieni. A w tej wersji to coś doskonałego! Idealnie komponuje się z cynamonem i… patrząc na pierwsze zdjęcie, słowo “komponuje” jest chyba odpowiednie? 😉

  6. Hanna

    Wyszły może troszeczkę inne niż Pani, ale córce mega smakują 🙂

  7. Kasia

    Czy można zastąpić czymś mleko?
    Jaka odmiana dyni nadaje się najlepiej?

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Mleko roślinne możesz zastąpić wodą. Ja użyłam zwykłej dyni, myślę że z innej odmiany też wyjdzie.

  8. Katarzyna

    Skrobia ziemniaczana może być czymś zastąpiona?

  9. Kasia

    Czy cukier kokosowy można czymś zastąpić?

Dodaj komentarz

Recipe Rating