Gulasz jest bez wątpienia jednym z narodowych węgierskich dań. Najlepiej smakuje jedzony gdzieś nad brzegiem Dunaju w Budapeszcie.Jeśli będziemy na Węgrzech warto zaopatrzyć się w proszkowaną wędzoną paprykę, która jest jednym z produktów wartych przywiezienia z Węgier.
Gulasz robię w domu bardzo często. Szybko się go przygotowuje. Zazwyczaj rano nastawiam, a w porze obiadowej gotuję tylko dodatki, ryż lub kaszę i obiad szybko ląduje na stole. Najczęściej jest to gulasz wieprzowy lub z indyka, a czasem wołowy.
Kiedy jednak mamy ochotę na ciekawą odmianę i dostanę w sklepie ładny kawałek cielęciny, przygotowuję taką wersję gulaszu.
Gulasz z cielęciny na winie smakuje wyśmienicie. Mięso jest mięciutkie i dosłownie rozpływa się w ustach. Spróbuj!
Składniki dania: Gulasz z cielęciny
- 500g cielęciny ( np łopatki)
- 2 cebule
- 180 ml białego wytrawnego wina
- 500 ml bulionu warzywnego
- 100 ml śmietanki 30% (jeśli dozwolona…u mnie póki co odpada)
- kilka gałązek tymianku
- sól pieprz do smaku
- łyżka soku z cytryny
- mąka do zagęszczenia (pszenna, jaglana lub kukurydziana)
Wykonanie dania: Gulasz z cielęciny
- Mięso myję, kroję na kwadraty ok 2cm, osuszam ręcznikiem papierowym.
- Cebule kroję w kostkę.
- Mięso smażę na oleju na dużym ogniu w szerokim garnku, lub partiami. Chodzi o to, by nie puściło za dużo wody i by całość nie zaczęła się dusić. Podsmażone mięso przekładam na talerz, doprawiam solą, pieprzem i odstawiam.
- Do garnka, w którym smażyłam mięso wlewam łyżkę oleju i smażę cebulę na średnim ogniu, podlewam winem i chwilę duszę skrobiąc drewnianą łopatką dno aby odkleić pozostały po smażeniu mięsa “smak”. Dodaję mięso, zalewam całość bulionem, zmniejszam gaz, wrzucam listki tymianku zamykam pokrywką. Duszę ok 1 godzinę.
- Doprawiam solą jeśli potrzeba i sokiem z cytryny. Zagęszczam mąką – łyżkę mąki mieszam z odrobiną wody i wlewam do sosu. Zagotowuję i gotowe!
- Podaję z ryżem, kaszą lub ziemniakami.
- Smacznego!
Rewelacja ! Dzięki za przepis.