You are currently viewing Dżem z czarnej porzeczki z jabłkiem i nutą pomarańczy
Dżem z czarnej porzeczki z jabłkiem i nutą pomarańczy

Dziś zdradzę Wam przepis, który pochodzi z książki “Zielony Detox” Zbigniewa T. Nowak. Dżem z czarnej porzeczki z jabłkiem i nutą pomarańczy zrobiłam w zeszłym tygodniu, a pierwszy słoiczek, który otwarłam szybko się opróżnia. Nie wiem czy dżem doczeka jesieni 🙂

Cieszę się, że trafiłam na tę książkę. Są w niej opisane właściwości roślin wraz z kilkoma przepisami na przetwory. Autor opisuje znane nam rośliny typu czosnek, cebula, jagoda, żurawina ale również te bardziej egzotycznie brzmiące, choć dostępne w polskich sklepach czy aptekach: bakopa drobnolistna, cytryniec chiński, tarczyca bajkalska i wiele innych. Oprócz właściwości roślin autor podaje również konkretne informacje o chorobach, na które dana roślina działa leczniczo. Przykładowo możemy poczytać o roślinach pomagających na alergię, astmę, cukrzycę, depresję, miażdżycę i innych. Przeczytałam w niej wiele ciekawostek i bardzo serdecznie Wam tę książkę polecam.

dżem z czarnej porzeczki z jabłkiem i nutą pomarańczy

Czarna porzeczka – właściwości

Niepozorna roślina, którą wielu z nas ma w swoich ogrodach, a która jest najchętniej kupowanym od nas owocem przez inne kraje świata, zawiera w sobie mnóstwo zdrowia.

Owoce czarnej porzeczki mogą dostarczyć nam prawie wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jest bardzo bogata w witaminę C. Potrafi jej nagromadzić nawet 400mg w 100g. Oprócz witaminy C porzeczka czarna zawiera również witaminę P czyli rutynę, a także witaminy B2, B6, PP, E, D, H (biotynę) oraz karoten. Skrywa także cały asortyment soli mineralnych: potas, żelazo, magnez, fosfor, siarka, miedź, cynk, mangan, molibden, a nawet rzadkie mikroelementy jak bor czy jod. Zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, a także pektyn, które działają pozytywnie na nasze jelita.

Owoce czarnej porzeczki działają wzmacniająco na nasz organizm, chronią przed wolnymi rodnikami, które niszczą nasze komórki i wywołują m.in. nowotwory. Są pomocne również po terapiach chemicznych, pomagają usunąć z organizmu szkodliwe metabolity. Co jest ważne dla osób np. po radio i chemioterapii.

Czarna porzeczka jest również bardzo pomocna dla naszego serca. Poprawia jego pracę, zapobiega miażdżycy, usprawnia przepływ krwi, uelastycznia i uszczelnia naczynia krwionośne.

W książce jest kilka przepisów na przetwory z czarnej porzeczki. Ja zrobiłam dżem z czarnej porzeczki z jabłkiem i nutą pomarańczy. Zrobiłam go z połowy porcji i wyszły mi 3 dość duże słoiczki.

Użyłam jabłek odmiany idared, w przepisie jest zawarta informacja by użyć papierówek. Ja nie miałam, więc użyłam innej odmiany. Jeśli użyjecie słodszych jabłek zmniejszcie po prostu ilość cukru.

Mój dżem wyszedł dość słodki. Oryginał z papierówkami jest raczej z tych kwaśniejszych.  Można go dosłodzić w razie czego w trakcie gotowania.

Taki dżem z czarnej porzeczki zawiera dużo pektyn, które pomagają usuwać resztek niestrawionych pokarmów z jelit, obniża frakcję LDL cholesterolu we krwi i poprawia krążenie. Osoby po przebytym udarze czy zawale serca powinny włączyć czarną porzeczkę do codziennej diety. Wpływa ochronnie na serce, mózg i naczynia krwionośne, Działa wzmacniająco na cały nasz organizm. Samo zdrowie!

Wszystkie powyższe informacje przeczytałam w książce Zielony Detox Zbigniewa T. Nowak

Tak więc po przydługim wstępie zapraszam na dżem z czarnej porzeczki z jabłkiem i nutą pomarańczy.

dżem z czarnej porzeczki z pomarańczą

Dżem z czarnej porzeczki z jabłkiem i nutą pomarańczy

Kategoria: Śniadania i kolacje, Wegańskie, Wegetariańskie
Kuchnia: Kuchnia polska
Calories:
Autor: Karolina Nicpoń
Przygotowanie 3 min.
Gotowanie 30 min.
Łącznie 33 min.
Drukuj Zapisz

Składniki

  • 2 kg owoców czarnej porzeczki
  • 1 1/2 kg jabłek najlepiej odmiany paierówka
  • 50 dkg cukru trzcinowego
  • 1 szt cytryny a raczej sok z jednej cytryny
  • 3 szt pomarańczy sok z 3 pomarańczy

Wykonanie

  • Owoce po umyciu i odsączeniu z wody wkładam do garnuszka i zasypuję połową porcji cukru na 2-3 godziny.
  • Następnie rozgniatam je w garnku i smażę na wolnym ogniu ciągle mieszając ok 30-40 minut. Smażenie to powtarzamy drugiego i trzeciego dnia (krócej 20-30minut)
  • W trzecim dniu obieram jabłka, wycinam gniazda nasienne i kroję w ćwiartki. Dodaję sok z 1 cytryny i drugą połowę cukru. Smażę na wolnym ogniu aż się rozpadną.
  • Dodaję miazgę z jabłek do usmażonych porzeczek, wlewam sok z trzech pomarańczy i jeszcze chwilę smażę, aż konsystencja będzie dość gęsta. Można teraz dosłodzić jeśli jest taka potrzeba 🙂
  • Gorący dżem nakładam do słoików uprzednio wyparzonych. Dżem można pasteryzować ok 15 minut. Ja nie pasteryzowałam, bo stwierdziłam, że po trzykrotnym smażeniu już nie ma takiej potrzeby i wystarczy zakręcić słoiki na gorąco i odłożyć do wystygnięcia owinięte ściereczką.
Podoba się przepis?Jeśli go wypróbujesz, oznacz mój profil na Instagramie @nicpon_w_kuchni lub #nicponwkuchni bym mogła podziwiać Twoje wykonanie i udostępnić u siebie!
(Visited 5 248 times, 1 visits today)

Sprawdź co jeszcze Nicpoń serwuje w menu:

Nie czujesz się najlepiej w robieniu pierogów bez glutenu?

Zobacz nagranie z warsztatów, podczas których uczę jak wykonać najlepsze ciasto na pierogi.  Pokazuję cztery różne sposoby na ciasto i dzielę się przepisami na super farsze.

Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły!

 

 

————————————————————-

Polub Nicponia na Facebooku i Insta, by nie przegapić nowości:

Pobierz prezent: >> Zapisz się po prezent

  • Darmowe checklisty z produktami, które są niezbędne w kuchni bez glutenu i alergenów oraz seria mailów ze wskazówkami, dzięki którym zobaczysz, że dieta bezglutenowa i bez nabiału i jajek nie jest wcale trudna!

Zapraszam do Nicponiowego sklepu, gdzie znajdziesz ebooki i kursy:

>> SKLEP

Kupując moje produkty, pomagasz w rozwoju nicponiowego bloga.

Możesz również zostać PATRONEM bloga i tak pomóc w jego rozwoju. Kliknij w zdjęcie poniżej by zobaczyć jakie bonusy Cię czekają w zamian za wsparcie. 🙂

 

Dziękuję Ci za odwiedziny bloga. Zapraszam ponownie! 🙂

Udostępnij:

Ten post ma 23 komentarzy

  1. Kinia

    W moim ogródku, czarna porzeczka powoli dojrzewa i zaczynam przymierzać się do zrobienia kilku słoików dżemu. Na pewno wykorzystam Twój przepis! Może nie uda mi się zrobić 6 słoików – nie wiem czy z mojego jednego krzewu wyjdą 2 kilogramy czarnej porzeczki, ale na pewno będę działać.

    Swoją drogą, piękne masz zdjęcia na blogu. Robią wrażenie i aż motywują do działania. Szkoda, że jak ja gotuję to nie mam takiego porządku w kuchni. 🙂

  2. Klaudia

    Nigdy nie jadłam takiego dżemu 🙂 super przepis

  3. Angelika

    Bardzo bardzo lubimy domowe przetwory, soki, dżemy. Zaciekawiło mnie połączenie czarnej porzeczki z pomarańcza kiedyś wypróbuję z pewnością

  4. Tysia Gotuje

    Bardzo lubię domowe dżemy, a Twoja dzisiejsza propozycja kusi mnie swoim połączeniem <3 piękne zdjęcia!!

  5. Ooo, musiał być pyszny, nie dziwię się, że pierwszy słoik zniknął od razu 🙂 Choć nie przepadam za dżemami, na ten z pewnością bym się skusiła 🙂

  6. SYLWIA

    Pomarańcza – porzeczka ciekawy duet. Ja uwielbiam takie nietypowe zestawienia. Muszę przetestować… Pozdrawiam.

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Też byłam zaciekawiona czytając ten przepis i musiałam przetestować. Wyszło na prawdę smacznie 🙂

  7. Spirulina

    Ale to musi być dobre…do moich porannych omletów taki dżem byłby idealny 🙂

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      o, tak 🙂 do omlecika na pewno 🙂 no to mam pomysł na jutrzejsze śniadanie 😀

  8. Jud

    Trochę długo trwa przygotowywanie takiego dżemu, ale na pewno warto go zrobić. Niestety nie mam czarnych porzeczek, ale z chęcią kiedyś spróbuję zrobić 🙂

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Dość długo, ale zastanawiam się czy nie wystarczyłoby jednak jednorazowe smażenie i pasteryzacja. Choć pewnie chodzi o pozbycie się wody, bo do dżemu nie dodajemy żadnego zagęszczacza. Mimo to warto poświęcić trochę więcej czasu dla tego smaku 🙂

  9. Agnieszka

    Pomarańcza z porzeczką brzmi intrygująco, nie próbowałam, a bardzo lubię wszystko, co pomarańczowe. Pierwsze zdjęcie cudowne!!!

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      Dziękuję :* Smak pomarańczy jest bardzo delikatny, ale sprawia że dżem smakuje inaczej, wyjątkowo 🙂

  10. Paweł

    Nareszcie się ukazał, czekałem na niego. Super, że na brązowym cukrze bo biały wyeliminowałem ze swojej diety. Z chęcią przetestuję. Pozdrawiam

    1. Awatar użytkownika
      Karolina Nicpoń

      hehe, no w końcu się udało wstawić ten przepis 🙂 Jak przetestujesz, to daj znać czy smakował 😀 Pozdrawiam!

  11. Danka

    Uwielbiamy czarną porzeczkę i przetwarzamy na tysiące sposobów, ale z pomarańczą nie robiłam jeszcze dżemu.

Dodaj komentarz

Recipe Rating