You are currently viewing Zlewozmywaki stalowe czy granitowe. Które sprawdzą się najlepiej?
Zlewozmywaki stalowe czy granitowe. Które sprawdzą się najlepiej?

Za jakiś czas będę planować wnętrza i kuchnię w nowym domku. Kiedy pomyślę o wykończeniu i jak wiele różnych decyzji przede mną, jestem przerażona. Kilka mieszkań wspólnie z mężem wyremontowaliśmy i wiem, że ten etap nie będzie należał do najłatwiejszych.  Na meble i sprzęt kuchenny mamy jakąś wstępną koncepcję, ale kiedy pomyślę, czy wybrać zlewozmywak granitowy, czy stalowy, zaczynają się schody.

Zlewozmywaki stalowe i granitowe

Urządzając wnętrza, stoimy przed wieloma wyborami. Zanim je podejmiemy, często sięgamy do internetu i szukamy opinii innych użytkowników. Zgłębiamy się w lekturę o każdym sprzęcie i przedmiocie, który zamierzamy kupić. Nic w tym dziwnego, w końcu nie remontujemy domu  czy nie zmieniamy kuchni co rok, a nawet nie co 5 lat, tylko rzadziej. Chcemy więc wybrać to, co będzie służyło nam długie lata. Jednym z wyzwań stojących przed osobami, które planują nową kuchnię jest to, czy wybrać zlewozmywaki stalowe, czy zlewozmywaki granitowe, a może jeszcze inne? Pomimo posiadania zmywarki, zlewozmywak wciąż jest nieodzownym elementem każdej kuchni.

Moja kuchnia jest eksploatowana bardzo intensywnie. Codziennie gotujemy dla naszej  pięcioosobowej rodziny. Dodatkowo gotuję i przygotowuję przepisy dla klientów. Po każdej potrawie czy sesji dań kuchnia wygląda jak pobojowisko, a ja najchętniej zatrudniłabym pomoc do sprzątania. Nie mam czasu na dopieszczanie kuchni po każdym użyciu, wycieranie zlewu do sucha po każdej kropli wody, którą na niego wleję. Kto z nas ma na to czas?

Jakie więc zlewozmywaki wybrać by był to wybór trafiony? Granitowe czy stalowe?

Przeglądając fora internetowe, można odnieść wrażenie, że każdy z nich ma swoich zagorzałych  zwolenników i przeciwników,

Zlewozmywaki stalowe mają tę niewątpliwą zaletę, że są tańsze. Pasują praktycznie do każdego wnętrza. Są trwałe, odporne na wysokie temperatury i gwałtowne zmiany temperatur. Są też łatwe do czyszczenia. Użytkownicy narzekają jednak, że pozostawiają smugi i plamy po wodzie. Mając twardą wodę, praktycznie nie jesteśmy w stanie uniknąć zacieków. Tutaj jedynym ratunkiem jest płukanie zlewu ciepłą wodą z płynem i wycieranie zlewozmywaka do sucha po każdym użyciu lub pogodzenie się z tym, że co jakiś czas zlewozmywak trzeba porządnie wyczyścić cięższego kalibru środkami.

Przy tym porządnym czyszczeniu jednak musimy być ostrożni, gdyż stalowe zlewozmywaki mogą się porysować i stracą swój blask. Warto więc wybrać takie z delikatną fakturą lnu lub półmatowe. Na nich nie będzie aż tak widoczny kamień oraz zarysowania.

W mojej kuchni jest właśnie zlewozmywak stalowy. Wymaga szorowania co jakiś czas, ale poza plamami z kamienia nic specjalnie się z nim nie dzieje.

Zlewozmywaki granitowe są aktualnie bardzo modne. Prezentują się pięknie w nowoczesnych wnętrzach. Są droższe niż np. stalowe, ale najtrwalsze ze wszystkich dostępnych materiałów, Odporne na uderzenia, zarysowania, wysokie temperatury, środki chemiczne i wszelkie odbarwienia. Wiele osób na forach jednak radzi uważać na te w jasnym kolorze. Użytkownicy narzekają, że  po czasie na jasnym granicie odbarwienia są widoczne i aby się ich pozbyć trzeba użyć silnych środków myjących. Na tych w ciemnym kolorze, z kolei bardziej widać zacieki z wody. Tak więc również granitowe zlewozmywaki zaleca się wycierać do sucha po każdym użyciu.

Aby przywrócić im blask i piękny wygląd warto je też co jakiś czas delikatnie natłuścić olejem roślinnym.

Warto zwrócić uwagę również na wagę zlewozmywaka. Jeśli chcemy wybrać granitowy, musimy już na etapie zabudowy kuchennej dobrze rozplanować meble i ewentualne łączenie blatu. Granitowy zlewozmywak jest cięższy i musi być osadzony na solidnej konstrukcji.

 

Podsumowując, o każdy zlewozmywak trzeba dbać, jeśli chcemy, by przez wiele lat prezentował się znakomicie. Czy to stalowy, czy granitowy. Jeszcze niestety nie wymyślono takich, które same się czyszczą i wycierają do sucha. Decyzja o wyborze jest trudna i zazwyczaj sprowadza się do tego, co wizualnie najbardziej nam odpowiada, jaki mamy budżet i wymagania.

Za jakiś czas będę szukała odpowiedniego do mojej nowej kuchni i na razie skłaniam się do grafitowego lub czarnego granitu. Proszę, poradźcie mi coś i dajcie znać w komentarzu, jakie są wasze doświadczenia z wyborem zlewu. Na jaki się zdecydowaliście i jakie widzicie wady i zalety użytkowania. Będę bardzo wdzięczna za każdy głos w dyskusji.

 

Post sponsorowany

(Visited 422 times, 1 visits today)

Sprawdź co jeszcze Nicpoń serwuje w menu:

Nie czujesz się najlepiej w robieniu pierogów bez glutenu?

Zobacz nagranie z warsztatów, podczas których uczę jak wykonać najlepsze ciasto na pierogi.  Pokazuję cztery różne sposoby na ciasto i dzielę się przepisami na super farsze.

Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły!

 

 

————————————————————-

Polub Nicponia na Facebooku i Insta, by nie przegapić nowości:

Pobierz prezent: >> Zapisz się po prezent

  • Darmowe checklisty z produktami, które są niezbędne w kuchni bez glutenu i alergenów oraz seria mailów ze wskazówkami, dzięki którym zobaczysz, że dieta bezglutenowa i bez nabiału i jajek nie jest wcale trudna!

Zapraszam do Nicponiowego sklepu, gdzie znajdziesz ebooki i kursy:

>> SKLEP

Kupując moje produkty, pomagasz w rozwoju nicponiowego bloga.

Możesz również zostać PATRONEM bloga i tak pomóc w jego rozwoju. Kliknij w zdjęcie poniżej by zobaczyć jakie bonusy Cię czekają w zamian za wsparcie. 🙂

 

Dziękuję Ci za odwiedziny bloga. Zapraszam ponownie! 🙂

Udostępnij:

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz