You are currently viewing Ekologiczne sprzątanie domu alergika. Test produktów PRIMABIOTIC i rabat!
Ekologiczne sprzątanie domu alergika. Test produktów PRIMABIOTIC i rabat!

 

Kiedy urodziło się moje pierwsze dziecko, dostałam fioła na punkcie bakterii. Wszędzie je widziałam, wszystko dokładnie myłam, wyparzałam i prawie że obsesyjnie sprzątałam. Wydawało mi się, że niemowlę musi mieć sterylne warunki, by „czegoś nie złapać”. Po latach wiem, że takim postępowaniem mogłam się przyczynić do problemów ze skórą i alergią u moich dzieci.

ekologiczne sprzątanie domu Primabiotic

Ekologiczne sprzątanie domu? Nie zastanawiałam się nad tym, czy to, czym sprzątam, ma dobry, naturalny skład.

Moja półka ze środkami do sprzątania, aż się uginała od różnorodnych specyfików. Wszystkie pełne chemii, no bo przecież czymś trzeba wybić 100% albo co najmniej 99,8% bakterii. Tak więc serwowałam rodzinie wdychanie takich specyfików, jak np. chlor, amoniak, fosforany. Badania potwierdzają, że są to substancje, które przyczyniają się chorób układu oddechowego, problemów skórnych, alergii, czy nowotworzenia.

Czy sterylnie znaczy dobrze i zdrowo?

To, że chemia zawarta w środkach do sprzątania jest niezdrowa, to chyba każdy wie. Natomiast pytanie brzmi czy warunki sterylne w naszych domach są dla nas przyjazne? Czy usuwanie wszystkich bakterii jest zdrowe?

Jeśli bierzemy antybiotyk, usuwamy z naszych jelit wszystkie bakterie. I te dobre i te złe — patogeny, które wywołują choroby. Niestety zaburzamy w ten sposób równowagę mikrobiologiczną, gdyż złe bakterie jako pierwsze zasiedlają nasze jelita i namnażają się szybciej. Zaleca się więc uzupełnianie dobrych bakterii poprzez przyjmowanie probiotyków, jedzenie fermentowanych produktów czy jogurtów.

Jeśli w naszych domach będziemy walczyć z bakteriami za pomocą środków chemicznych, zrobimy dokładnie to samo, co antybiotyki w naszych jelitach. Dodatkowo patogeny staną się coraz silniejsze i mogą się uodpornić na znane im środki. Czy są więc sposoby na ekologiczne sprzątanie? Wiele osób przygotowuje środki do sprzątania samodzielnie za pomocą np. sody oczyszczonej i octu. Ja też wielokrotnie próbowałam. Jest to trochę bardziej czasochłonne i nie każdy toleruje zapach octu, nawet po dodaniu do niego olejku eterycznego.

Na szczęście są firmy, które stawiają na ekologiczne sprzątanie i produkują naturalne środki czystości. W tym wpisie przedstawię Wam test produktów jednej z takich firm.

Firma przygotowała również coś dla moich Czytelników, ale o tym przeczytasz na końcu tego artykułu.

Ekologiczne produkty do sprzątania

Kiedy otrzymałam propozycję przetestowania produktów firmy PRIMABIOTIC i przeczytałam o metodzie działania, pomyślałam że to coś, co warto wypróbować.

Primabiotic to polska, innowacyjna marka, tworząca produkty probiotyczne.

Ekologiczne sprzątanie domu ekologiczne produkty do sprzątania

 

Poza produktami do sprzątania firma oferuje również kosmetyki przyjazne dla skóry oraz probiotyki/ suplementy, a także produkty dla zwierząt.

Produkty do sprzątania i prania dostępne są w dwóch wersjach zapachowych: cytrynowa i lawendowa.

Jak czytamy na stronie producenta:

Pożyteczna mikroflora zawarta w preparatach Primabiotic skutecznie blokuje rozwój patogenów i alergenów poprzez dominację ilościową na powierzchni. Preparaty te są całkowicie bezpieczne dla ludzi zwierząt i roślin.

Ekologiczne sprzątanie i pranie w produktach Primabiotic polega na pozbywaniu się bakterii i jednocześnie zaszczepianiu na powierzchni tych dobrych, pożytecznych mikroorganizmów, które blokują rozwój złych. Brzmi ciekawie, prawda?

Przez ostatni miesiąc używałam produktów Primabiotic w moim mieszkaniu.

Nie jestem oczywiście w stanie sprawdzić bez specjalistycznego sprzętu czy te dobre bakterie rzeczywiście żyją na tych moich meblach, czy ubraniach, więc podczas testu skupiłam się raczej na właściwościach czyszczących.

Poniżej opisałam doświadczenia z każdym z otrzymanych produktów. Zapraszam do czytania.

Płyn do czyszczenia powierzchni

Przeznaczony do czyszczenia praktycznie całego mieszkania. Mebli, blatów, armatur kuchennych i łazienkowych.

Skład: Rewitalizowana woda, kultury żywych mikroorganizmów SCD ProBio Original, naturalne olejki z trawy cytrynowej i eukaliptusa, koncentraty soków owocowych, fruktoza, fermentacyjny wyciąg z otrębów orkiszowych.

primabiotic

Za czyszczenie tłustych i zabrudzonych powierzchni odpowiedzialne są enzymy i kwasy organiczne. Postanowiłam sprawdzić ich działanie na szafce kuchennej, sprawiającej mi najwięcej problemów, jeśli chodzi o tłusty, ciężki do usunięcia osad. Jest to szafka nad okapem, znajdująca się bezpośrednio nad kuchenką gazową. Przy mojej intensywności pracy w kuchni, front tej szafki po kilku dniach wygląda strasznie. Oczywiście nie czyszczę jej co chwilę, więc kiedy już się za to zabieram, muszę wytoczyć ciężkie działa i niestety użyć silnych środków.

Byłam bardzo ciekawa jak sobie poradzi z tym brudem płyn Primabiotic. Szafkę specjalnie zostawiłam w spokoju na dłuższy czas, więc brudna była niemiłosiernie. 😉 Spójrzcie na wynik testu:

 

Ekologiczne sprzątanie domu

Powiem Wam, że nie dość, że się nie namęczyłam przy myciu, nie musiałam używać rękawic i nie musiałam się obawiać o to, że płyn pryska mi na blat kuchenny, na którym mogą być produkty spożywcze, to jeszcze po zakończeniu sprzątania, unosił się w mieszkaniu bardzo przyjemny, świeży zapach. Efekt bardzo miło mnie zaskoczył.

Wygodna pompka rozpryskuje płyn szeroko i równomiernie. Wystarczyło ledwie dwa razy psiknąć i wytrzeć, by pozbyć się tłustego kuchennego brudu. Zaraz zabrałam się za ekologiczne i przyjazne sprzątanie reszty kuchni.

Koncentrat do sprzątania

Uniwersalny płyn do mycia podłóg, powierzchni szklanych, czyszczenia wykładzin i tapicerek, czyszczenia sanitariatów, kuchni. Umożliwia samodzielne tworzenie preparatów do higieny domu poprzez rozcieńczenie wodą.

Skład: dokładnie taki sam jak w poprzednim produkcie, tylko bardziej skoncentrowany.

Ja używam go głównie do mycia podłóg i ścierania kurzu z mebli. Na 5 litrów wody producent zaleca dodanie 50 ml płynu.  Do produktu dodawana jest bardzo wygodna miarka, więc odmierzenie odpowiedniej ilości nie sprawia problemu. Z tego koncentratu możemy zrobić również płyn do czyszczenia powierzchni, który opisałam wyżej. Wystarczy do spryskiwacza wlać mieszaninę 10ml koncentratu i 900ml wody.

Mocno zabrudzone powierzchnie jak np. poplamioną tapicerkę, można polać na 10 minut nierozcieńczonym koncentratem i później przetrzeć szczotką i szmatką. Ja potraktowałam takim koncentratem tapicerowane krzesło, na którym siedzą dzieci podczas posiłku. Jak się możecie domyślać, jest na nim trochę plam i zacieków. Poniżej możecie zobaczyć, jak produkt sobie z nim poradził.

Na krzesło nałożyłam gąbką koncentrat. Po 10 minutach mocno pocierałam tapicerkę.

Plamy zniknęły. Widać jednak, że miejsce po czyszczeniu jest delikatnie ciemniejsze po wyschnięciu. Jeśli się przyjrzeć dokładnie, to tam gdzie nie było płynu, widać różnicę w kolorze materiału. Myślę, że to może wynikać z ogólnego zabrudzenia i zakurzenia tapicerki krzesła. Następnym razem wyszoruję całą powierzchnie krzesła, mocniej namoczoną w wodzie gąbką.

Płyn do prania

Uniwersalny, delikatny płyn do prania, z biologicznymi enzymami mikroflory. Z dodatkiem ekstraktów roślinnych z mydlnicy (naturalne saponiny piorące) i komosy (organiczny wybielacz) oraz tenzydów cukrowych, działających skutecznie niezależnie od twardości wody, również w niskich temperaturach.

ekologiczne sprzątanie domu Primabiotic

Skład zgodnie z 648/2004: 5% ≤ amfoteryczne środki powierzchniowo czynne < 15%, <5% anionowe środki powierzchniowo czynne, <5% niejonowe środki powierzchniowo czynne, kompozycja zapachowa. Ponadto zawiera: ferment na bazie soków owocowych, ekstrakty z mydlnicy i komosy, mikroflorę SCD ProBio Original

Płyn nadaje się i do tkanin białych i kolorowych. Zaszczepia na ubraniach pożyteczną mikroflorę, dzięki czemu polecany jest dla osób z wrażliwą skórą i skłonnością do alergii.

Płyn do płukania tkanin

Neutralizuje pozostałości środka piorącego, poprawiając przy tym jakość tkanin. Pokrywa tkaniny pożyteczną mikroflorą, która sprawi, że nie będą drażniły skóry.

Skład: Probiotyczne mikroorganizmy SCD ProBio Original, ProBio puder, fermentacyjny wyciąg z otrębów pszennych, susz, naturalne olejki: z trawy cytrynowej, eukaliptusa, miętowy, koncentrat soków owocowych, fruktoza, woda.

Piorę w płynie do prania oraz do płukania tkanin ubranka noworodka, a także odzież starszych dzieci. Ubranka się dopierają bez żadnego problemu. Mają lekki i delikatny cytrynowy zapach. Na skórze dzieci nie zauważyłam zmian. Dobrze go tolerują, nie podrażnia. Noworodek ma idealną skórkę. Myślę, że więcej będę mogła powiedzieć po dłuższym stosowaniu.

Płyn do toalet i odpływów

Naturalnie udrażnia odpływy, czyści toaletę, eliminuje przykre zapachy i zaszczepia na powierzchni pożyteczne bakterie, uniemożliwiając rozwój „złych” bakterii.

Skład: Woda rewitalizowana, kultury mateczne żywych mikroorganizmów SCD ProBio Plus, melasa z trzciny cukrowej, fermentowane otręby pszenne, ProBio puder, alkohol etylowy, ocet winny.

Konsystencja tego płynu trochę mnie zdziwiła. Jesteśmy przyzwyczajeni, że płyn do czyszczenia toalet jest gęsty. Ten środek jest lejący. Wlewa się go do toalety, najlepiej pozostawiając na całą noc.

Ja leję nim po ściankach toalety i zostawiam. Po jakimś czasie myję toaletę tak jak zwykle. Wszystko się domywa bez problemu, pozostawiając przyjemy zapach.

Zdjęć w toalecie nie robiłam. Musicie uwierzyć mi na słowo, że płyn do wc nie musi być gęsty i żrący, by domył toaletę i usunął kamień. 🙂 Jeśli jeszcze pozostawia po sobie dobre bakterie, przyjazne dla ludzi i zwierząt, to myślę, że jest to produkt, który warto mieć w domu.

Podsumowanie

Sprzątanie w ekologiczny i naturalny sposób jest bardzo ważne. Szczególnie, kiedy domownicy są alergikami lub maja wrażliwą skórę, warto stosować naturalne i ekologiczne produkty do sprzątania.

W mojej opinii zaszczepianie w naszym otoczeniu pożytecznych bakterii ma sens.  W końcu człowiek sam w sobie nie jest jałowy. Po porodzie zaczyna go zasiedlać tak wiele maleńkich żyjątek, że w przeliczeniu na komórki staje się tylko w 10% człowiekiem! (pozostałe 90% to mikroorganizmy). Pożyteczne szczepy bakterii, żyjąc w naszym przewodzie pokarmowym, na skórze i w naszym otoczeniu, zapewniają nam niezbędną ochronę przed chorobami.

Testowane przeze mnie produkty pod względem skuteczności w czyszczeniu, spełniły moje oczekiwania. Nie muszę używać rękawic do sprzątania, a moje ręce nie są podrażnione. Mogę sprzątać w obecności dzieci, nie martwiąc się, że wdychają coś, co im szkodzi. Mogę Wam śmiało zarekomendować.ekologiczne sprzątanie z produktami marki Primabiotic.

Poniżej wypisałam jeszcze krótko zalety i wady, których można się doszukać.

Zalety:

  • Skuteczność w usuwaniu zabrudzeń,
  • Przyjazne dla ludzi, zwierząt i roślin,
  • Bezpieczne dla alergików i osób z wrażliwą skórą,
  • Naturalny, prosty skład,
  • Brak konieczności używania rękawic ochronnych,
  • Delikatny, świeży zapach,
  • Wydajność,
  • Wygodna miarka dodawana do produktów.

Wady:

  • Cena. Produkty Primabiotic nie są najtańsze. Wzbogacono je jednak o żywe mikroorganizmy, co jest dużą wartością wyróżniającą je na tle innych firm i domowych środków czystości.
  • Plastikowe opakowania. Choć to pewnie jest nie do uniknięcia.

Jak to jest ze sprzątaniem u Ciebie? Zwracasz uwagę na skład używanych do sprzątania produktów? Czy może sama tworzysz własne naturalne środki czystości? Daj mi znać w komentarzu.

Firma przygotowała dla Ciebie, drogi Czytelniku, rabat -20%  na wszystkie produkty w koszyku!

Kod rabatowy: nicponwkuchni20 ważny do 30 września 2019r.

 

Dziękuję  firmie Primabiotic  za produkty do testu.


Dodatkowo zachęcam do przeczytania innych artykułów w temacie alergii i AZS:

(Visited 810 times, 1 visits today)

Sprawdź co jeszcze Nicpoń serwuje w menu:

Nie czujesz się najlepiej w robieniu pierogów bez glutenu?

Zobacz nagranie z warsztatów, podczas których uczę jak wykonać najlepsze ciasto na pierogi.  Pokazuję cztery różne sposoby na ciasto i dzielę się przepisami na super farsze.

Kliknij w obrazek, by poznać szczegóły!

 

 

————————————————————-

Polub Nicponia na Facebooku i Insta, by nie przegapić nowości:

Pobierz prezent: >> Zapisz się po prezent

  • Darmowe checklisty z produktami, które są niezbędne w kuchni bez glutenu i alergenów oraz seria mailów ze wskazówkami, dzięki którym zobaczysz, że dieta bezglutenowa i bez nabiału i jajek nie jest wcale trudna!

Zapraszam do Nicponiowego sklepu, gdzie znajdziesz ebooki i kursy:

>> SKLEP

Kupując moje produkty, pomagasz w rozwoju nicponiowego bloga.

Możesz również zostać PATRONEM bloga i tak pomóc w jego rozwoju. Kliknij w zdjęcie poniżej by zobaczyć jakie bonusy Cię czekają w zamian za wsparcie. 🙂

 

Dziękuję Ci za odwiedziny bloga. Zapraszam ponownie! 🙂

Udostępnij:

Ten post ma 4 komentarzy

  1. UlaM

    hmmm. ciekawie brzmi muszę wypróbować. 🙂 a u mnie hitem za to jest parownica z ariete. mam xvapor i jest praktycznie do wszystkiego 🙂

  2. Marta

    Cała nasza 4 to alergicy, dlatego sprawiliśmy sobie iRobota odkurzającego i mopującego 🙂 Polecam, bo bardzo dokładnie ogarniają wszystkie kąty nie powodując u nas łzawienia oczu czy napadów kaszlu.

  3. My od Primabiotic używamy Probio pudru i jest rewelacyjny. Warto w świecie przepełnionym chemią szukać tych naturalnych produktów zwłaszcza, gdy są tak skuteczne 🙂

Dodaj komentarz